Skocz do zawartości

Muzyka dla naszych uszu


booe

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jest. Oldfield demo nagrywał na magnetofonie szpulowym, chałupniczo zapętlając nagranie ponoć kawałkiem tektury. Virgin był wtedy malutkim sklepem wysyłkowym z biurem w budce telefonicznej. Po więcej informacji odsyłam do książki "Sto Płyt, które wstrząsnęły Światem" Brzozowicza i Łobodzińskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wkroczyć do dyskusji z nieco lżejszym gatunkiem

Paląc kubę postanowiłem obejrzeć początek filmu "Buena Vista Social Club" Wendersa.

Gorąco polecam Chan Chan otwierający film:

nie muszę mówić, ale zwróćcie uwagę na ubrania... i samochody na ulicach :)

Znakomite wydawnictwo! Nie jestem fanem muzyki latynoamerykańskiej, ale do tej płyty zawsze przyjemnie mi się wraca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wkroczyć do dyskusji z nieco lżejszym gatunkiem

Paląc kubę postanowiłem obejrzeć początek filmu "Buena Vista Social Club" Wendersa.

Gorąco polecam Chan Chan otwierający film:

nie muszę mówić, ale zwróćcie uwagę na ubrania... i samochody na ulicach :)

cały film i twórczość BVSC jest świetna. zwłaszcza na przerwanie wszelkich zajęć w samo południe i wyskoczenie na cygaro i drinka. niestety ustawa o zakazie palenia spowodowała, że najlepszy do tego celu lokal w Krakowie stał się taki... bezduszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to wykonanie ze względu na wyrazistość i głębsze eksponowanie niektórych dźwięków może najlepiej oddać klimat serii cello suit przy uwzględnieniu źródła dźwięku oraz sprzętu użytego do odsłuchu.

Sam najbardziej lubię klasyczne wersje jednak żeby zauważyć tam coś więcej niż zarys melodyczny trzeba użyć do odsłuchu czegoś bardziej konkretnego dedykowanego do tego rodzaju muzyki niżeli systemu audio komputera a źródłem dźwięku musi być porządnie zrobiona płyta a nie kompresowany do granic możliwości YouTube.

Zrobię wtręt i wrócę do tematyki "6 Cello Suites" JSB. Co do jakości słuchania, to używam w domu całkiem miłego systemu zbudowanego na porządnych monoblokach, przywoitym pre- i źródłach, oraz zupełnie miło brzmiących 3-drożniakach (te akurat są pierwsze w kolejce do wymiany) i oczywiście zgadzam się, że taka muzyka dużo zyskuje na dobej jakości przekazu. Niemniej, słuchanie w dobrym towarzystwie z gorszego źródła może być znacznie bardzej satysfakcjonujące, choćby przez możliwość wymiany poglądów i spostrzeżeń. Majski ma swój styl, zupełnie oryginalny sposób ekspresji. Ciekawe na ile ukształtowały go duety z M.Argerich, z którą znają się chyba jak stare małżeństwo. Bliski jestem czasem stwierdzenia, że MM to taki F.Gulda wiolonczeli :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to tam wiem ;) bo to poniekąd moja praca.

Widziałem tę książkę, ładna kolubryna i bardzo ciekawa ale dla mnie zbyteczna.

Ja dostałem ją kiedyś w prezencie i bardzo lubię do niej wracać, na przykład, żeby poczytać o Kraftwerk czy Black Sabbath.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vislav

Pozwolę sobie wkroczyć do dyskusji z nieco lżejszym gatunkiem

Paląc kubę postanowiłem obejrzeć początek filmu "Buena Vista Social Club" Wendersa.

Gorąco polecam Chan Chan otwierający film:

nie muszę mówić, ale zwróćcie uwagę na ubrania... i samochody na ulicach :)

Znakomite wydawnictwo! Nie jestem fanem muzyki latynoamerykańskiej, ale do tej płyty zawsze przyjemnie mi się wraca ;)

Nic nie robi takiego wrażenia, jak film oglądany z odtwarzanym dźwiękiem dts 5.1. Wielokrotnie do niego wracałem i wracam.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubular Bells mi się podoba. Niby taka dziwna, ale ja takie lubię (gdybym nie lubił, czemu miałbym słuchać Lutosławskiego? :D ).

Pozdrawiam, Dr

No, to jeszcze 1 krok i lata 60-te i 70-te Pendereckiego polubisz. Capriccio na skrzypce i orkiestrę, polymorphie, tren... itp A Luto bywał mocny.

Szymanowskiego też lubisz?

Co do Oldfielda to miewał na prawdę oryginalne pomysły. Smutne natomiast, że Pat'owi Metheny tak od płyty "Imaginary Day" wydaje się chyba, że jest Oldfieldem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymanowskiego lubię. Pendereckiego nigdy nie słuchałem, więc trudno mi powiedzieć. :)

Pozdrawiam, Dr

No, to pora zacząć, jeśli awangarda Cię nie odstrasza, to proponuję:

1. Oba Capriccia (na róg i orkiestrę i na skrzypce i orkiestrę)

2. Plymorphia

3. Fluorescencje

4. Tren...

5. Metamorfozy - najlepiej w wykonaniu ASM, dla której koncert był pisany

neoklasycznego Pendereckiego nie polecam, bo kompozytor chyba sam nie za bardzo wie, o co mu biega :-)

Warto poszperać dalej i odgrzebać kompozycję Góreckiego, Panufnika, Mykietyna, a nawet zwrócić oczy za Bug i sięgnąć po Gubaidulinę.

A w przerywniku, dla zabawy, polecam operę komiczną G.Bacewicz pt. "Przygoda Króla Artura" :-) Humor w naprawdę dobrym wydaniu. Z G.Bacewicz zresztą wg mnie odwrotnie niż z Pendereckim - neoklasycystyczne kompozycje tak, awangardowe - nie.

http://www.youtube.com/watch?v=w8P0GsSvazA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

KLASYK: Andrzej Zaucha - C'est la vie:

http://www.youtube.com/watch?v=rJWrNJSMdsA

10 X 1991 r. Zaucha wracając z próby w Krakowskim Teatrze Scena STU, został zastrzelony z obrzyna na parkingu przy ul. Włóczków przez Yves'a Goulaisa, francuskiego reżysera, który podejrzewał piosenkarza o romans ze swoją żoną, Zuzanną Leśniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbigniew Seifert, to kolejny muzyk z Krakowa, któremu nie w pełni dane było się cieszyć zasłużoną sławą, bo zmarł na atak serca w 1979 r.

Heh, często słucham Kilimanjaro, mam obie części na czarnych plackach. Gość był jednym z najwybitniejszych skrzypków jazz'owych wszechczasów (wolę go od przereklamowanego Urbaniaka). Gdyby żył dłużej, pewnie nagrałby wiele rzeczy ambitnych i nowatorskich, ale niestety - paskudny rak pokonał i jego (niewydolność krążenia była wynikiem kilku operacji i agresywnej chemioterapii). Pewnie gra teraz w ekscentrycznym trio z Coltrane'em i Blackwell'em ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.