Skocz do zawartości

Szkło


el-biczel

Rekomendowane odpowiedzi

Byl temat o sztućcach, to ja zacznę o szkle.

 

Czy znacie godne polecenia firmy produkujące szklanki, kieliszki z wysokiej jakości szkła w klasycznych, ale nie przestarzałych, formach?

Co myślicie o polskim Krośnie?

Jak w ostatni weekend bylem w Wiedniu to widziałem piękne produkty firmy Lobmeyr, ale powiedzmy, ze są poza budżetem.

 

PS Przepraszam za brak polskich znaków. - poprawione, Velahrn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byl temat o sztuccach, to ja zaczne o szkle.

 

Czy znacie godne polecenia firmy produkujace szklanki, kieliszki z wysokiej jakosci szkla w klasycznych, ale nie przestarzalych, formach?

Co myslicie o polskim Krosnie?

Jak w ostatni weekend bylem w Wiedniu to widzialem piekne produkty firmy Lobmeyr, ale powiedzmy, ze sa poza budzetem.

 

PS Przepraszam za brak polskich znakow.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Spróbuję ruszyć temat o szkle, dziwię się, że jeszcze prawie nikt z forumowiczów tu nie zaglądał wszak, nie brakuję dyskusji o alkoholach wszelkiej maści.

Proponuję podział na szkło a) imprezowe/barowe na b) stołowe/obiadowe  oraz c)inne, specalistyczne

a) Shoty, Angielki, Collinsy/Highballe, Koktailówki, Kieliszki do wódki, Copity

b )Kieliszek do czerwonego wina, Kieliszek do białego wina, Flet do szampana, Kieliszek lub goblet do wody, kieliszek do wódki i likieru(lub dwa osobne)

c) Szklanka do Irish Cofee, kieliszki do konkretnych gatunków win, szkło dedykowane do konkretnych drinków, szkło do herbaty mrożonej

Tyle na razie przychodzi mi do głowy. Jest to raczej minimum niż wyczerpujący zbiór. Jak ktoś z by coś dodał lub zmienił, to zachęcam do podzielenia się spostrzeżeniami.

Sam próbuje właśnie kompletować niezbędne szkło i mam kilka problemów mianowicie:

Zamówiłem trochę egzemplarzy, aby na żywo wybrać to, które najbardziej mi odpowiada z kilku firm: Krosno, Riedel, Schot zwiesel

Jeśli chodzi o Shoty, Shorty i Longi i kieliszki do wódki, to polecam Krosno, z Riedla mam kieliszek do martini i copite oba z serii vinum. Kieliszek do martini prezentuję się przyzwoicie i ma tylko 130ml pojemności, copita również jednak za taką cenę około 200 zł za 2 kieliszki, zdecydowanie nie warto.

Przy okazji czy zna ktoś przyczynę dla której kieliszki do martini sprzedawane są obecnie w gigantycznych rozmiarach, nawet 300ml, większość drinków jakie znam nie przekracza 90 ml objętości skąd ta moda? Jedyna firma w której ofercie znalazłem kieliszek poniżej 150 ml to właśnie Riedel.

Jeśli chodzi o copite, również szukam alternatywy dla Riedla, swojego czasu Tomasz Miler oferował ładne kieliszki do whisky, po za tym u większości topowych producentów dominują Wielkie sniftery albo małe konikówki.

Jeśli chodzi o szkło stołowe, to szukam obecnie zestawu w którym kieliszek do wody byłby wyraźnie niższy niż reszta kieliszków(goblet) tutaj też jedyny producent, u którego znalazłem taki zestaw to Riedel seria ouverture, jednak jakość pozostawia wiele do życzenia. No i kieliszek do wódki jak to u Riedla ma charakter raczej degustacyjny, dlatego napełnia się go do 1/3 objęości, co nie wszystkim pewnie odpowiada. Pozostaje jeszcze Krosno- seria vinoteca, ale w tej serii kieliszki są dedykowane, a nie "one for all".

Zachęcam do dyskusji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Trójca święta szkła: baccarat, waterford, lalique. Ceny oryginałów np z epoki art deco: kilka- kilkanaście tys za komplet karafa plus szkło. Najbardziej znane modele w idealnym stanie w cenach dobrych samochodów. 

Nie gorsze, ale tańsze: moser, karl palda. Szukać po aukcjach- Bohemian glass, Czech crystal itd. Odsiewać cepelię (choć na to tez jest popyt: scenki rodzajowe na kielichach itd).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wuj napisał:

Szukać po aukcjach- Bohemian glass, Czech crystal itd. Odsiewać cepelię (choć na to tez jest popyt: scenki rodzajowe na kielichach itd).

 

Nie wiem czy nadal, ale Bohemia jeszcze ok. 10 lat temu była dostępna w Krakowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suma summarum kupilem zestawy w krosnie - te hand made i jestem bardzo niezadowolony. Bardzo mala powtarzalnosc - prosze nie zwalac tego na "Hand made", bo to zdecydowane niedorobki. Bardzo ciezkie wzornictwo, a kieliszki czy szklanki sa zle wywazone. Paczka spakowana byla tak, ze karafka przyszla stluczona.

Duzo bardziej jestem zadowolony z zakupu Riedla. Baccarat to dla mnie troche za bardzo wies tanczy i spiewa oraz wzornictwo z cyklu - musze pokazac, ze drogie. Lalique tez zdecydowanie na plus. Panow dodatkowo moga zainteresowac dosyc ciekawe spinki do mankietow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wódki Rodzice moi mają bardzo masywny rżnięty kryształ z lat 70-tych (nie wiem, czy nie z Czechosłowacji), który uchodzi za skarb rodzinny i faktycznie picie w nim ma swój urok. Ja natomiast, poza wódką może, której się u mnie we Francji nie pije (a szkoda), zdecydowanie preferuję szkła filigranowe, tak cienkie, jak tylko możliwe (dlatego taki zadowolony jestem z Majlerów, bardzo delikatne kieliszki do whisky). Dotyczy to zwłaszcza szampana - od rodziny z Szampanii dostaliśmy kieliszki Pol Roger, niby reklamówki, ale jak pięknie się w nich pije szampana!

pol-roger-glas-pol-roger-flute-echange.j

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.