Skocz do zawartości

Lustrzany połysk


eye_lip

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wieczorem przejrzałem temat saphira, włączyłem filmik ze skośnookim dżentelmenem robiącym mirror shine i sam spróbowałem.

1.Krem saphir

2.Szmatka

3.Szczotka

4.Pasta saphir + szmatka + woda

5.Szczotka

6.Trochę pasty, szmatka

7.Na koniec szczotka i parę kropel wody

Wyszło nieźle (choć to jeszcze nie to, oczywiście też kwestia zdjęcia), ale to też chyba zależy od skóry, bo te buty mają skórę niegładką. Drugi but jest nieruszany.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to też chyba zależy od skóry, bo te buty mają skórę niegładką. Drugi but jest nieruszany.

Też tak się kiedyś przed sobą tłumaczyłem. Prawda jest taka, że o ile nie jest to marszczona skóra egzotyczna lub jakiś sztucznie barwiony materiał jak opalana skóra bydlęca lub licowana ekologiczna, to każdy but da się wypolerować na lustrzany połysk. ;) Oczywiście nie ocenię jakości zdjęcia, ale wydaje mi się, że mieszając pastę z wodę, dajesz za mało pasty. Tak w ogóle to z Twojego opisu kroków wynika że wodę dodajesz na końcu przed polerowaniem szczotką..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Film z dresswithstyle.com świetny.

Jakość i rodzaj skóry również ma istotne znaczenie jeżeli chodzi o możliwość osiągnięcia pożądanego efektu.

Wrzucę Wam kilka dodatkowych filmów poglądowych, może pomoże :) :

1) Crockett & Jones - to raczej większość zna:

http://www.valmour.com/fichesConseil/videos.php?media=video_journal_internaute_comment-bien-cirer-ses-chaussures-en-cuir&TB_iframe=true&width=570&height=480

http://www.valmour.com/fichesConseil/videos.php?media=video_journal_internaute_apprenez-le-glacage-du-cuir&TB_iframe=true&width=570&height=480

2) Krem + pasta woskowa Saphir:

3) Balsam do czyszczenia + krem Pommadier Saphir:

4) Polerka:

5) Czyszczenie i polerka Cordovan:

http://www.youtube.com/watch?v=NVyBKwgMc7o&feature=related

6) Bonus :)

http://www.youtube.com/watch?v=C1yKiumD5Nw&feature=player_embedded#at=135

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie - jako, że jest to mój pierwszy post chciałbym wszystkich przy okazji powitać. Sam temat pielęgnacji obuwia jest dość szeroki a kwestia nadawania połysku, tzw. glaçage jest wręcz sztuką. Kiedyś nie wierzyłem, że za pomocą odpowiedniej pasty (wosku) można uzyskać lustrzany połysk, a jednak się myliłem - to jednak wymagało pewnego doświadczenia oraz cierpliwości ;)

Poniżej pokazuję obuwie przed wykonaniem połysku oraz po użyciu pasty/wosku Saphir Medaille D'Or.

Obuwie przed:

post-283-13658919480444_thumb.jpg

Obuwie po nadaniu połysku:

post-283-13658919479732_thumb.jpg

post-283-13658919480059_thumb.jpg

Na parę poświeciłem około 30-40 minut, a tak jak +Immune+ napisał, rzeczywiście także na skórach z licem można uzyskać idealny połysk - to tylko kwestia grubszej warstwy wosku i dokładnej polerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że nie wszyscy w to wierzą to polecam wypróbowanie rajstop lub pończoch. Po oczyszczeniu: pasta, odczekać troszkę, polerowanie szczotką i później pończochą zwiniętą w kłębek. Efekt jest zaskakująco dobry jak na tak mały nakład pracy :D

Sposób stary jak świat - nie ma podstaw, by nie dawać wiary. Również jeden z szewców wspominał mi o tym - warto próbować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest Twoja sugestia w takim razie? Wodę dawałem dwa razy, raz przy paście, a pod koniec kilka kropel na szczotkę do polerowania.

Nie ma sensu dawać dwa razy wody (na dwóch różnych etapach). Po oczyszczeniu buta z zabrudzeń i innych zacieków oraz odżywieniu go kremem, nanieś pastę na but - jest bez znaczenia czy zrobisz to za pomocą szczotki czy bawełnianej szmatki. Następnie odczekaj kilkanaście minut (angielska zasada herbaty jest tutaj bardzo pomocna - idziesz do kuchni, zaparzasz, czekasz, pijesz i wracasz do polerki). W tym miejscu jest kilka sprzecznych teorii, aczkolwiek ja jestem zdania że żadna nie wyklucza całkowicie pozostałych. Sugerowałbym więc, usunięcie nadmiaru pasty przy pomocy szczotki z możliwie jak najdelikatniejszym włosiem, aby została starta tylko wierzchnia warstwa detergentu. Następnie bierzesz do ręki bawełnianą szmatkę lub inny kawałek delikatnego materiału (w tym celu mogą być użyte również wspomniane przez Krakusa rajstopy lub ścinki innej odzieży) i delikatnie polerujesz cały but, starając się okrężnymi ruchami wmasować resztki pasty w okowę buta. Dopiero na tym etapie, po kilku minutach dokładnego polerowania całej powierzchni skóry (podczas tego procesu możesz w każdej chwili powrócić do miejsca, które było już przez Ciebie polerowane) zaczynamy zabawę z wodą. Ktoś kiedyś już o tym pisał na forum, aczkolwiek uważam że jest to warte podkreślenia - naprawdę warto użyć schłodzonej cieczy, uwierz mi że im niższa jest jej temperatura tym szybciej i łatwiej jest uzyskać pożądany efekt. Mitem jest, że za pierwszym razem potrzeba godziny aby na skórze pojawiły się pierwsze efekty "lustra", choć oczywiście trwa to nieco dłużej, aniżeli w przypadku kolejnych polerowań. Wszystko rozchodzi się bowiem o odpowiednią technikę, której musimy się nauczyć. Zdecydowanie polecam do tego celu bawełnianą szmatkę, którą najpierw delikatnie zamaczamy w zimnej wodzie (potrzebujemy na początku dosłownie kilka jej kropel), a następnie nabieramy nią niewielką ilość pasty. Nanosimy pastę na czubek i piętę buta wykonując podobnie jak w poprzednim punkcie okrężne ruchy, skupiając się na wybranych kolejno fragmentach skóry. Powtarzamy czynność aż do momentu pokrycia mokrą pastą całej powierzchni buta (za każdym razem nabierając 3-4 krople wody na palec pasty). Ciężko jest opisać w jakich proporcjach nabierać pastę i wodę dlatego ujmę to w następujący sposób – na czubek buta przypada gros pracy jest to bowiem od 4 do 5 rund nakładania i polerowania, w przypadku pięty wystarczą dwie, a gdy chcemy dodatkowo wypolerować pozostałą część cholewki buta to musimy doliczyć około 2 na każdą stronę licówki przy rancie oraz po jednej dla przyszwy, języka i nasady noska. Podsumowując, nanosimy pastę razem z wodą, nie osobno. Nie dodajemy również pasty oraz wody zamiennie wedle potrzeb – taki kolarz nie zagwarantuje nam odpowiedniego efektu. Jedynie rozrzedzenie odpowiedniej ilości pigmentu pasty kilkoma kroplami wody spowoduje, że na bucie utworzy się pewnej grubości ochronna powłoka, która będzie miała właściwości refleksyjne.

Na koniec dwie dobre rady:

1) Za pierwszym razem warto nanieść większą ilość pasty – po pierwsze będzie to stanowiło lepszą bazę dla kolejnych procesów pielęgnacji, a po drugie – jest stosunkowo łatwiej dozować odpowiednie proporcje wody do pasty, jako że większość osób ma tendencję do zamaczania znacznej powierzchni szmatki w pojemniku z płynem.

2) Do momentu kiedy nie opanuje się techniki polerowania przy zachowaniu odpowiednich proporcji, warto używać standardowej pasty pozbawionej dodatku wosku. Wosk można nanieść na but wcześniej, w kolejnym etapie po nawilżeniu skóry odżywczym kremem lub wyczyszczeniu renowatorem. Pasta z woskiem pszczelim zapewnia solidny i długotrwały „efekt lustra”, ale bardzo trudno się z nią na początku pracuje. Należy nanieść naprawdę grubą warstwę środka na but w celu osiągnięcia zbliżonego efektu. Przy pracy na produktach woskowych najlepiej jest również pominąć etap, gdzie szczotką usuwamy nadmiar naniesionego środka – przechodzimy od razu do etapu wprowadzania pasty do porów skóry.

Jak znajdę trochę więcej czasu do postaram się wrzucić szczegółowy tutorial ze zdjęciami i dokładnym opisem. Filmy, które są dostępne w internecie są bardzo fajne ale według mnie mają słabe walory edukacyjne, osobiście ciężko mi było się z nich nauczyć dobierania odpowiednich proporcji. Większość osób musi spędzić kilka dobrych godzin na nauce, aby załapać kilka podstawowych trików, jakie są stosowane w tych filmach. Dobrym pomysłem jest również udanie się do dobrego szewca, który pokaże nam jak wypolerować buty na błysk. Np. ekspedientki u Kielmana zazwyczaj polerują buty z wystawy w czwartki i poniedziałki.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem tyle czasu aby się wdrożyć w powyższą technikę, ale mam sposób dający bardzo dobre rezultaty -

1. saphir nałożony szmatką (równomiernie na całe buty, ale nie za dużo) i pozostawione buty na 15 minut

2. polerowanie szczotką z koziego włosia

plus metody to lepszy błysk niż przy zwykłym polerowaniu i zaoszczędzony czas - co może być niekiedy istotne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dużo bardziej przyziemny problem niż piękny połysk.

Zostałem zmuszony kupić "na biegu" buty na zimę. Po raz pierwszy kupiłem taki kaliber obuwia. Niestety moje piękne delikatne Bossy nie przetrwały nawet jednego sezonu kontaktu z solą, wodą i śniegiem.

Kupiłem coś takiego:

post-248-13658919480754_thumb.jpg

post-248-13658919481027_thumb.jpg

Zakup na szybko z Allegro

Firma znana (choć nie z produkcji butów) a cena była przystępna.

Potraktowałem buty jak zwykle Saphirem.

Na dzień dobry Renovator, pół godzinki na wytchnienie i polerka

Później krem, pół godziny i polerka

i na koniec pasta woskowa (zgadnijcie ile czasu) i polerka.

Problem polega na tym, że buty się trochę kleją, brudzą spodnie i nawet paluchy po pięciu dniach od "zabiegu"

W czym problem? Wina skóry, czy za mało się przyłożyłem do polerki? Nigdy nie miałem takich problemów z klejeniem się butów.

Dodam, że nigdy nie miałem też butów z takiej skóry. Zawsze miałem buty w stylu tych, które pokazuje w tym wątku "daann"

Pomocy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko na odległość wyczuć, ale pierwsze co w głowie:

1) Czy obuwie na pewno wykonane jest z naturalnej skóry?

2) Nadmiar nałożonych produktów. Polerowanie poza osiągnięciem połysku ma na celu usunięcie nadmiaru nakładanych środków. Po właściwym i dokładnym wypolerowaniu but nie powinien brudzić. Również efekt klejenia się powierzchni jest dość zastanawiający. Dotychczas nie notowaliśmy bynajmniej takich przypadków i tego typu problemów.

Generalnie jeżeli chcesz usunąć wszystko co nałożyłeś - spróbuj cleanerem, renowatorem lub renomatem - wrócisz do punktu wyjściowego.

Podeślij fotki na sklep@saphir.pl wszelkie informacje na temat modelu, marki obuwia i rodzaju skóry, opisz w mailu problem. Może coś więcej będzie można wtedy powiedzieć. W ostateczności prześlemy materiał do Francji i poczekamy na odzew.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie dodam, że udało mi się dziś osiągnąc lustrzany połysk. Poszło całkiem łatwo, wyczułem jaką proporcje pasty i wody należy dać i nie było problemów, choć myślę, że nie bez znaczenia było to, że polerowałem dobre jakościowo buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dużo bardziej przyziemny problem niż piękny połysk.

W takim razie proponuję atakować inny temat, bo to jest topic o lustrzanym połysku i Twój post nijak się ma do jego tematyki.

Pozwolę sobie się nie zgodzić. Mnie udało się właśnie osiągnąć totalne przeciwieństwo lustrzanego połysku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.