Skocz do zawartości

Jak dbać o obuwie zamszowe


Pan Janusz

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli odstraszają Cię ceny renowatorów, to poszukaj gdzieniegdzie ofert z wyprzedaży. Ja nabyłem renowator Tarrago za 13 zł. :-) I nie opłaca się brać bezbarwnego - jestem zdumiony efektem na moich granatowych zamszakach - wyglądają lepiej, niż nowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym żałował 20 zł czy coś (jeśli to ma np. przedłużyć działalność buta dwukrotnie, to nie ma co mówić o opłacalności; inna sprawa, że też nie lubię wydawać kasy większej niż potrzeba), raczej mi się nie chce tego tyle nosić, planuję jeszcze na lato kupić sobie czerwone albo niebieskie, zastanawiałem się na ile jest sens kupować osobny renowator do każdego, ale w sumie oczywiste, że farbowanie jest tu kluczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Panowie po czym poznać,że zamsz jest dobrej jakości?

Lepszy jest ten, który ma dłuższe włoski i lepiej widać w którą stronę są ułożone włoski czy lepszy z krótkim włosiem, gdzie też widać jak układają się włoski, ale nie rzuca się to w oczy tak bardzo. Porównuje w domu buty Prime Shoes oraz Barker i nie mam pojęcia, które lepsze.

W zamszu jestem laikiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Panowie, czy macie jakieś patenty na to, aby używając renowatora (kolor) w sprayu, nie zafarbować nim boku podeszwy, szwów itp.?

Będę się zabierał za "renowatowanie" czerwonych zamszowych CT, które mają jasnobrązową podeszwę i jasne przeszycia, nie chcę tego wszystkiego potraktować kolorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, myślałem o jakiejś taśmie, ale obawiałem się, że renowator pomimo, że w spraju, jednak trochę spływa po bucie i wejdzie pod taśmę.

Ostatecznie obwiązałem but reklamówką przy podeszwie i efekt jest OK, udało mi się pobrudzić podeszwy ani szwów, poza jednym miejscem (widać tylko jak się przyglądam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja używałem w takim przypadku (Onitsuka Tiger) maszynki do strzyżenia (bez plastikowej nakładki). Jest to jakiś tani Philips którego mam już ponad 6 lat, a nadal spisuje się wyśmienicie - używam go głównie do regulacji zarostu :) Swoją droga, sprzedawca nie kłamał... zapłaciłem 80 zł, myślałem, że rozleci się w ciągu paru miesięcy, a nadal tnie, a nie wyrywa włosy.

 

Najłatwiej szło strzyżenie po nawilżeniu zamszu wilgotną ścierką, a przy samym strzyżeniu używałem szczotki do „zgarniania” odstających włókien na głowicę maszynki. Reasumując - czeszesz zamsz w stronę głowicy powoli posuwając się do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Póki co poobcinałem co najgorsze nożyczkami do paznokci, nawet szybko poszło ale pasuje to jeszcze poprawić dla lepszego efektu. Ja mam taką maszynkę jak poniżej, także powyższa rada powinna się przydać. :) Jutro w wolnym czasie wezmę się za poprawki i może zdam relację.

braun_cruzer4_z60_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Z pewnością nie jestem na forum osamotniony w poglądzie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Czasami jednak, a najczęściej dzieje się to na początku drogi z klasyczną elegancją, nie ma się odpowiedniej wiedzy na temat tego jak dbać o poszczególne elementy garderoby, co może doprowadzić do ich wyraźnego zużycia. W pewnych przypadkach uratowanie danej rzeczy jest niemożliwe, w pewnych zaś można zatuszować zaniedbania.

Z myślą o osobach, które zaniedbały swoje zamszowe buty, razem z naszymi niezastąpionymi Danielami z Multirenowacji stworzyłem wpis, który krok po kroku pokazuje jak przywrócić nawet mocno zdezelowane buty do stanu używalności :)

http://secondhanddandy.pl/2014/11/zamsz-ekstremalna-renowacja.html

post-2656-0-79381200-1416777077_thumb.jp

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Zacząłem się stosować do rad zawartych w tym temacie niestety troszkę za późno. Buty dość mocno się zabrudziły i zbyt ostro zacząłem je czyścić szczotką do zamszu. Wyszły takie brzydkie włoski. Czy da się z tym jakoś teraz uporać? Poniżej załączam zdjęcia.

attachicon.gif2014-11-11 11.20.05.jpg

attachicon.gif2014-11-11 11.19.46.jpg

attachicon.gif2014-11-11 11.19.16.jpg

Włoski można delikatnie przypalić zapalniczką a potem buty wyszczotkować. Metoda sprawdza się w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że nie wezmę odpowiedzialności, ale sam tak robię  i nie widzę "skutków ubocznych" w postaci uszkodzeń skóry etc. Delikatne, szybkie muśnięcie płomieniem spala odstające włoski i pozostawia skórę nienaruszoną. Metodę tę znalazłem o ile pamięć mnie nie myli na styleforum. Co do jasnych butów, nie mam pojęcia czy kolor się przebarwi/przyciemni. Manewr ten wykonywałem tylko na obuwiu w kolorze ciemnego brązu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nabyłem moje pierwsze zamszaki. Mam kilka pytań:

1. Czy metalowa szczotka nie jest za twarda do codziennej pielęgnacji? Mam wrażenie, że jak przeczeszę przed lub po każdym wyjściu zamsz tak twardym materiałem to siłą rzeczy zetrę za każdym razem trochę skóry. Po czasie mam wrażenie szybciej zniszczę buty. Gdzieś widziałem że do codziennej pielęgnacji używa się szczotki z twardego włosia zamiast metalu.

2. Czy przy codzienne pielęgnacji mam czesać w każdą stronę czy tylko z włosiem? Czy zamsz powinien być postawiony przed wyjściem czy nosi się go uczesanego z włosem na płasko?

 

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z akcesoriow do zamszu jest jeszcze gumowa szczotka (falowana guma zamiast włosia). Używam od niedawna takiej, nie mam jeszcze ostatecznego zdania na jej temat, ale na razie nie narzekam (choć druciana jest konieczna przy większych zabrudzeniach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • waski pinned this temat

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.