Skocz do zawartości

Jak dbać o obuwie zamszowe


Pan Janusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...

Chciałbym wyczyścić moje chukka przy pomocy Omnidaim, jednak powtarza się opinia, że po tym zabiegu zamsz traci trochę swoją głębię, to nie obędzie się bez renowatora w kolorze. Stąd pytanie - jaki kolor z palety Saphira będzie najbardziej zbliżony do takiego koloru skóry?

 

C7812C006-303@1.1.jpg

 

Buty w rzeczywistości mają bardziej rudą barwę i przyznam, że nie chciałbym jej zatracić. Poniżej zdjęcie mojego autorstwa, które lepiej oddaje kolor zamszu:

 

WP_20150424_004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • waski pinned this temat
  • 3 months later...

@Profumo Zależy jakiej kategorii są zabrudzenia. Jeżeli jest to kurz, zaschnięte błoto, itp. to dobrze wcześniej jest użyć gumki, jeżeli natomiast zabrudzeniami są jakieś plamy, czy np. ślady po gumie od jazdy samochodem, to nie należy wcześniej stosować gumki, aby nie wcierać brudu w strukturę skóry. Najpierw wtedy mycie, a później ewentualnie przejechanie skóry gumką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Jako że jestem laikiem w tych sprawach, a już w szczególności buty zamszowe to nie moja bajka, proszę Państwa o poradę  co do możliwości "odratowania" tych zamszowych butów - małżonek przemoczył je za granicą i nie zadbał by prawidłowo je wysuszyć... Oba buty z "zewnętrznej" swej części zyskały więc mało eleganckie "pofałdowania"...Co można z tym teraz zrobić?

Buty stoją/stały zaopatrzone w prawidła...20170116_113347_resized.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, xkoziol napisał:

Kluczowe jest pytanie gdzie małżonek był "za granicą", gdyby przemoczył je w kraju odpowiedź byłaby prosta.

Raczej chodziło o to, że nie miał kto tam zadbać o jego buty (mnie nie było pod ręką) :) Deszcz pada tam chyba mniej więcej podobny :)

W każdym razie będę wdzięczna za poradę co z tym zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, to oczywiście nubuk, ale chyba nie ma odrębnego tematu o nubuku ;)

inne buty małżonka raczej się tak (szybko) nie zginają w tym miejscu, buty nie były intensywnie użytkowane, zakupione całkiem niedawno, jakieś 2 miesiące temu....

Prawidła też nie używane namiętnie (nie cały czas)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zbiegło się kilka czynników, które miały wpływ na to jak wyglądają cholewki butów obecnie. Najprawdopodobniej długotrwałe przemoczenie butów, doprowadziło do rozmiękczenia skóry i ostatecznie do odwarstwienia jej od międzypodszewki. Skutek tego jest taki, że odwarstwiona skóra pracowała samodzielnie, a międzypodszewka też sama sobie. Po wysuszeniu butów, w miejscach pracy cholewek powstały takie, a nie inne zmarszczenia skóry, która rozciągnęła się bardziej niż gdyby była przyklejona do międzypodszewki. To taka moja teoria.

W chwili obecnej, raczej trudno będzie cokolwiek zrobić, raczej trzeba zaakceptować ten fakt, ewentualnie użyć specjalnie dedykowanego kremu do nubuku, co pozwoliłoby trochę wytonować te marszczenia i zgubić je optycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Cześć! Ekipa remontowa na klatce schodowej postanowiła wziąć mnie z zaskoczenia i wzięła się za szlifowanie ścian bez ostrzeżenia akurat w dniu, kiedy nie było mnie w domu, a w przedpokoju stały moje zamszowe Herringi. Są z wierzchu mocno równomiernie upylone pyłem gipsowym. Uznałem, że lepiej zapytam Was jak się za ten problem zabrać, zanim zrobię coś głupiego. Czy powinienem je potraktować gumą do zamszu i szczotką, aż "wyczeszę" z nich ten pył, czy może zabrać się do tego jakoś inaczej?

Dzięki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odkurzacz, a potem delikatnie zetrzeć to co zostanie szczotką o twardym włosiu? Szczerze to nigdy nie miałem takiej sytuacji. Intuicyjnie próbowałbym użyć czegoś co usunie pył z wierzchu możliwie bez wcierania go w but. W każdym razie na pewno nie traktowałbym tego w pierwszej kolejności gumką do zamszu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś takiego mi chodzi po głowie, żeby jak najwięcej się tego pozbyć albo wciągając, albo zdmuchując, ale nie używająć szczotki. Boję się, że szczotką wetrę to na dobre i będzie problem. Spróbuję z odkurzaczem i sprężonym powietrzem, zobaczymy co mi z tego wyjdzie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć wszystkim,

Mam taki problem z moją ukochaną parą sneakersów Reeboka: z przodu buta jest duży kontrast pomiędzy kolorem zamszu (czerwień i szarość) przez co podczas ostatnich ulew but mi zafarbował mocno - odświeżenie czerwonego koloru renowatorem było złym pomysłem. Teraz nie wiem co poczynić, aby pozbyć się najlepiej całego renowatora z buta, a następnie odświeżyć czerwony kolor (powinien być ciut jaśniejszy).

Jaki środek byłby do tego najlepszy? Tarrago Universal Cleaner? Mam już piankę do zamszu i nubuku Tarrago, ale ona tak średnio daje radę.

GffZktc.jpg

Kto mi pomoże ma 1000 punktów :D

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witajcie :)

Na zdjęciach przedstawiam 2 letnie trzewiki Hush Puppies Desert II, zakupione w tk maxx. Zdjęcia przedstawiają je po dokładnym wymyciu za pomocą tarrago nubuck suede cleaner. Po kilku miesiącach od ich zakupienia postanowiłem wymyć wspomnianym wyżej cleanerem. Po tym zabiegu – tak jak widać na zdjęciach (myślałem, że kolejne dokładne mycie i wypłukanie mydła przyniesie zamierzony skutek – myliłem się) lewy but, a szczególnie przód, stracił meszkowatą strukturę i stał się taki gładki no i białawy i na nogach nie wygląda to za fajnie (że jeden but znacznie różni się od drugiego). Szczoteczka ze zdjęcia, czy też ta druga jej strona – gumowata – nie dają rady tego stanu zmienić. Nie wiem, gdzie mogłem popełnić błąd (jeśli faktycznie to ja zawiniłem). W butach są prawidła i raczej nie zdarzyło mi się ich doszczętnie przemoczyć. Pytanie do Was – jak przywrócić lewemu butowi z powrotem taką meszkowatą strukturę? Jakieś specjalne szczotki/gumki/specyfiki? Nie chce ich spisywać na straty, bo są bardzo wygodne, ale drażni mnie ta różnica w ich wyglądzie..

Do pielęgnacji użyłem raz tarrago nubuck suede renovator i nano protector w zależności od warunków.

Szczerze to nie pamiętam dokładnie, czy przy zakupie faktura (tak to się nazywa?) obydwu butów była taka sama, ale po wspomnianym pierwszym zabiegu ich mycia różnica stała się widoczna, jak na zdjęciach..

Jeśli miałoby się nie udać przywrócić im takiego samego stanu, to może jakaś procedura olejowa/tłuszczowa..? Wiem że to zamsz i tu tłuszcze/oleje fee, ale chce mieć w końcu jednakowe buty..

Będę wdzięczny za wszelką pomoc :)

IMG_2039.JPG

IMG_2035.JPG

IMG_2047.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.