Skocz do zawartości

Aparaty fotograficzne w stylu klasycznym / retro


damiance

Rekomendowane odpowiedzi

Moim najstarszym hobby jest fotografia ... A może była, gdyż obecnie pozostaje bardzo zaniedbana.

 

Właściwie chciałem zacząć wątek od podzielenia się z Wami jednym z moich ulubionych aparatów małoobrazkowych, ale dzisiaj zapoczątkuję ten temat pewnym modelem aparatu - który przyznaje przykuł moją uwagę na stronie jednego z magazynów ... ale też spowodował kolosalne rozczarowanie.

 

A tak w ogóle, proponuję ten temat jako miejsce do pisania o naszych "klasycznych" aparatach sprzed lat, jak również współczesnych modelach high-tech w retro odsłonie.

 

 

Co do mojego rozczarowania ... Zakładam, że kilka osób na forum kojarzy nazwy Leica, Rollei, Minox czy Hasselblad ... obiekty pożądania.

Trafiłem na Hasselblada, model Lunar. Przyznaję, że nie czytuję już od ponad 10 lat pism fotograficznych (Foto, Fot-Kurier - prenumerowałem rocznikami ..), stąd model aparatu pokazany w zeszłym roku umknął mi najzwyczajniej...

 

home-legend.jpg

 

home-quest.jpg

 

home-italian-design.jpg

 

 

Odwiedzenie strony Hasselblada było pierwszym krokiem.

 

http://www.hasselblad.com/

 

 

I jaka radość, że ta firma jeszcze istnieje !!! Lunar w wersji carbonowej, albo wykończony toskańską skórą, czy też egzotycznym drewnem - to jest to!

 

A potem trafiłem pod zimny prysznic:

 

http://www.optyczne.pl/5226-nowo%C5%9B%C4%87-Zamieszanie_wok%C3%B3%C5%82_bezlusterkowca_Hasselblad_Lunar.html

 

 

I przypomniał mi się cały zagon szacownych "brendów". Również tych ściśle związanych na naszym forum, z których wiele pozostaje luksusowymi wydmuszkami eksploatowanymi na marce (jakości) sprzed lat ...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem szczęśliwym posiadaczem Fuji X-E1.

 

76606_fxe1_view1.jpg

 

 

Aparat ma kilka niedociągnięć - niezbyt szybki autofokus w słabym oświetleniu, trudności w obróbce plików RAW (chociaż to już zostało właściwie wyeliminowane w ostatniej wersji Lightroom'a). Za to jakość zdjęć wynagradza wszystko - mało szumów aż do ISO3200, fantastyczne kolory na jpeg'ach prosto z aparatu, ostre obiektywy. Do tego wygoda obsługi - wszystko praktycznie da się ustawić pokrętłami na obudowie aparatu, nie trzeba wchodzić w menu. I jakoś tak bardziej przypadł mi do gustu niż Olympus OM-D E-M5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie ze starymi aparatami mam długie, ale niestety niezbyt bogate, po części dlatego, że podobnie jak damiance zaniedbałem to hobby (bo chyba nie ma co mówić już o pasji, niestety). Zaczynałem, jak wielu, od Zenitów, potem Praktica BX20, potem stwierdziłem, że dalmierz to jest to czego potrzebuję i kupiłem "poor man's Leica", Canona Canonet QL-17 G-III, którego mam do dziś.

 

canonet_QL17G3.jpg

 

Wypstrykałem nim sporo rolek T-Maxa i Tri-Xa, nigdy mnie nie zawiódł.

 

Kiedyś miałem zamiar iść w średni format, ale to co się dzieje na rynku starych aparatów nie pozwala mi na to: duży popyt i niska (a nawet malejąca, z oczywistych powodów) podaż strasznie winduje ceny. To samo z cenami filmów i chemii. Ogólnie fotografia analogowa robi się dostępna tylko dla zamożnych. Jak bajkę czyta się wspomnienia Wojciecha Wieteski, o tym jak będąc studentem w latach 80. kupił Leikę M. Dlatego myślę obecnie raczej o czymś w stylu Fuji FinePix-X100.

 

Fuji_X100_contacto_2.jpg

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przypomniał mi się cały zagon szacownych "brendów". Również tych ściśle związanych na naszym forum, z których wiele pozostaje luksusowymi wydmuszkami eksploatowanymi na marce (jakości) sprzed lat ...

Na szczęście Fuji robi dobre współczesne aparaty w retro stylistyce, które warto kupić nie tylko ze względu na wygląd (X10, X100, X-Pro1)

 

fujifilm-x10.jpg

 

fujifilm_x100_side_0.jpg

 

Fuji_X-Pro1_Front_Angle001-580-100.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam myslalem o Fuji (X100), ale niedorobki dosc szybko ochlodzily moj entuzjazm, co w polaczeniu z niewielkimi rozmiarami urzadzenia (nie wiem jak to trzymac w rekach) usunely aparat z listy 'wanted'. Finalnie dalem sobie spokoj z wygladem retro i kupilem cos co nijak sie nadaje do noszenia, ale uzytkowo dosc mocno raduje.

 

Leica to chyba jedyna firma, ktora przypada mi do gustu jesli chodzi o polaczenie nowoczesnej techniki i wygladu retro, ale ceny maja wyzsze niz nawet najbardziej optymistyczne zalozenia budzetowe. Druga sprawa to problem jak przy Fuji, ciezka, metalowa i kanciasta puszka aparatu nijak lezy w dloni, tutaj jednak wedlug mnie duze dSLR klada konkurencje na lopatki.

 

Pozdrawiam,

dsc.

 

EDIT: wlasnie odwiedzilem link z optycznych, o zesz Ty, co za okropienstwo:O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

to zeiss ikon nettar 515?

 dokładnie wersja 515/16

 

a jeśli chodzi o miejsce zakupu filmów średnioformatowych – swoje z lodówki wyciągam, bo mam jeszcze zapas Velvii 50, ale pamiętam z dawnych czasów, że na giełdzie w warszawskiej Stodole była ekipa z Łodzi sprzedająca filmy w różnych formatach – sam swego czasu brałem od nich różne wersje Velvii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło że jest tu kilku pasjonatów fotografii.

Obecnie fotografuje Canon 5DmkII ale od jakiegoś czasu chodzi za mną Hasselblad 503CW z Carl Zeiss 80/2.8 (chociaż przydało by się coś dłuższego), traktuję to jako odskocznię od cyfry, głównie z myślą do portretów. Ebay stale monitorowany, ktoś używa/używał?

 

hassel.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arsen – doskonały wybór, aparat nie do zajechania, sprawował się doskonale w przedziale temperatur -27 do +45, od razu polecam dokupić do niego drugą dupkę, a jak masz więcej kasy – to i trzecią. Zawsze pozwoli to Tobie użyć w jednej sesji kilku filmów, a co 36 klatek, to nie 12 :)

 

jeżeli będziesz używał go do portretu, to zdecydowanie polecam MacroPlanara 120 mm, 150 dawała już – jak dla mnie oczywiście – zbyt wąski kadr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. W sumie patrzyłem na allegro i chyba zdecyduję się na jakiś fil stamtąd - ktoś poleca konkretna kliszę?

Moimi ulubionymi są:

negatyw kolorowy - Kodak Ektar 100

negatyw cz-b - Kodak Tri-X

 

Polecam popatrzeć na Flickr jak wyglądają zdjęcia z różnych kliszy i wybrać coś dla siebie :)

Ze średnim formatem jest niestety problem dużych kosztów skanowania, dlatego taki sprzęt zamierzam zakupić dopiero w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moimi ulubionymi są:

negatyw kolorowy - Kodak Ektar 100

negatyw cz-b - Kodak Tri-X

 

Polecam popatrzeć na Flickr jak wyglądają zdjęcia z różnych kliszy i wybrać coś dla siebie :)

Ze średnim formatem jest niestety problem dużych kosztów skanowania, dlatego taki sprzęt zamierzam zakupić dopiero w przyszłości.

Bardzo dziękuję za pomoc:) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.