Skocz do zawartości

[Kraków] Żakiet


whale

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

Zdecydowałem się uszyć sobie żakiet na ślub. Jedyna taka okazja w życiu skłoniła mnie do lekkiego "szaleństwa", mojej Lubej (która czasem czyta forum ze mną) również spodobał się ten pomysł.

Mam pewne doświadczenie w bespoke, jeden garnitur i kilka innych mniejszych rzeczy już za mną.

Byłem dzisiaj w dwóch pracowniach krawieckich (Lord i u pana Andrzeja Kuci), prawdopodobnie zdecyduję się na tego drugiego.

Marynarka - czarna, na jeden guzik (zwykły), klapy zamknięte, lamówka. 

Kamizelka - szara dwurzędowa, z białą wypustką.

Spodnie - cashmere stripes.

Do tego koszula z odpinanym kołnierzykiem, biała. Odpuszczam cylinder i zegarek.

Będę prosił o opinię na temat tego, jak to wszystko "leży". Projekt jest dosyć ambitny, będę aktualizował temat regularnie. Nie chcę "spartaczyć".

Widział też ktoś może gdzieś tkaninę "marengo" o której pisze autor bloga Morningdressguide? Zastanawiam się nad tą tkaniną na marynarkę, a nie mogę jej znaleźć nigdzie.

Jak macie jakieś swoje pomysły/uwagi to piszcie.

Pozdrawiam,

Jarek

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł. W końcu mamy szansę na relację z szycia żakietu :)

Tkaninę sprawdź u Romana, marengo to tylko kolor, nie rodzaj tkaniny. Bardzo ciemny szary, prawie czarny.

 

Też tak chciałem napisać, ale po spojrzeniu na wspomniane przez whale'a źródło...

 

"Marengo Cloth

In Germany, many morning coats were tailored fromMarengo cloth, a black woolen fabric with about 3% white thread that created a sophisticated, slightly mottled effect. Today, charcoal or black worsteds – sometimes with a subtle herringbone or twill pattern – prevail."

http://www.morningdressguide.com/morning-coat/morning-coat-fabric-color/

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy odbędzie się ślub? Jeśli już wiosną lub latem, o wczesniejszej godzinie, to proponowałbym zamiast czarnego koloru żakietu raczej szary w ciemniejszym odcieniu. Zresztą to bardziej klasyczne wydanie takiego stroju, choć oczywiscie czarne czy granatowe są również w kanonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślub będzie w lipcu, ale wolę czarny żakiet. Lamówka jest do dyskusji, nawet nie wiem, czy krawiec będzie w stanie ją dobrze zrobić.

Napisałem maila do Romana, zobaczymy co będzie dalej, pan Andrzej ma też przygotować jakieś swoje tkaniny, polecał polską krepę smokingową na marynarkę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zdecydowałem się na żakiet, chociaż wybrałem kolor grafitowy i beżową kamizelkę. Również myślę, ze lamówka to za dużo. Sprawa szycia żakietu to duże wyzwanie ponieważ szlak nie jest przetarty. Powinieneś bardzo dokładnie przedyskutować krój z krawcem. Najważniejsze zagadnienia to kształt wyłogów, lokalizacja brustaszy, długość zaszewek, kształt i długość tyłu oraz wszycie rękawów.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zastanawiam się nad żakietem, zwłaszcze, że dostałem od rodziców zegraek po pra-pra-dziadku który pasowałby idealnie :D Zastanawiałem się też jednak nad opcją zakupu używanej marynarki (może szytej za granicą ponieważ jak już wspomniano, w PL jest to przecieranie szlaków) i poprawki u krawca.  Poleci ktoś jakieś dobre sklepy vintage? Najlepiej w Warszawie albo internecie.

 

I pytanie - będziesz przeskakiwał w smoking na samo wesele aby odpowiedniość strojów do pory dnia była zachowana? Jeśli dobrze wydedukowałem, pan T. Miler tak zrobił. Z tego co widzę po moich brytyjskich znajomych (i z filmu "Cztery wesela i pogrzeb") brytole juz nie dbają o takie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dostałem próbki od Romana, wybrałem następujące:

Spodnie - http://www.dugdalebros.com/cloth-ranges/formal-wear-bunch-136/8704/

Marynarka - http://www.dugdalebros.com/cloth-ranges/formal-wear-bunch-136/8706/

Kamizelka - nie ma niestety tego materiału na stronie, szara cienka wełna.

W poniedziałek widzę się z panem Kucią, pokaże mi swoje materiały.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jeśli chodzi o marynarkę, ostatecznie zdecydowałem się na tkaninę od Romana powyższą, dosyć ciężka jodełka. Spodnie i kamizelka będą z tkanin własnych krawca.

Co do wzorów, dałem panu Andrzejowi dwa zdjęcia, na których chciałbym się wzorować. 

Za miesiąc pierwsza przymiarka, wrzucę zdjęcia :) 

Pozdrawiam

http://www.anderson-sheppard.co.uk/upload/images/gallery/vertical/big/198_780n7.jpg

https://andrewsandpygott.files.wordpress.com/2011/01/morning-coat-back.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję znaleźć zdjęcia prezentujące żakiet na człowieku. Chodzi o proporcje, znajdź zdjęcie na którym Twoim zdaniem jest idealnie i daj krawcowi. Nie chcesz żeby talia/guzik czy kozerka  były za nisko czy za wysoko. To samo z długością pół czy szerokością ramion. 

Na zdjęciach które wkleiłeś nie widać nic co byłoby wskazówką dla krawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

Pokazałem krawcowi na sobie dokładnie jak chciałbym, żeby to wyglądało. W ostatnim projekcie pokazałem krawcowi zdjęcie z modelem, nie oceniam tego zamówienia jako "idealnego", więc tym razem zdecydowałem się wszystko pokazać na sobie, a na zdjęciach jedynie pokazać detale i krój.

Kozerka - wysoka, co prawda nie tak wysoko, jak lubię w marynarkach casualowych, ale wyżej niż proponował pan Andrzej. 

Klapy zamknięte, poziome.

Guzik w talii, troszkę nad pępkiem. Ramiona nie za szerokie, z najmniejszym możliwym wypełnieniem.

Co do długości pół - krawiec bardzo naciskał na poły za kolana, do połowy łydki. Ja absolutnie się nie zgodziłem, i ostatecznie na pierwszej przymiarce będą do połowy kolana. Prawdopodobnie jednak zdecyduję się na jeszcze krótsze, wg krawca można je potem skrócić, po pierwszej przymiarce.

Kamizelka - trochę dłuższa niż na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poły do połowy łydki   :-o  Jakiś koszmar. Właśnie dlatego trzeba bardzo pilnować krawców którzy nieczęsto szyją żakiety czy fraki.

IMO sięgające do górnej części kolana wyglądają dobrze.

 

Przypilnuj jeszcze umiejscowienia brustaszy. Żakiet to konserwatywny strój, wstawiona za wysoko będzie wyglądała głupio.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Jestem po pierwszej przymiarce.

Spodnie - jestem bardzo zadowolony. Określam ich stan jako średniowysoki, 21cm dołem, bez zaszewek. 

Kamizelka - dwurzędówa, zamknięte klapy, dokladny kształt będziemy jeszcze z krawcem obgadywać.  Oczywiście będzie wytaliowana :) IMO chyba zdecyduję się na rozwiązanie takie jak na tym zdjęciu 
http://www.hellomagazine.com/imagenes//celebrities/2013062213137/thomas-vanstraubenzee-melissa-percy-wedding/0-67-587/princes--z.jpg

Marynarka - skracamy poły, będą do górnej granicy dołu podkolanowego. Ramiona będą węższe. Pan Andrzej szyje bardzo lekko, z czego jestem zadowolony.

Jedno moje pytanie - co sądzicie o długości kamizelki? Będzie trochę skrócona (koło centymetra), nie wiem czy nie powinna być jeszcze krótsza. Jak uważacie?

Pozdrawiam

post-934-0-01298300-1435178682_thumb.jpg

post-934-0-60481400-1435178697_thumb.jpg

post-934-0-99293500-1435178734_thumb.jpg

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.