Skocz do zawartości

Ozdobo twarzy, o wąsy pokrętne...


wojvv

Rekomendowane odpowiedzi

W książce Roetzla "Gentelman, A Timeless Guide to Fashion" jedne z pierwszych stron poświęcone są goleniu, brodom i wąsom jako ważnemu zagadnieniu dotyczącemu męskiego wyglądu i wizerunku.

Ja sam na codzień nie noszę wąsów ale podczas urlopów lub weekendów lubię mieć zarost: wąsy, brodę albo bokobrody połączone z wąsami ale bez bródki.

W polskiej kulturze wąsy były symbolem powagi i dorosłości. Na "smarkaczy/cieniasów/leszczy" mówiono "gołowąs". Do dzisiaj np. w wojsku noszone są wąsy, żołnierze walczący w Afganistanie zapuszczają pełny zarost, tymczasem obecna kultura masowa nie lubi wąsów.

Podczas rewolucji kulturowej czasów stanisławowskich, gdy tradycyjne "suknie polskie" były zastępowane francuskimi strojami noszonymi przez fircyków wąsy znikały z męskich twarzy nie pasując do "koncepcji ogólnej".

Dionizy Franciszek Kniaźnin napisał wtedy "Odę do wąsów" broniąc klasycznej męskiej elegancji, której wąsy były nieodłącznym elementem:

Ozdobo twarzy, o wąsy pokrętne!

Dworują sobie wsze umysły wstrętne,

Powstaje na was ród zniewieściały,

Który dawnych Polek daleki jest chwały.

Gdy pałasz cudze mierzył granice,

A wzrok marsowy sercami władał,

Ujmując w ten czas oczy kobiece,

Bożek miłości na wąsach siadał.

Gdy szłi na popis rycerze nasi.

A męstwem tchnęła twarz okazała,

Maryna patrząc szepnęła Basi:

"Za ten wąs czarny życie bym dała."

Gdy nasz Czarniecki słynął żelazem,

I dla ojczyzny krew swoją poświęcał,

Wszystkie go Polki wielbiły razem,

A on tymczasem wąsa podkręcał.

Jana Trzeciego gdy Wiedeń sławił,

Głos był powszechny między Niemkami:

"Oto król polski, co nas wybawił,

Jakże mu pięknie z tymi wąsami!"

Smutne w narodzie dzisiaj odmiany:

Rycerską twarzą Nice się brzydzi,

A dla niej Dorant, wódkami zlany,

I z wąsa razem, i z męstwa szydzi.

Kogo wstyd matki, ojców i braci,

Niech się z swojego kraju natrząsa.

Ja zaś z ojczystej chlubny postaci,

Żem jeszcze Polak, pokręcę wąsa.

Ciekawe czy czeka nas zmiana obyczajowa związana np. z popularnością Adama Małysza i wąsy powszechnie wrócą na męskie twarze?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to z pewnoscia kwestia czysto kulturowa, zmieniajaca sie wraz z nia nieustannie ... Ale ja nie moge dostrzec w wąsach nic meskiego. Polacy noszacy wąsy wygladaja z reguly jak Turcy a nie jak przyslowiowi Sarmaci. Wąs musi byc dobrany do fryzuru (albo odwrotnie), wymaga wiekszej dbalosci o wyglad garderoby etc. Imitacja mokrego mysiego futerka pod nosem w polaczeniu z "metoda chalpnicza przycietymi wlosami", gdzie reszty estetyki wygladu dopelnia szaro - czarny "turecki" sweter badz dres, naprawde nikogo nie zacheca do obcowania z wlascicielem owego wąsa.

Odnosnie zas zolnierzy, to maja oni i tutaj dendencje do "wąsowacizny". Moj sasiad - oficer lotnictwa - bardzo czesto pojawia sie z nadzwyczaj nieciekawie wygladajacym wąsem. Nie sadze, zeby dodawal on cokolwiek do jego meskosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem , ze "Polacy noszacy wąsy wygladaja z reguly jak Turcy" , co oznacza, ze nie wszyscy Polacy z wąsami wygladaja w ten sposob . To, co widze na ulicach bedac w czasie wakacji w Polsce; albo to co tez dostrzegam czasami na tutejszych ulicach (grupa wasatych mezczyzn niosaca kontenery z piwem badz wypelnione po brzegi ich produktami plastikowe torby sieci Gall & Gall /sklepu z alkoholem/) nie jest widokiem, ktory napelnia mnie radoscia. Co ciekawe ...sa to prawie zawsze niezbyt swiezy (to eufemizm) faceci z wasami. Rzucaja sie oni bardzo negatywnie w oczy nawet w najzwyklejszych centrach handlowych, gdzie nie ma zadnych luksusowych sklepow i gdzie jedynie bardziej niz przecietnie ubrani ludzie ida do piekarza, supermarketu czy tez drogerii. Spotkanie z takimi "panami" w nocy na ulicy moze napawac lekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noszę brodę od czasów studiów, w tym okresie tylko raz ją zgoliłem i moja przyszła żona stwierdziła, że wyglądam jakoś dziecięco.

Natomiast jestem zdecydowanym przeciwnikiem wąsów. Mało komu pasują, a jeszcze mniejsza liczba facetów ma je przycięte i zadbane, nie wspominając o tym, że są zwykle nierówne (niesymetryczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze marzyły mi się wąsy, niestety zarost pod nosem mam najsłabszy i nie noszę wąsów(...)

Niestety mam ten sam problem - mapa włosów w tamtym miejscu ma kilka białych plam na "obrysie", więc moje wąsy nie wyglądają ładnie - są poza tym nierówne. Myślałem już nawet o... przeszczepie włosów ;-) W końcu jeśli się to robi przy tzw. "zakolach" to chyba można włosy także przeszczepić w inne miejsca? Ciekawe czy jakiś specjalista czyta nasze forum i mógłby się w tej kwestii wypowiedzieć.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię delikatny zarost na całej twarzy, taki kilkudniowy. Clooney jest tutaj dobrym przykładem. Uważam, że z takim dwudniowym zarostem wygląda super. Ja sam nie golę się codziennie, trochę z lenistwa a trochę ze względu na to, że już kilka razy dostałem komplementy, że fajnie wyglądam w tego typu zaroście :) Co kto lubi zdecydowanie - jednym się to podoba, innym nie. Mój tata uważa, że z takim zarostem wyglądam jak lump ;D mama wręcz przeciwnie ;) Ja osobiście po prostu lubię, ale kiedy staje się za długi to bardzo mnie irytuje.

Co do samych wąsów, to dla mnie w większości przypadków wyglądają dziwnie, jeśli nie nosi się ich razem z brodą. Niektórzy faceci (np. Brad Pitt kiedyś sobie strzelił wąsa bez brody) wyglądają z samymi wąsami jak żywcem wyciągnięci z epoki PRLu. Tak mnie to się kojarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię delikatny zarost na całej twarzy, taki kilkudniowy. Clooney jest tutaj dobrym przykładem. Uważam, że z takim dwudniowym zarostem wygląda super. Ja sam nie golę się codziennie, trochę z lenistwa a trochę ze względu na to, że już kilka razy dostałem komplementy, że fajnie wyglądam w tego typu zaroście :) Co kto lubi zdecydowanie - jednym się to podoba, innym nie. Mój tata uważa, że z takim zarostem wyglądam jak lump ;D mama wręcz przeciwnie ;) Ja osobiście po prostu lubię, ale kiedy staje się za długi to bardzo mnie irytuje.

Co do samych wąsów, to dla mnie w większości przypadków wyglądają dziwnie, jeśli nie nosi się ich razem z brodą. Niektórzy faceci (np. Brad Pitt kiedyś sobie strzelił wąsa bez brody) wyglądają z samymi wąsami jak żywcem wyciągnięci z epoki PRLu. Tak mnie to się kojarzy.

Jezeli ostatnie zdanie jest prawdziwe, to Polska tkwi w glebokim PRL u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest ;) Tak jak mówię, to tylko moje spojrzenie na tą sprawę.

Oczywiscie, ze Twoje ... problem zaczalby sie wtedy, gdyby okazalo sie ze masz racje ...a duzo przeslanek zdaje sie za tym przemawiac :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już i wąsy zapuszczałem raz i brodę dwa razy. Napiszę tak. Jeśli komuś pasuje ok, ale w całym 2010 roku widziałem tylko jednego mężczyznę któremu w wąsach było do twarzy. Młody, przed 30-ką kolega z pracy. Reszta Panów niestety... stare dziady, wąsy wyblakłe lub dwukolorowe, strasznie zaniedbane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już i wąsy zapuszczałem raz i brodę dwa razy. Napiszę tak. Jeśli komuś pasuje ok, ale w całym 2010 roku widziałem tylko jednego mężczyznę któremu w wąsach było do twarzy. Młody, przed 30-ką kolega z pracy. Reszta Panów niestety... stare dziady, wąsy wyblakłe lub dwukolorowe, strasznie zaniedbane.

Broda i wasy wymagaja strasznie suzo troski o nie. O wiele szybciej jest sie ogolic aby przyzwoicie wygladac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Van Dyck- w tym mi dobrze, choć powinno się to nazywać el Greco wg mnie - vide zarosty na obrazie "Pogrzeb Hrabiego Orgaza".

Ktoś wyżej wspomniał o Clooney`u :D - brzyyyyyyyyydal :D

Dołączona grafika

Pogrzeb Hrabiego Orgaza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.