Skocz do zawartości

Ślub studniówka chrzciny i inne - dyskusja i porady


PrzemoC

Rekomendowane odpowiedzi

Bezpieczniejszy oczywiście byłby bordo, lecz i bardziej oklepany, że się tak wyrażę. Jednak zieleń, zwłaszcza ciemna, również wg mnie wyglądałby dobrze (^_^) To takie mniej oczywiste zestawienie. W wakacje Mr.Vintage popełnił wpis na swoim blogu o połączeniu granatu z zielenią, może warto zajrzeć i się zapoznać.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wybrałem krawaty. Zamówiłem bordowy jedwabny krawat w RoT i ciemnozielony w SuSu. Różnie się nieco szerokością i rodzajem splotu, jednak nie będzie miało to znaczenia, bo będą chować się pod kamizelką. Zastanawiam się teraz jaką koszulę kupić. Może ponuneruje pytania będzie to bardziej czytelne.

1. Jaki kołnierzyk do krawata? Włoski czy Klasyczny? Jaki preferujecie?

2. Czy oba są dopuszczalne?

3. Jaki rodzaj tkaniny koszuli? Czy tylko bawełna?

4. Jaki splot? Ślub w majówkę przyszłego roku, ale chciałbym mieć koszulę, w której się nie ugotuje na przyszłych weselach. 

5. Moglibyście wymienić dopuszczalne tkaniny i sploty na takie okazje? Nie chciałbym zrobić faux pas na własnym ślubie i ubrać się mało odpowiednio. 

6. Moglibyście wymienić sklepy, gdzie warto kupić koszulę? 

7. Co zrobić, aby koszula nie wychodziła ze spodni? Wolałbym mieć pasek, ale nie wiem czy to też nie błąd przy kamizelce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Preferuję włoski, ale to indywidualna ocena.

2. Jeżeli wyłogi będą ładnie dochodzić do klap marynarki to oba powinny się sprawdzić.

3. Tylko bawełna, ale to też bawełna bawełnie nie równa, więc warto się zapoznać z materiałami i w jakiej szwalni są koszule szyte.

4 i 5. Splot Oxford albo Royal Oxford są super,, aczkolwiek gatunek samej bawełny będzie tu ważny i popelina też powinna się sprawdzić.

6. Osobiście szyję MTM ze względu na swoje wymiary, ale warto spróbować RTW w polecanych na forum sklepach.

7. Szelki mogą okazać się pomocne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pan3k osobiście szukałbym w rodzimych markach. Po pierwsze masz możliwość przymiarki, podotykania materiału itd.

Sklepy to chociażby: Lancerto, Poszetka, Emanuel Berg, ale jest sporo innych polecanych, trzeba trochę poszukać. Ja sam szyję MTM u Berga.

Jeżeli zagraniczne do CT lub MTM u Olgi są polecane na forum. 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pan3k napisał:

pmichal poszedłem za Twoją radą. Czy koszula https://www.tmlewin.co.uk/shirts/slim-fit-shirts/white-oxford-cutaway-collar-slim-fit-shirt-53204.html będzie odpowiednia jako koszula ślubna? Tylko w tym sklepie z polecanych coś znalazłem. 

Zależy jakiej jesteś postury , ale koszula z kołnierzykiem wide spread/cutaway jako formalna na ten specjalny dzień może nie być dobrym wyborem.,Do takiego kołnierzyka trzeba mieć karczycho słusznych rozmiarów, dodatkowo gruby krawat wiązany na gruby węzeł.,Jeżeli jesteś szczupły i nie masz nalanej owalnej twarzy to cutaway  słabo pasuje., Bawełna z fakturą oxford czy double play na formalne koszule jest OK , z daleka nikt i tak nie widzi faktury a popelina/twill jest cienka i prześwituje będzie widać każdy tatuaż ,włosy na klacie i kontury podkoszulki , dodatkowo grubsza bawełna porządnie wyprasowana trzyma dłużej kształt easy iron to przeważnie easy wrinkle.,

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a3edeadc42c3fbd1931961a8179a7377.jpg&key=c489d5c8c32b9ad05134f5ebd10614c973bdab5c081c3ab13b1182fd4cb0a4f8

f05a707e8e3f8eb714bcc1c6dac99b17.jpg&key=ba247d8a1a86258e015491fa790d3c2a5fee306a883521ef5f3cb6b8631ae35e

Tak sobie myślę, jakie ten pan na zdjęciach ma szczęście, że nie czyta naszego forum - popadłby w kompleksy.

Szczupły, niewysoki, nosi cutaway do malutkich węzłów, a w dodatku jakie szerokie rękawy marynarek w bicepsie!

(za: oureverydaylife.com i carethewear.com)

  • Like 3
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak niewysoki ? Przecież całe życie poddani mówią do niego "Your Highness" albo o nim "His Highness".,Żaden z pokazanych kołnierzyków "Jego szczupłości" nie jest cutaway.,Najszerszy  w porywach można zaliczyć do semi spread

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynalazki typu Suit Supply zachodzące za uszy to nie jest cutaway, tylko najwyżej extreme cutaway. Double ply (lub two ply, na pewno nie play) to nie faktura. Oxford nie jest formalny. Twill nie musi być cienki i dość rzadko bywa.

https://propercloth.com/reference/cutaway-collar-vs-spread-collar/

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do postury to ostatnio trochę zgubiłem wagi i jeden rozmiar, ale do maja zamierzam wrócić do formy. Jeśli się uda to będzie około 118-119 w klatce 95 w talii przy wzroście 193 i przy BF na poziomie 15 %. Może zmieszczę się w kołnierzyk 42.  Twarz raczej owalna i szczupła. Jestem dość duży dlatego wybrałem krawat. Mucha może wydawać się śmiesznie.

Ze względu na szybkie zmiany wymiarów ciała nawet o 1,5 rozmiaru szycie miarowe odpada. Muszę zdać się na drobne przeróbki krawieckie. 

Czyli co już wiem. 

1. Kołnierzyk należy dopasować indywidualnie między Kentem lub Włoskim, lub jakimiś Tab Collar, czy Pin Collar. 

Kołnierzyki muszą być usztywnianie. Są jakieś lepsze i gorsze sposoby usztywniana, czy jest to po prostu grubszy materiał?

2. Wybierać raczej u lokalnych sprzedawców, wtedy mogę pomacać tkaninę. Tylko nie bardzo wiem jak wybrać taką bawełnę. Zazwyczaj wybierałem zwykłą bawełnę i nie pytałem o detale.

Na pewno koszula musi być z popeliny lub cienkiego twillu i ciało nie może przez nią prześwitywać. Zgadza się? 

Jeśli dobrze wywnioskowałem to 2-ply to rodzaj włókna, splot to rodzaj szycia, a grubość to po prostu gramatura? Znajdę to gdzieś na metkach?

3. Mankiety

Prawdopodobnie na spinki lub koktailowe będą najlepsze. 

Poprawcie jeśli napisałem głupotę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazewnictwo także się rożni w zależności od geografii poplin/popelina ma różne znaczenie kołnierzyk włoski dla  jednych będzie taki jaki nosił Berlusconi a dla innych taki jaki nosili włoscy rozbójnicy w filmie Goodfellas.,Nawet Cambrige dla jednych jest w Anglii dla innych w Nowej Anglii.,Najważniejsze żebyś na własny ślub się ubrał , a nie przebierał za 70 letniego księcia.,Takie przebranie lepiej pasuje na Halloween 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pi_senny 

może i racja, że to dorabianie filozofii. Koszula to koszula. 

Z linków, które podałeś wezmę pod uwagę tylko poszetka.com , chociaż bardziej podoba mi się koszula od osovski z kołnierzykiem włoskim, to jak popatrzyłem na wymiary to chyba te z poszetki będą na mnie najbardziej dopasowane. 

Dzięki wszystkim za pomoc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

@Jeremi nie mam dobrych informacji. Studniówka jest okazją elegancką i wieczorową. Wymaga garnituru wieczorowego - czyli ciemnego (granat lub szarość), ale bez wzoru (tutaj jest krata) oraz czarnych butów, tzw. oksfordow. Te kupione przez Ciebie są brzydkie i w niewłaściwym kolorze.

Zasada z paskiem jest prosta - czarny pasek do czarnych butów; do butów w innym kolorze - nie czarny, w miarę pasujący kolorystycznie.

Ps. Na forum jest dedykowany wątek o slubach i studniówkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam za jakiś czas studniówkę i ma już przygotowaną znaczną część "mojej stylizacji". Posiadam ten garnitur  https://vistula.pl/garnitur-3-cz-luzhniki-vistula z krawatem który jest widoczny na tych zdjęciach i z białą jedwabną  poszetką. Do tego dokupiłem buty https://nico.com.pl/mezczyzni/obuwie/polbuty/5114-69661-polbuty-meskie-mainland.html#/36-rozmiar-39/1610-kolor-006bordo_412 . Moja towarzyszka ma czarną suknię z bordowymi dodatkami.teraz mam kilka pytań:

1 Czy czarny pasek będzie pasować do tego zestawu?

2 Myślałem nad kupnem jakiegoś kwiatu do butonierki. Czerwony goździk ? czy ma ktoś jakieś inne propozycje ?

3 Zastanawiałem się też nad zmianą krawatu na jakiś w kolorze bordowym ale nie jestem pewny czy nie będzie to przesadą. 

4 Mam koszulę z krytą plisą gdyż chciałem początkowo ubrać bordową muszkę ale potem wydało  mi to nie pasować do kamizelki obecnej w tym garniturze. Czy do takiej koszuli mogę ubrać normalnie krawat? 

5 Skarpetki do tych butów w kolorze bordowym czy mogą być czarne  ? 

Edytowane przez Jeremi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.