Skocz do zawartości

Cygara przyjemność smaku i aromatu


Adriano

Rekomendowane odpowiedzi

Janie, w zamyśle miałem intencję aby forumowicze dzielili się swoimi wrażeniami z palenia cygar, ale jak pokazuje temat także fajki czy cygaretki są ciekawym punktem odniesienia. Sam się rozpisujesz o cygarach i ich markach. Nie wiem czemu zadajesz tyle pytań odnośnie sensu powstania tego wątku, zapoczątkowałem go i myślę że będzie służył forumowiczom, jeśli tego nie popierasz, sam wiesz ...

Nie traktuj moich uwag odnosnie nieprecyzyjnego zdefiniowania tematu i jego tresci, jako zarzutu z mojej strony, ze w ogole temat dotyczacy cygar powstał.

Gdybym nie chcial podzielic sie moimi spostrzezeniami, to bym nic w tym watku nie napisał.

Cygaro, które dzisiaj pewnie zapale to Por Larranaga Petit Corona. Jako ciekawostke dodam, ze Por Larranaga to najstarsza zarejestrowana marka cygar na Kubie.

post-270-13658919878736_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fajki, ile może kosztować taki podstawowy zestaw na pierwsze w życiu palenie? Dodam, że nie chcę wydawać fortuny na fajkę, wolałbym jakiś smaczny tytoń.

Polecam przejrzec informacje pod tym adresem:

http://www.fajczarze.pl/forum/

Najtansza fajka, tzw. kukurydzianka kosztuje od kilku do kilkunastu PLN. Do tego potrzebujesz tytoniu: te lepsze ok:30/50 pln - wystarcza na kilkanascie palen. Do tego zapalki i cos do ugniatania tytoniu - albo koleczek za kilka złotych albo cos wymyslisz ;) Na tym forum, ktore poleciłem znajdziesz duzo przydatnych informacji, razem z adresami najlepszych sklepow.

Kukurydziankę odradzam. Najlepiej na początek kupić fajkę średniej jakości z korzenia wrzośca. Zamiast zaczniesz ją normalnie palić musisz ją przepalić. Dokładne sposoby przepalania znajdziesz na forach fajczarskich i w książkach fajczarskich. Na początek wybierz też tytoń mało lub w ostateczności średnio aromatyzowany, bo drewno nowej fajki przejmuje również aromat tytoniu, który będziesz czuł później. Fajkę czyścimy tylko jak ostygnie. Na początek polecam fajki małe, lekko wygięte są bardziej anatomiczne. I najważniejszy jest sposób palenia. Staramy się bardziej podtrzymywać ogień i niż go rozniecać. Nie ciągniemy dymu, a raczej delikatnie, powoli, co jakiś czas wprowadzamy powietrze do ustnika. Gwałtowna wymiana powietrza i dymu spowoduje też spalanie drewna i przepalenie dziury w fajce. Fajka powinna mieć taką ciepłotę, żeby można było ją trzymać w dłoniach, parzy to znaczy, że zaraz będzie się wypalała w niej dziura. Lekka, fajka, lekko wygięta jest wygodniejsza, szczególnie dla początkujących.

Do fajki trzeba kupić zestaw z ubijakiem (przez niektórych zwany ginekologiem, ale uważaj, bo panie reagują na to nerwowo) i wyciory. Nie trzymaj tytoniu w skórzanym kapciuchu (bardzo susza tytoń). Jeśli tytoń masz za bardzo wysuszony włóż skórkę pomarańczy, suszone jabłko, suszoną śliwkę, skrop kropką (dosłownie!) koniaku, i rób to bardzo ostrożnie, żeby tytoń nie był zbyt wilgotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do 3x3 i davidoffa: https://sklep.cigarro.pl/108,3x3-corona ... ztuki.html

troszkę chyba rzeczywiście przeinaczyłem fakty, ale byłem bardzo blisko prawdy :D w dalszym ciągu jest to davidoff.

kilka razy miałem przyjemność kupić cygaretki pod tytułem Willem II Primo. Holenderskie. zdaje się nie do końca legalnie ściągane, bo żadnego znaku akcyzowego, a napis palenie szkodzi, czy co to było widać, że robiony na drukarce :). nie były to na pewno podróbki, o czym świadczyła jakośc wykonania i walory smakowe. mysle, ze pan z kiosku miał jakieś dojścia, ktorymi nie bardzo chcial sie chwalić, zwłaszcza że ostatnio tych cygaretek tam nie widuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalisz sie co palisz i jak tam Twoje wybory zakupowe? O ile pamietam humidor tez masz bespoke, wiec czemu jeszcze nie bylo go tutaj na forum? :) Napisz cos wiecej jak tam przygoda z cygarami, bo na forum CA nic nie widzialem, a jestem ciekawy.

Ja dzisiaj HdM du Prince - dobre, charakterystycznie kubanskie, ale trafila mi sie gorsza sztuka jesli chodzi o konstrukcje.

post-270-13658919973045_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj!

moje wybory cygarowe są bardzo zróżnicowane :)

na zdjęciu F. Cadetes, ale w tej chwili Don Thomas Robusto Natural. Bardzo przyjemny, łagodny. Budowa poprawna. Ciąg ekstra, nie dymi za dużo, więc nawet moja żona nie pogoniła mnie z tym cygarem ;) Myślę, ze w tej cenie to dobry wybór, chociaż w pamięci mam F. Cadetes, który na początku stał się dla mnie tzw. benchmarkiem (dla półki budżetowej) - jeszcze jedno czeka i za jakiś czas zrewiduję pogląd.

Kilka dni temu zapodałem Macanudo Cafe Duke of Devon - świetne, bez zastrzeżeń. No i mam kilka leżakujących perełek czekających na odpowiedni moment i pogodę.

humi z "wyborami". Zasadniczo nie był robiony na zamówienie. Znajomy z którym współpracuję na trochę innym polu, robił takie w 100% cedrowe humidory w skórze na zlecenie amerykańskiej firmy, która sprzedawała je za gruby plik dolców. Zostały mu dwa pudełka, które nie wyjechały za ocean...

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

tutaj jeszcze bez zawartości

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Nie kupowałem nigdy humidora z internetu. Właściwie mam jeden, pierwszy i na wiele lat.

To co jest istotne to ma być szczelny ponieważ w humidorze ma się utrzymywać odpowiednia wilgotność. Tego niestety nie widać i trzeba albo pytać kogoś kto używa konkretnego modelu / marki. Najlepiej z konkretnymi pytaniami o modele / marki udać się na forum cygarowe.

Jeszcze jedna uwaga: humidory sprzedawana jako cedrowe - kilku drobnych stówek - są w rzeczywistości jedynie wykładane cedrem, prawie jak Żywiec :)

pozdrawiam

damiance

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

dominikańskie El Credito Robusto Natural

bardzo podeszło mi to cygaro. Zapach: tytoń i miód gryczany. Ładnie zbudowane, dobry ciąg i spalanie. Biały popiół utrzymał się do ok 3,5 cm.

No i ta barokowa banderola :)

http://desmond.yfrog.com/Himg863/scaled.php?tn=0&server=863&filename=elcredito.jpg&xsize=640&ysize=640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A własnie, jaki humi polecicie do 200 zł? Nie musi być jakiś pojemny. A tak tymczasowo - ktoś miał Okazje użytkowania humi-torebek? I w jakim sklepie można je dostać? Akan? Gdzieś widziałem, ale mi wylecialo z głowy…

na forum cygarowym chwalą ten model:

http://www.sklep-tytoniowy.abc24.pl/def ... pro=296718

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A własnie, jaki humi polecicie do 200 zł? Nie musi być jakiś pojemny. A tak tymczasowo - ktoś miał Okazje użytkowania humi-torebek? I w jakim sklepie można je dostać? Akan? Gdzieś widziałem, ale mi wylecialo z głowy…

na forum cygarowym chwalą ten model:

http://www.sklep-tytoniowy.abc24.pl/def ... pro=296718

Ja mam taki http://www.sklep-tytoniowy.abc24.pl/def ... &pro=93186 i jest ok, nie za maly i nie za duzy. Mogłby byc ładniejszy, ale humidor z prawdziwego zdarzenia (szafe) sprawie sobie za jakis czas. Szuflady sa wygodne, bo nie trzeba grzebac na dnie skrzynkowego i narazac cygar na mechaniczne urazy. Szuflady pomagaja tez w segragowaniu np. Dominikana, Kuba itp. lub markami albo kształtami (ja tak robie).

Dzisiaj pale Montecristo no. 4, jedno z cygar, ktore sprawiły ze zaczałem zgłebiac swiat cygar kubanskich odsuwając sie od cygar z innych regionów.

Marka Montecristo powstała w 1935 i od tej pory jest jedna z wiodacych linii kubanskich cygar. Doskonała jakosc, zrownowazony smak i kuszacy kolor okrywy colorado claro znalazły wielu amatorow, takze sprzedaz Montecristo stanowi teraz około 50% sprzedazy wszystkich kubanskich cygar na swiecie.

Marka wzieła swoja nazwe wzieła od powiesci Alexandra Dumas, którą torcedores (zwijacze cygar) najchetniej wybierali do czytania w sali do zwijania cygar. [W czasach kiedy radio nie było popularne, a audycje nie były nadawane przez cały dzien, torcedores musieli miec jakas rozrywke, dlatego w salach do zwijania cygar, gdzie pracowali w wiekszosci niepismienni, był lektor (czesto jeden z torcedores lub nadzorca), który czytał im ulubione powiesci]

Cygaro jest doskonale ziemiste, skorzane i delikatno kremowo-tytoniowe - bez pikanterii i mocy, ktora moze zniechecic poczatkujacego, a jednoczesnie na tyle złożone, ze nie znudzi cigar aficionado. Nie jest to cygaro na specjalne okazje, ze wzgledu na niewielki format (petit corona/mareva) i nieskomplikowany bukiet, ale na pewno warto je sprobowac, chociazby ze wzgledu na to, ze jest uznawane za cygaro modelowe, jesli chodzi o cygara z którymi mozna je porównywac.

Miłego palenia,

J.

post-270-13658920222131_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche OT bo zapalniczka ta nie nadaje się do cygar..

Dzisiaj oglądałem zapalniczkę Zippo oklejoną skórą ze strusia:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

ALE ...

wersja ze skórą płaszczki jest the best:

Dołączona grafika

Nawiazujac do naszej rozmowy, to własnie takie etui bym chciał. Kształt maja jak etui, a ze nie ma tam skali, to mozemy je sobie wyobrazic wielkosci dłoni i moim zdaniem nadal wygladałyby super.

Jak kształtuja sie ceny skor płaszczek/strusi? Jakie minimalne ilosci trzeba nabyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Zazdroszczę, że smakują Wam cygara ;)

Dla mnie póki co cygaretki są najmocniejszym, w czym odnajduję przyjemność, a cygara których próbowałem (z niższej/średniej półki) były dla mnie zbyt mocne, cuchnące i nie umiałem w nich wyczuć nut o którym opowiadał sprzedawca w trafice :lol:

Chociaż z drugiej strony whisky to dla mnie śmierdząca wódka, więc wszystko pasuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłość do cygar przychodzi z czasem. To jest przede wszystkim pasja. Z Twojego opisu sugeruje, że na swoje palenie wybrałeś cygaro trochę na ślepo. Być może, że było przechowywane bez humidora lub po prostu źle je paliłeś. Proponuje zjeść najpierw dobry obiad, a potem przy kawie zapalić coś z dominikany. Polecam sklep cigarro.pl, który ma bardzo dobre opisy cygar, choć ceny za wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam lekture forum http://forum.cigaraficionado.com.pl/index.php?redir=1

Sam tam polecane cygara dla poczatkujacych i kazdy znajdzie cos dla siebie. Nie spodziewalbym sie jednak fajerwerkow smakowych po cygarach za 10pln, oprocz tego ze beda łagodne i moga byc dobre na poczatek przygody z cygarami.

Po pierwsze, nie kupujcie cygar w sklepach monopolowych, stacjach benzynowych itp. - cygara musza byc przechowywane w odpowiedniej wilgotnosci (Kuba około 65%, reszta swiata około 70%), a niewiele sklepow, nawet tych niby profesjonalnych sie do tego przyklada. Trzymanie cygar w nieodpowiedniej wilgotnosci zmienia lub zabija ich smak - cygara lezace w monopolach sa do wyrzucenia. W Warszawie warto kupowac cygara w La Casa del Habano (tylko Kuba, wiec moga byc za mocne), Iguana (w hotelu Bristol), Little Havana (ul. Piekna), cigarro.pl, oraz Cygara i Tyton (sklep internetowy, oraz sprzedaz stacjonarna w Maximusie w Nadarzynie). Odpusiłbym sobi inne sklepy stacjonarne w tym miescie, szczegolnie Old Havane, ktora ma problemy z wilgotnoscia z powodu oswietlania humidora normalnymi zarówkami. Wiecej info znajdziecie na forum polecanym powyzej.

Po drugie, palenie trwa około godziny - w zaleznosci od formatu - ale warto zarezerwowac troche wiecej czasu. Łapczywe palenie sprawia, ze cygaro sie przegrzewa i zaczyna byc gorzkie, cierpkie i nieprzyjemne. Nie trzeba trzymac go cały czas w reku, odłóż je do popielnicy i daj mu i sobie troche odpoczac. To jest bardzo wazna rada.

Po trzecie, warto przed cygarem cos jesc zeby zniwelowac działanie nikotyny i przygotowac sobie cos do picia zeby przepłukiwac usta - moze byc woda, kawa czy alkohol.

Po czwarte, nie musisz palic całego, jesli masz juz dosc i cygaro przestaje Ci smakowac, to po prostu je odłóż do popielnicy - nie wciskaj go jak papierosa, cygaro samo zgasnie.

Po piąte, nie zaciagaj sie cygarem i troche o nich poczytaj, a palenie na pewno sprawi Ci wiecej przyjemnosci (warto szczegolnie poczytac o odpalaniu, bo nieumiejetne rozpalenie moze zepsuc smak całego cygara).

Poniewaz to forum o elegancji, to wrzucam zdjecie pasujace do tego forum i tego watku.

post-270-13658920487123_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.