Skocz do zawartości

O Konstrukcji Obuwia


Gość gccg

Rekomendowane odpowiedzi

Co ten post (naprawa obuwia) ma wspolnego z tytułem tematu "Najlepsiejsze obuwie"? Ze w tekscie pada GYW?

Według mnie jest w tematyce konstrukcji obuwia, a taka jest nazwa tego wątku.

Pisalem to, kiedy cytowany post zostal przeniesiony do watku : Najlepsiejsze obuwie. Teraz zostal ponownie przeniesiony tutaj.

Nie. Temat brzmiał w oryginale "Najlepsiejsze" buty! - o konstrukcji obuwia". Można to sprawdzić min. na podstawie lektury kilku pierwszych postów zaczynająć od postu kolegi lubo. Zmieniłem przed chwilą tytuł wątku obcinając głupawy początek, ponieważ zamierzam zrobić z tego wątku poradnik po różnych typach obuwia, ich konstrukcji i charakterystyki.

A co do motywów przeniesienia zapytania kolegi mics o wymianę podeszwy w butach GYW, uważam że ten wątek świetnie nadaje się do odpowiedzi na tego typu pytania. Czy jeżeli ktoś posiada buty w konstrukcji Blake lub Blake Rapid to powinien zakładać oddzielny wątek? Różnych konstrukcji obuwia jest co najmniej kilkanaście, natomiast polscy szewcy potrafią wymienić podeszwę tylko na dwa sposoby, zupełnie z nimi niezwiązane. :!:

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do motywów przeniesienia zapytania kolegi mics o wymianę podeszwy w butach GYW, uważam że ten wątek świetnie nadaje się do odpowiedzi na tego typu pytania. Czy jeżeli ktoś posiada buty w konstrukcji Blake lub Blake Rapid to powinien zakładać oddzielny wątek? Różnych konstrukcji obuwia jest co najmniej kilkanaście, natomiast polscy szewcy potrafią wymienić podeszwę tylko na dwa sposoby, zupełnie z nimi niezwiązane. :!:

Moim zdaniem, naprawa obuwia powinna byc odzielnym watkiem, chociazby dlatego, ze nie kazdy wie czym jest gyw, koleczki, klejenia itp.

Gdybym chcial naprawic rower na forum dot. rowerów, to szukalbym watkow dot. naprawy lub pisal na glownej, a nie pisal w watku dot. konstrukcji rowerów. Szczegolnie, jesli nie chce naprawiac tego sam.

Kolega nie pytał sie jak skonstruowany ma but (wiedzial, ze jest cos takiego jak gyw), tylko co zrobic jak przecieraja sie szwy i podeszwy.

Edit: Dla mnie strach przed dzieleniem forum na dzialy wg. czesci garderoby jest irracjonalny, a przez to pytania nadal padaja te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polscy szewcy potrafią wymienić podeszwę tylko na dwa sposoby, zupełnie z nimi niezwiązane. :!:

I tu gdzieś było sedno mojego pytania :) Jakim sposobem taką podeszwę trzeba wymienić w polskich warunkach i jakie (podchwytliwe) pytania zadać szewcowi przed zleceniem naprawy, żeby upewnić się, ze wie co robi i nie zniszczy butów?

Który z warszawskich zakładów daje szanse zrobienia tego dobrze i w rozsądnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisalem to, kiedy cytowany post zostal przeniesiony do watku : Najlepsiejsze obuwie. Teraz zostal ponownie przeniesiony tutaj.

Nie. Temat brzmiał w oryginale "Najlepsiejsze" buty! - o konstrukcji obuwia". Można to sprawdzić min. na podstawie lektury kilku pierwszych postów zaczynająć od postu kolegi lubo. Zmieniłem przed chwilą tytuł wątku obcinając głupawy początek, ponieważ zamierzam zrobić z tego wątku poradnik po różnych typach obuwia, ich konstrukcji i charakterystyki.

A co do motywów przeniesienia zapytania kolegi mics o wymianę podeszwy w butach GYW, uważam że ten wątek świetnie nadaje się do odpowiedzi na tego typu pytania. Czy jeżeli ktoś posiada buty w konstrukcji Blake lub Blake Rapid to powinien zakładać oddzielny wątek? Różnych konstrukcji obuwia jest co najmniej kilkanaście, natomiast polscy szewcy potrafią wymienić podeszwę tylko na dwa sposoby, zupełnie z nimi niezwiązane.

Immune, zmienianie tytulu watku zalozonego przez kogos innego anizeli Ty sam uwazam za bardzo nieeleganckie . Zawsze mozna zalozyc nowy watek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się. Uważam, że są tematy które wnoszą więcej treści i ten tutaj, który założyłeś z pewnością jest jednym z nich. Dlatego uważam, że ich nazwy powinny być w miarę możliwości czytelne i łatwe do znalezienia/wyszukania dla nowych użytkowników. Widać to na przykładzie kolegi, który nie bardzo wiedział, w którym wątku umieścić post że swoim pytaniem.

Sugerujesz zakładanie nowych wątków - jest to jakiś pomysł, ale ja mam zamiar najpierw uporządkować wiedzę w kilku istniejących już tematach. Uważam, że taka jest właśnie rola moderatora. Ewentualne zastrzeżenia lub uwagi dotyczące mojej osoby proszę zgłaszać do administratorów. Uważam, że moderacja forum w małym zakresie jest nieodzowna, bo inaczej w przeciągu miesiąca to miejsce zamieni się w portal o modzie męskiej rodem z naszej polskiej ulicy.

EDIT: Zmiana tematu nie miała charakteru krytyki lub cenzury. Tym bardziej praktyka ta nie miała być manifestacją moich uprawnień jako moderatora.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się. Uważam, że są tematy które wnoszą więcej treści i ten tutaj, który założyłeś z pewnością jest jednym z nich. Dlatego uważam, że ich nazwy powinny być w miarę możliwości czytelne i łatwe do znalezienia/wyszukania dla nowych użytkowników. Widać to na przykładzie kolegi, który nie bardzo wiedział, w którym wątku umieścić post że swoim pytaniem.

Sugerujesz zakładanie nowych wątków - jest to jakiś pomysł, ale ja mam zamiar najpierw uporządkować wiedzę w kilku istniejących już tematach. Uważam, że taka jest właśnie rola moderatora. Ewentualne zastrzeżenia lub uwagi dotyczące mojej osoby proszę zgłaszać do administratorów. Uważam, że moderacja forum w małym zakresie jest nieodzowna, bo inaczej w przeciągu miesiąca to miejsce zamieni się w portal o modzie męskiej rodem z naszej polskiej ulicy.

EDIT: Zmiana tematu nie miała charakteru krytyki lub cenzury. Tym bardziej praktyka ta nie miała być manifestacją moich uprawnień jako moderatora.

Moderacja jest nieodzowna i kazdy moderator ma prawo przenosic watki a nawet je likwidowac (podajac przyczyne). Twoja zmiana zalozonego przeze mnie watku miala bardzo praktyczne znaczenie ... Ale nikt nie ma prawa (nawet w najlepszej intencji) zmieniac tresci jakiegokolwiek tekstu nie swojego autorstwa bez zgody autora! To taka ogolna zasada obowiazujaca w cywilizowanym swiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cytuję wypowiedź kseta z innego wątku:

Dołączona grafika

to raczej nie wyglądało w ten sposób.

wyglądało to tak, jakby to nie first leather sole było szyte do outsole, tylko całość przez outsole... nie pasowało mi to do umiejscowienia szwu... zobaczę to jeszcze raz po powrocie do kraju, ale w kategorii butów do ubrania raz w miesiącu raczej nie będę wybrzydzał.

a jaka technologia jest lepsza od blake? GYW? jak jeszcze może być szyty taki but?

Na zdjęciu przez Ciebie zaprezentowanym mamy schematy dwóch konstrukcji - Blake oraz Blake Rapid.

W metodzie Blake nić bezpośrednio przebija się przez podstawę podeszwy i przez skórę cholewki. Stwarza to bezpośrednią możliwość przedostawania się wody przez miejsce przeszycia. Aby temu zapobiec, wkładka z impregnowanej pianki jest następnie naklejana na krawędzi górnej części zewnętrznej podeszwy oraz cholewki buta. Na początku pianka służy jako swoista poduszka powietrzna, dając użytkownikowi poczucie dodatkowego komfortu w użytkowaniu butów, jednak po pewnym czasie staje się płaska i mniej elastyczna. To dlatego min. przyjęło się powiedzenie, że Blake jest lepszy na rozchodzenie, a Goodyear - wieloletnie użytkowanie. But zszywany w technologii Blake nie może być poddany zabiegowi wymiany podeszwy, bo wymiana lub zerwanie ściegu niszczy struktury całego buta, defasonując tym samym jego formę. W wielu przypadkach podeszwa nie jest nawet zszywana, tylko sklejana z rantem. Jednakże, metoda Blake umożliwia maksymalne uelastycznienie obuwia i idealnie nadaje się do produkcji butów typu boat shoes lub driving shoes.

Budowa Blake Rapid to swego rodzaju jakościowy pomost pomiędzy Blake i Goodyear . Jest raczej rzadko spotykana. Różnica polega na tym, że mamy do czynienia z dodatkowym szwem łączącym podpodeszwę z zewnętrzną warstwą skóry.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o inne metody zszywania butów.

a) Szycie norweskie

B) Kalifornia

c) Konstrukcja Moccasin

d) Sandalette

e) Bologna/Tabulare

f) Spoiwo (ang. welded)

g) Wstrzyk (ang. injected)

Jest jeszcze kilka innych, mniej popularnych i raczej zarezerwowanych dla butów z linii MTO oraz bespoke. O szpilkowaniu i kołkach nie wspominam, bo to już praktycznie relikt technologiczny, choć w dalszym ciągu użytkowany w Polsce. ;)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki za rzeczowa odpowiedź.

po przeczytaniu stwierdzam, że taki rodzaj szycia raczej sprawdzi się w butach do smokingu, których raczej nie użytkuj eisę na zewnątrz, a poza tym ubiorę je raz na miesiąc. trzeba jednak iść czasem na kompromis między ceną i jakością, zwłaszcza kiedy ta najwyższa nie jest konieczna. (no dobra, dorabiam filozofię, bo za dużo ostatnio wydałem na krawców, którzy może i pięknie szyją, ale dziury na koncie mi nie zaszyją ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tez ... z maniakalnym uporem :geek: ... niczym mantre :roll: ....bede na wieki powtarzal, ze nie ma jak szycie Good Year (oczywiscie nie do wszystkich butow i nie na kazda okazje) :lol:;)

Czy but zrobiony technika Blake Rapid jest rownie trwaly i solidny jak GYW?

W tej technice szyje buty Romano Martegani dla Rider Boots Company z USA. Mozna je kupic tutaj: http://www.francos.com/items/index.asp?page=0&catID=69

Obecnie maja znizki. Te - calkiem ladne monki kosztuja u nich teraz $ 349.90

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

albo Cordovan Boots za "jedyne" $ 1095. Przyznam, ze polaczenie Cordovan + Blake Rapid (a nie GYW)

wydaje mi sie co najmniej baaaaaaaardzo "egzotyczne", wiedzac, ze sa to buty raczej na dosc zla pogode.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy kogos przekona argumentacja producenta butow Italigente Milano odnosnie sporu Blake/Rapid vs Goodyear ale warto zapoznac sie z kazda interpretacja.

http://www.italigente.com/wordpress/prod/?p=366

Tak na "chlopski rozum" Blake Rapid, to "uszczelniony" Blake. Buty pozostaja Blake (odnosnie wygody) zas sa podobnie "wodoszczelne" jak buty GYW. Z tym, ze obuwie GYW po rozchodzeniu pozostaje rownie wygodne a wg mnie nawet wygodniejsze jak Blake. Mnie sie wydaje, ze GYW jest "solidniejszym" sposobem konstrukcji obuwia ... co nie oznacza od razu lepszym ... To troche tak jak porownanie czolgu z samochodem pancernym. Zalezy do czego chcemy tego uzywac.

Ja preferuje czolgi (GYW) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy but zrobiony technika Blake Rapid jest rownie trwaly i solidny jak GYW?

Uogólniając tak jak Ty to robisz - odpowiadam, że tak. Obiektywnie rzecz biorąc, wszystko zależy od tego jak wykonane jest szycie BR lub GY. Mam wrażenie, że w ogóle nie bierzesz pod uwagę faktu, że są na europejskim rynku firmy które buty GY produkują już za 20-30 euro, sprzedając je potem za kilkakrotnie wyższą kwotę. W przypadku GY głębokość i technika szycia ma większe znacznie niż w każdej innej metodzie, wyłączając może Blake.

Czy ponizsze zdjecie przedstawia jakas "szczegolna" konstrukcje buta? Obuwie na zdjeciu to Gravati

Witaj w świecie tak wielbionej przeze mnie konstrukcji bolońskiej. Moim zdaniem to jest absolutny szczyt i piedestał jeżeli chodzi o wygodę i komfort obuwia.
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gccg

Czy but zrobiony technika Blake Rapid jest rownie trwaly i solidny jak GYW?

Uogólniając tak jak Ty to robisz - odpowiadam, że tak. Obiektywnie rzecz biorąc, wszystko zależy od tego jak wykonane jest szycie BR lub GY. Mam wrażenie, że w ogóle nie bierzesz pod uwagę faktu, że są na europejskim rynku firmy które buty GY produkują już za 20-30 euro, sprzedając je potem za kilkakrotnie wyższą kwotę. W przypadku GY głębokość i technika szycia ma większe znacznie niż w każdej innej metodzie, wyłączając może Blake.

Czy ponizsze zdjecie przedstawia jakas "szczegolna" konstrukcje buta? Obuwie na zdjeciu to Gravati

Witaj w świecie tak wielbionej przeze mnie konstrukcji bolońskiej. Moim zdaniem to jest absolutny szczyt i piedestał jeżeli chodzi o wygodę i komfort obuwia.

Nie uogolniajac nie da sie powiedziec wiele zwlaszcza w takiej formie dyskusji jaka jest forum. Inaczej bedzie to rozwazanie zalozen poczatkowych, okolicznosci, wyjatkow, etc. dla ktorych okreslone twierdzenie jest prawdziwe. Wiekszosc z nich (zalozen ...) jest w znacznym stopniu zdroworozsadkowa i w takiej formie wypowiedzi moze byc zredukowana do minimum. Przykladem takim jest wymienione przez ciebie GYW. Jest czyms oczywistym , ze istnieje "szycie" i "szycie". Cos mozna wykonac z pietyzmem i na tzw "odczepne" - jest to czyms oczywostym i nie podlegajacym dyskusji. Porownalbym to do przyszywania guzika. Mozna tego dokonac po mistrzowsku i bardzo amatorsko. W obu przypadkach guzik mozna nazwac przyszytym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownalbym to do przyszywania guzika. Mozna tego dokonac po mistrzowsku i bardzo amatorsko. W obu przypadkach guzik mozna nazwac przyszytym.

W tym kontekście, czy uznałbyś guzik ledwie wiszący na nitce za przyszyty? Są buty, które wykonane techniką GY nie są tylko z nazwy, a mimo to ich solidność oraz trwałość może być porównywana do najgorszej jakości butów z bazaru.
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w świecie tak wielbionej przeze mnie konstrukcji bolońskiej. Moim zdaniem to jest absolutny szczyt i piedestał jeżeli chodzi o wygodę i komfort oraz wytrzymałość obuwia.

Byłbyś tak miły i pokrótce napisał, co ja charakteryzuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się chciałem jeszcze zapytać odnośnie pianki w butach szytych metodą Blake. Czy mam rozumieć, że w tym wypadku but nie będzie "oddychał" przez zastosowanie sztucznej pianki nieprzepuszczającej powietrza w podeszwie? Czy w takim razie kupowanie butów robionych taką metodą nie jest trochę jak kupowanie butów klejonych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się chciałem jeszcze zapytać odnośnie pianki w butach szytych metodą Blake. Czy mam rozumieć, że w tym wypadku but nie będzie "oddychał" przez zastosowanie sztucznej pianki nieprzepuszczającej powietrza w podeszwie? Czy w takim razie kupowanie butów robionych taką metodą nie jest trochę jak kupowanie butów klejonych?

Używane pianki (nie wszyscy producenci ich używają, ale o takich tutaj nie rozmawiamy) to wysokoelastyczny oddychający materiał o specjalnej strukturze. Te najlepsze posiadają dodatkowo katalizator higieniczny chroniący przed bakteriami. Buty wykonane poprawnie w technologii Blake oddychają zatem tak samo dobrze jak te nieposiadające ww. elementu konstrukcji.

A teraz trochę o kleju. Panuje powszechne przekonanie, że dzielimy buty na szyte i klejone. Warto pamiętać, że ów podział odnosi się jedynie do technologii produkcji buta, a nie sposobu jego wykończenia. Klej szewski, o którym rozmawialiśmy już w innym wątku (http://forum.bespoke.pl/viewtopic.php?f=1&t=590&p=14092&hilit=klej#p14092) to produkt mający bardzo szerokie zastosowanie i oprócz oczywistej funkcji scalania ze sobą dwóch elementów konstrukcji spełnia jeszcze bardzo ważną rolę impregnatu. Można to zobrazować następująco - większość butów jest praktycznie oblepiona klejem.

O przewadze jednej konstrukcji nad drugą nie ma co dyskutować, a próby generalizacji typu - Blake na lato, a GYW na zimę są raczej chybione. Większość z nas nie będzie miała nigdy możliwości obcowania z luksusowym obuwiem z najwyższej półki wykonanym w technologie Blake lub Blake Rapid z taką dbałością o szczegóły i jakość buta, że nawet angielskie buty Goodyear z wyższej półki cenowej nie będą mogły się z nimi równać. Podobnie jest zresztą z konstrukcją GYW, którą najlepsze manufaktury wykonują ręcznie, a nie przy pomocy odpowiedniej maszyny.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.