Skocz do zawartości

Rękawiczki Merola - wywiad dla BwB


damiance

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i Koledzy,

 

tylko dla Was, wywiad z firmą-mistrzem w swoim fachu. Widzieliście, ale nie wiedzieliście.

O rękawiczkach rozmawiam ze Stefano Merola, reprezentującym czwarte pokolenie rękawiczników... zapraszam!

 

post-12-0-55969100-1391289767_thumb.jpg post-12-0-92509800-1391290062_thumb.jpg

 

Damian Kot: Drogi Stefano, na forum Stowarzyszenia Bespoke Social Club koncentrujemy się na klasycznej męskiej elegancji, więc wiele marek włoskich, zaliczanych do segmentu „alta moda” jest nam znanych. Ponieważ jednym z naszych celów jest wspieranie rzemieślników, jestem bardzo zadowolony, że znalazłem waszą rodzinną firmę i dzisiaj mam sposobność przedstawić rękawiczki Merola polskim miłośnikom elegancji.

Stefano Merola: Bardzo tobie dziękuję. Faktycznie to ciekawa okoliczność do poznania małej, luksusowej marki, która produkuje rękawiczki dla dużych firm takich jak np. Kiton czy Lamborghini*.

 

DK: Jak pamiętam właśnie odwiedziłeś targi Pitti Uomo. Widziałem wiele zdjęć bloggerów, stylistów i zwykłych ludzi. Prawie nikt nie nosił rękawiczek! Oczywiście pogoda we Włoszech była łagodna w te dni, ale wydaje się, że obecnie rękawiczki są produktem niszowym. Mam rację? W roku 1885, kiedy rodzina Merola założyła biznes, sytuacja była całkowicie inna …

SM: Całkowicie masz rację, w zasadzie rękawiczki były noszone przez wyższe warstwy społeczeństwa. Po kryzysie lat siedemdziesiątych, pozycja marki Merola na rynku zmniejszyła się, ale nie można rękawiczek całkowicie pominąć. O ile nie są one istotne w całym twoim wyglądzie, potrzebujesz ich do uzupełnienia wyglądu, jeżeli chcesz być prawdziwym dżentelmenem od stóp do głów. Poza tym, jestem przekonany, że tak długo jak ludzie rodzą się z parą rąk, rękawiczki Merola zawsze będą obecne!

 

DK: Jak można, na pierwszy rzut oka rozpoznać rękawiczki z najwyższej półki? Co jest najważniejsze? Czy najlepsze rękawiczki są robione ze skóry koziej? Widziałem stary plakat Merola; dama z koziołkiem na dłoni…

SM: Po pierwsze, skóra musi być odpowiednio selekcjonowana, aby odpowiadała kryteriom jakości. Po drugie, rzemieślnicy muszą rozpracować skórę w dłoniach, aby uczynić ją elastyczną. Po trzecie, potrzebujesz dobrego projektanta, aby pozyskać czynnik wyróżniający twój produkt na tle produktów rynku masowego. Co do skór na rękawiczki to: nappa jest skórą jagnięcą z Włoch, skóra jelenia pochodzi z Ameryki Północnej podczas, gdy skóra z pekari oraz z kapibara pochodzi z Ameryki Południowej.

 

DK: Jaki jest Twój ulubiony model rękawiczek z oferty Merola?

SM: Królem rękawiczek jest model ze skóry pekari, ręcznie zszywany, z miękką i ciepłą kaszmirową podszewką. 

 

post-12-0-78064100-1391290055_thumb.jpg

 

DK: jaka jest najbardziej ekstrawagancka para rękawiczek wyprodukowana przez firmę? Czy merola używa skór egzotycznych lub aplikacji z kamieni szlachetnych?

SM: w pewnym sezonie pokazaliśmy kolekcję ze skór egzotycznych. Wykorzystane zostały skóry węgorza, strusia i krokodyla. Ale myślę, że współcześnie dostępnych jest tak wiele różnych metod drukowania wzoru na skórach typu nappa, że można uzyskać np. efekt skóry węża właśnie drukując ją. 

 

post-12-0-64044300-1391290071_thumb.jpg

 

DK: Przeczytałem, że rękawiczki Merola są bardzo dobrze znane w Hollywood. Kiedy rękawiczki Merola pojawiły się w filmie po raz pierwszy?

SM: Robiliśmy rękawiczki np. do Titanica, zdobywcy Oscara miedzy innymi w kategorii Best Costume Design. Robienie rękawiczek dla Kate Winslet i Leonardo Di Caprio było niesamowite. Wszystko zaczęło się jednak od mojego dziadka, który zrobił rękawiczki dla Audrey Hepburn, do filmu Rzymskie Wakacje (Roman Holiday; 1953).

 

post-12-0-51107300-1391290097_thumb.jpg

 

DK: jeden z czytelników naszego forum ma pytanie techniczne – jak powinno się przechowywać i dbać o rękawiczki? Jeden z moich kolegów używa pralki!

SM: Rękawiczki powinny być przechowywane w miejscu gdzie jest powietrze (tzn. nie powinno się przechowywać rękawiczek np. w plastikowych, zamkniętych pudełkach – przyp. DK). Co do czyszczenia, jeżeli potrafisz, możesz zrobić to sam, ale naszym klientom sugerujemy czyszczenie jedynie przez firmy zajmujące się tym profesjonalnie.

 

DK: Stafano, bardzo dziękuję za wywiad.

SM: Dziękuje również!

 

 

 

* - inne firmy oferujące rękawiczki produkowane przez firmę Merola to np: Lotus, Holland & Holland, Bergdorf Goodman, Brioni, Testoni, Fratelli Rossetti, Samsung Fashion

 

więcej informacji o firmie na stronie: http://www.merolagloves.it/index.php?lang=en

 

 

 

Rękawiczki Merola w filmie Koneser (tytuł oryginału: The best offer / La migliore offerta; 2013)

post-12-0-29212600-1391290081_thumb.jpg

 

 

 

  • Oceniam pozytywnie 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. Rękawiczki z peccari we Florencji u innych rękawiczników chodzą w stałej cenie 100-150 eu. Kiedyś odwiedziłem osobiście ich sklep i zawiodłem się na asortymencie. Szukałem klasycznych zamszowych rękawiczek. Pani zaproponowała mi 2 rozmiary za małe damskie rękawiczki. Podziękowałem, wyszedłem i ostatecznie kupiłem rękawiczki z Rzymskiej pracowni Sermoneta. Tym niemniej rękawiczki z peccari chodzą za mną od dawna i jeśli da się zejść z ceną do sensownego poziomu to wchodzę w przedsięwzięcie.  

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

 

znalazłem info na SF, że Merola sprzedaje rękawiczki głównie przez pośredników / detalistów a nigdy bezpośrednio (info z 2006, co pewnie już nie jest prawdą skoro Tytus u nich był; ale może nie sprzedają wysyłkowo na indywidualne zamówienie), stąd zakładam, że podana powyżej cena z FT jest wyższa niż to co moglibyśmy dostać . Jeżeli znajdzie się z 5 osób na serio zainteresowanych rękawiczkami to mogę spróbować poprosić o la migliore offerta dla BWB. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to musi być koniecznie Merola? Ja kupuję rękawiczki m.in. ze skóry pekari w Rumunii za ok. 250 PLN w zakładzie, który jest między innymi podwykonawcą dla Zegny. Dużej różnicy w jakości nie widzę, a tam robią praktycznie wszystko i w każdym kolorze. Prawie 85 000 sztuk rocznie od lat 80-ch ubiegłego wieku.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to musi być koniecznie Merola? Ja kupuję rękawiczki m.in. ze skóry pekari w Rumunii za ok. 250 PLN w zakładzie, który jest między innymi podwykonawcą dla Zegny. Dużej różnicy w jakości nie widzę, a tam robią praktycznie wszystko i w każdym kolorze. Prawie 85 000 sztuk rocznie od lat 80-ch ubiegłego wieku.

Jestem jak najbardziej za tym,Włosi strasznie przeginają z cenami w większości przypadków.Dlatego ,jeżeli jakość będzie porównywalna to dlaczego nie spróbować tego w Romunii.Oczywiście najfajniej byłoby to zrealizować w Polsce ale pewnie wymagałoby to  zakupienie skór bo w Polsce chyba żaden producent nie oferuje takiej klasy wyrobów skórzanych,a może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to musi być koniecznie Merola? Ja kupuję rękawiczki m.in. ze skóry pekari w Rumunii za ok. 250 PLN w zakładzie, który jest między innymi podwykonawcą dla Zegny. Dużej różnicy w jakości nie widzę, a tam robią praktycznie wszystko i w każdym kolorze. Prawie 85 000 sztuk rocznie od lat 80-ch ubiegłego wieku.

 

250 to jak za darmo - jestem za Twoją propozycją. Za 250 pln nikt tego w Polsce nie zrobi.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nikt nie interesuje się tą skórą bo nie cieszy się ona odpowiedniem zainteresowaniem w swojej kategorii cenowej. Skóra stosowana w rękawiczkach, które zamawiałem (zarówno pekari, jak i kapibara) pochodzi z tej garbarni:

 

http://www.perlinger-leder.de/

Jak myślisz poniższa firma sprzedaje końcówki z firmy,którą podlinkowałeś?

http://www.lederversand-berlin.de/epages/10066594.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10066594/Products/nba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 250 + koszty wysyłki to nie ma sensu robić projektu - można kupić detalicznie. Rękawiczki są wówczas bez podszewki, z kaszmirową podszewką dodatkowe 30 złotych, z królikiem lub innymi wymyślnymi ocieplaczami jeszcze drożej. Problem jest tylko taki, że skóry takie jak pekari najlepiej wyglądają bez podszewki (forma). Jak robić projekt forumowy to celem powinno być zbicie ceny poniżej 200 peelenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, czy mógłbyś wrzucić zdjęcia swoich rękawiczek?

Kamil, tyle udało mi się dzisiaj zrobić - rękawiczki na tle z uwagi na trudny do zdefiniowania kolor (szarobrązowy wpadający w karmelowy). Kapibary nie mam w mieszkaniu, zostały u teściowej.

 

post-2191-0-01249000-1392062733_thumb.jp

post-2191-0-43708400-1392062768_thumb.jp

post-2191-0-17463900-1392062690_thumb.jp

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.