Skocz do zawartości

Zamsz zdeptany, da się to jeszcze wyczyścić?


mariousz92

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety zrobiłem fatalny błąd i założyłem buty zamszowe o jasnej karnacji na imprezę, A jak to na imprezie bywa tłoczno i każdy depcze po butach. Jak je rano zobaczyłem to aż posiwiałem. Mam taką szczotkę do zamszu: http://sklep.mateo.pl/sklep/98-517-thickbox/szczotka-do-zamszu.jpg

A tutaj ten ciężki przypadek: 

7xlhxf.jpg

 

Od czego zacząć? Najpierw tą stroną ostrą jakoś usunąć pierwszą warstwę zabrudzeń a później jechać gumą? Mam oczywiście renowator pod kolor ale chodzi mi głównie jak użyć tej szczoteczki na taki rodzaj zabrudzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się musiałby Saphir wypowiedzieć, ale ja bym to widział tak, że najpierw stroną gumową (tak w ogóle to na silniejsze zabrudzenia polecana jest kostka gumowa), a stroną z metalowymi włoskami dopiero na końcu. 

 

Jak nie wyjdzie, to pozostaje zaopatrzyć się w środek czyszczący do zamszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w tej materii (impreza i podeptane buty zamszowe) duże doświadczenie (czyszczenie butów 1-2 razy w tygodniu po imprezach).

 

1. Używam nano protectora regularnie i nie widze żadnego powtarzam żadnego efektu ochronnego w przypadku podeptania butów - brud i kurz pieknie wnikają w zamsz i nie dają się wyczyścić na sucho.

2. Kostka gumowa na początek, później szczotka druciana - efektem jest poprawa stanu butów ale zwykle jesli są porzadnie podeptane (jak załączone przez kolegę zdjęcia) konieczne jest użycie odplamiacza. 

3. Omnidaim usuwa wszystkie plamy z imprez - niestety ma jedną wadę usuwa też kolor (testowane na dwóch różnych parach butów). Nieważne jaka proporcja z woda, nieważne że używam dokładnie z instrukcją, zawsze tworzy się charakterystyczna kolorowa pianka i kolor schodzi trochę.

4. A propos kosztów - Omnidaim jest bardzo wydajny, na prawdę warto kupić.

5. Realia sa więc takie, że albo doczyszczam na sucho, gdy impreza była dla butów łaskawa,  albo po użyciu Omnidaim musze użyć Renowatora, który bardzo ładnie odnawia but. Oczywiście, im więcej razy używa się Omnidaim, tym bardziej kolor schodzi i Renowator później już nie daje rady wszystkiego pokryć (ciemny granat). Czerwień użyłem na razie raz do przypadku opisanego poniżej i w ogóle słabo kryje.

 

Omnidaim raz tylko nie dał rady usunąć plamy z jakiegoś czarnego smaru - na innych butach, nie imprezowych btw (nano protektor oczywiście był na butach przed zabrudzeniem). Po gumie i szczotce plama częściowo zeszła, Omnidaim dał natomiast efekt zerowy (oczywiście kolor za to nieco zszedł). 

Za poradą Daniela z Multirenowacji kupiłem Hussard, mocniejszy odplamiacz. Efekt na plamę zerowy poniewaz go nie użyłem na niej - po próbce na języku (niewidocznej części) efekt odbartwienia był tak duży, że zrezygnowałem z użycia Hussarda na plamę.

Potraktowałem but Renowatorem w kolorze i nauczyłem się życ z trochę widoczną plamą :)

 

Mam nadzieję, że to pomoże.

Pozdro

Sekret

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xkoziol 

Można powiedzieć, że nawet tańszy. Tylko jak myśle, ile wpakowałem już w te buty, nano protector, renowator, szczoteczka do zamszu i jeszcze ten odplamiacz jakbym miał kupić to cena dorównywała by cenom butów. Może to nic dziwnego ale dla mnie tak, bo wcześniej nic nie dokładałem do butów.

 

Sekret

Dzięki za wyczerpującą wypowiedz. Fajnie, że ktoś ma podobny problem do mojego. Co prawda zakupiłem już suede cleaner, ale jeśli nie poradzi sobie to może jednak spróbuje z tym odplamiaczem, szkoda tylko, że ten kolor usuwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omnidaim jest dość mocny, dlatego często daje radę tam, gdzie inne cleanery poległy, ale sporo też zależy od samego zamszu (nie każdy tak samo reaguje). Generalnie jeżeli coś delikatniejszego to jeden z poniższych powinien spełnić oczekiwania:

 

Nubuck Suede Cleaner TARRAGO

Universal Cleaner TARRAGO

Shampoo TARRAGO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich przypadkach myślę, że jedynie pomogły by środki, które w swoim składzie zawierają jakiś rodzaj rozpuszczalnika, np. aceton. Nie są one jednak dostępne w sprzedaży detalicznej. Wykonywałem z powodzeniem czyszczenie np. zamszu podobnie zabrudzonego, ale było to zabrudzenie "oryginalne", bez prób czyszczenia przez Klientkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szewc24, aceton prawie na 100% odbarwi skórę. Wydaje mi się, że Twój pomysł jest dobry ale zaznaczając, że trzeba następnie podjąć inne kroki, np. rekoloryzacja.

Swoją drogą próbowałem czyścić zamsz zabrudzony tłuszczem hussardem. Prawda, kolor w miejscu operacji zbladł z wrażenia :), ale renowator kolorowy w sprayu załatwił sprawę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Po użyciu renowatora koloru i paru czesaniach kolor w miejscach czyszczenia Suede Cleanerem dość porządnie wyblakł, no niestety chyba nie da się już tego cofnąć. 

Wszystko (no może prawie) da się zrobić, ale musiałbyś pobawić się w farbowanie tinturą Saphira, to jest jednak droga w jedną stronę i musiałby być idealnie dobrany kolor, z uwzględnieniem koloru podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.