Skocz do zawartości

Mały słownik terminów szewskich.


Arkadyjczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Jako zupełny ignorant i początkujący "fetyszyta" :lol: butów miałbym propozycję do bardziej doświadczonych kolegów, na ile to możliwe, o stworzenie, na wzór małego słownika terminów krawieckich, Małego słownika terminów szewskich. temat nazewnictwa i określeń fasonów butów i szczegółów ich konstrukcji przewijał się wielokrotnie w różnych wątkach, wzbudzając ciekawe dyskusje terminologiczne, może jednak dałoby się to jakoś usystematyzować? choć w podstawach.

Pozdrawiam

Arkadyjczyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

No tylu mamy specjalistów od butów i nikt nie wie, jak się inaczej nazywa wiatrówki :) ?

Jest to odmiana sandałów, nazywane też zakrytymi sandałami. Niektórzy z powodu tych zakrytych przodów uważają je za buty, a nie sandały i twierdzą, że można zakładać do nich skarpety, bo niby mają tę skarpetę zasłaniać. Dlatego niektórzy latem nosili do garniturów skórzane wiatrówki. Dla mnie to zawsze są sandały, a we współczesnych wersjach obuwie raczej mocno wakacyjno-sportowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tylu mamy specjalistów od butów i nikt nie wie, jak się inaczej nazywa wiatrówki :) ?

Jest to odmiana sandałów, nazywane też zakrytymi sandałami. Niektórzy z powodu tych zakrytych przodów uważają je za buty, a nie sandały i twierdzą, że można zakładać do nich skarpety, bo niby mają tę skarpetę zasłaniać. Dlatego niektórzy latem nosili do garniturów skórzane wiatrówki. Dla mnie to zawsze są sandały, a we współczesnych wersjach obuwie raczej mocno wakacyjno-sportowe.

Chodzi mi o coś tej postaci: buty ( może niekoniecznie akurat ten fason, chodzi o symetryczne dziurki w skórze )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mają one jakąś specjalną nazwę? I czy właściwie mieszczą się one w kanonie letniej elegancji ? ;)

Nie mają. Czy mieszczą się w kanonie to kwestia subiektywna - moim zdaniem absolutnie nie (gdyby się mieściły to zapewne potrafiłbym odnaleźć w swoich zbiorach właściwą im nazwę).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mają one jakąś specjalną nazwę? I czy właściwie mieszczą się one w kanonie letniej elegancji ? ;)

Nie mają. Czy mieszczą się w kanonie to kwestia subiektywna - moim zdaniem absolutnie nie (gdyby się mieściły to zapewne potrafiłbym odnaleźć w swoich zbiorach właściwą im nazwę).

Potocznie mówią na nie po prostu dziurkowane buty, buty z dziurkami, ale nie wiem jak gdzieindziej w Polsce. U mnie w domu wszyscy zakładali, wkładali buty i ubranie, a tu na forum jak widzę wszyscy ubierają ubranie (co moim zdaniem nie jest też językowo poprawne).

Moim zdaniem takie buty z dziurkami są dopuszczalne do letniego stroju. Estetyka tego bywa różna, widziałem nawet całkiem ładne wzory butów. Były modne tuż przed i po wojnie do początku lat 60. Jeśli mnie pamięć nie myli moda na nie przyszła z południa Europy, pamiętam że chyba widziałem je kiedyś w jakimś starym zagranicznym katalogu, ale zapewne +Immune+ jako ekspert więcej wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potocznie mówią na nie po prostu dziurkowane buty, buty z dziurkami, ale nie wiem jak gdzieindziej w Polsce. U mnie w domu wszyscy zakładali, wkładali buty i ubranie, a tu na forum jak widzę wszyscy ubierają ubranie (co moim zdaniem nie jest też językowo poprawne).

Była już kiedyś na ten temat dyskusja na forum i doszliśmy do wniosku, że właśnie formy "wkładać/zakładać" w odniesieniu do butów są językowo poprawne.

Moim zdaniem takie buty z dziurkami są dopuszczalne do letniego stroju. Estetyka tego bywa różna, widziałem nawet całkiem ładne wzory butów. Były modne tuż przed i po wojnie do początku lat 60. Jeśli mnie pamięć nie myli moda na nie przyszła z południa Europy, pamiętam że chyba widziałem je kiedyś w jakimś starym zagranicznym katalogu, ale zapewne +Immune+ jako ekspert więcej wie.

Tak, masz rację. Tego typu buty były modne po wojnie już w latach 50-ch ubiegłego wieku i moda na nie przywędrowała do Polski z południowych Włoch oraz Jugosławii. Moim zdaniem jednak nie wdarły się do kanonu elegancji, jako że były raczej noszone zamiast letnich ciżemek i sandałów do bardzo lekkich i nieformalnych stylizacji. Nie znalazłem żadnego dowodu na istnienie i popularność tego typu wzorów przed wojną, ale niewykluczone że już wtedy takowe występowały. Takie buty mogą być przyzwoite w swoim wyglądzie, ale te zalinkowane przez kolegę Capo są po prostu okropne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację. Tego typu buty były modne po wojnie już w latach 50-ch ubiegłego wieku i moda na nie przywędrowała do Polski z południowych Włoch oraz Jugosławii. Moim zdaniem jednak nie wdarły się do kanonu elegancji, jako że były raczej noszone zamiast letnich ciżemek i sandałów do bardzo lekkich i nieformalnych stylizacji. Nie znalazłem żadnego dowodu na istnienie i popularność tego typu wzorów przed wojną, ale niewykluczone że już wtedy takowe występowały. Takie buty mogą być przyzwoite w swoim wyglądzie, ale te zalinkowane przez kolegę Capo są po prostu okropne.

Co do przedwojnia nie jestem pewien. Wydaje mi sie, że widziałem to kiedyś w jakimś zagranicznym katalogu, pewnie jak szperałem w jakims antykwariacie, albo w jakiejś książce na starych fotografiach, ale pamięć jest zawodna. Powojnie to pewnik, jak widać potwierdzasz. Nieśmiałbym sugerować, że ich założenie może mieć jakiś charakter formalny. Absolutnie! To przecież strój sportowy, wypoczynkowy.

Link kolegi Capo przemilczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, link podałem, bo nie mogłem znaleźć takich butów w o wiele lepszym fasonie, a chodziło o zobrazowanie jedynie tego typu obuwia ( zresztą napisałem, że pomijam sam fason ). Czy ktoś może dysponuje zdjęciami udanych butów z tego typu siatkowaną skórą? Szukając po katalogach znanych producentów niestety nie znalazłem ani jednego przykładu. Z drugiej strony widziałem u Duranca bardzo ładne buty w tym stylu i własnie noszę się z zamiarem zamówienia u niego ich, tyle że właśnie szukam inspiracji, co niestety póki co rozbijało się o samo nazewnictwo, pod jakim hasłem szukać takich butów w internecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, link podałem, bo nie mogłem znaleźć takich butów w o wiele lepszym fasonie, a chodziło o zobrazowanie jedynie tego typu obuwia ( zresztą napisałem, że pomijam sam fason ). Czy ktoś może dysponuje zdjęciami udanych butów z tego typu siatkowaną skórą? Szukając po katalogach znanych producentów niestety nie znalazłem ani jednego przykładu. Z drugiej strony widziałem u Duranca bardzo ładne buty w tym stylu

Nadal kolego mylisz fasony. :cry: U Duranca są dostępne plecionki, potocznie zwane wiatrówkami. Ty zaś pokazałeś nam zdjęcie butów z flanderowaną (dziurkowaną) cholewką. Są to dwa różne typy butów i dwa sposoby zdobienia/wykończenia cholewki. Te pierwsze to półbuty, których przyszwy lub cholewki na wysokości podbicia są zrobione z wąskich paseczków przeplatanych w deseń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Montalbano

Zrozumiałem wypowiedź Frankensteina. Nie wiem jedynie, do którego postu się odnosiła.

A tak mimochodem sobie rzuciłem. Też trochę tak a propos niektórych polskich terminów, szczególnie tych obecnych w powszechnym użyciu, podejrzewam, że mogą być różnice regionalne. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te carlsbady są nawet fajne

Polecam sprawdzonego sprzedawcę.

http://cgi.ebay.com/BRAND-New-Allen-Edm ... 19c56ac740

Moim zdaniem te buty, wliczając wysyłkę do Polski to wydatek rzędu 320-350 zł, sądząc po tym jak kończą się zazwyczaj ich aukcje. ;) Nie wiem tylko czy 9 nie będzie odrobinę za długa dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, link podałem, bo nie mogłem znaleźć takich butów w o wiele lepszym fasonie, a chodziło o zobrazowanie jedynie tego typu obuwia ( zresztą napisałem, że pomijam sam fason ). Czy ktoś może dysponuje zdjęciami udanych butów z tego typu siatkowaną skórą? Szukając po katalogach znanych producentów niestety nie znalazłem ani jednego przykładu. Z drugiej strony widziałem u Duranca bardzo ładne buty w tym stylu i własnie noszę się z zamiarem zamówienia u niego ich, tyle że właśnie szukam inspiracji, co niestety póki co rozbijało się o samo nazewnictwo, pod jakim hasłem szukać takich butów w internecie :)

perforated leather shoes?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perforated leather shoes?

Dobry pomysł, jednak należy się każdorazowo upewnić z jaką perforacją mamy do czynienia (flanderowana na wylot cholewka lub dziurkowanie powierzchniowe). Jeżeli to mają być buty na lato, a cała koncepcja perforacji opiera się na motywie lepszej wentylacji cholewki to warto zwracać uwagę na tą pierwszą opcję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal kolego mylisz fasony. :cry: U Duranca są dostępne plecionki, potocznie zwane wiatrówkami. Ty zaś pokazałeś nam zdjęcie butów z flanderowaną (dziurkowaną) cholewką. Są to dwa różne typy butów i dwa sposoby zdobienia/wykończenia cholewki. Te pierwsze to półbuty, których przyszwy lub cholewki na wysokości podbicia są zrobione z wąskich paseczków przeplatanych w deseń.

Aż dzisiaj się przeszedłem do Duranca i on ma moim zdaniem buty z flanderowaną cholewką. Bo jeżeli dobrze rozumiem to klasyczne wiatrówki są zrobione ala koszyk wiklinowy, z przeplatanymi pasemkami skóry.

Czyli w takim stylu: buty 1 bądź te zaprezentowane przez damiance: http://forum.bespoke.pl/viewtopic.php?f=2&t=865

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.