Skocz do zawartości

Uczulenie na wełnę (!) a garnitur ślubny


Velahrn

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zadzwonił do mnie kolega ze studiów, Paweł. Żeni się i chciałby uszyć garnitur na miarę. Akurat u niego przemawiają względy praktyczne. Jest uczulony na wełnę, a nie chce plastikowego garnituru. Przyznam szczerze, że pierwszy raz zetknąłem się z tym problemem. Czy moglibyście coś doradzić? Pierwsze o czym pomyślałem, to bawełna, choć jedyny bawełniany garnitur, jaki sam widziałem, to ten Macaroniego. Bywają w ogóle "formalne" bawełny? Jakieś rady co do wyboru materiału i potem samego szycia, na co zwrócić uwagę :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flanela, chwalona na spodnie i garnitury, to... flanela wełniana.

Mam bawełnianą marynarkę letnią od CT - gdybym ubrał ją na ślub, z dodatkami, wyglądałbym nie gorzej niż 90% panów młodych.

Jest uczulony na każdą wełnę, czy tylko na niektóre gatunki? Ale może w tym wypadku... jedwab? Choć ciężko dostać coś jakości na garnitur. Albo len z jakąś domieszką niemnącą? Takie lny kupują kobiety na żakiety, niektóre będą pasowały na garnitur...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Velahrn, kazda welna uczula czy tylko owcza? Wtedy mozna probowac z innych stworzen.

Paweł mówił, że uczula go wełna od 20 % wzwyż, z tego co zaobserwował nosząc różne swetry. Wełna z innych stworzeń jest bardzo ciekawym pomysłem, ale to nam otwiera możliwości:

1. wielbłąd - chyba odpada, tylko na płaszcze.

2. kaszmir - bardzo drogi

3. vicuna - kosmicznie droga

Chyba że coś przeoczyłem...

Formalna bawełna, jakie jest wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak pytam - czy na pewno jest uczulony na "wełnę"? Po czym to stwierdza? Po kontakcie z tkaniną? Może nie na każdą tkaninę wełnianą tak reaguje? A może to kwestia struktury samego materiału, a nie pochodzenia?

Najlepszą metodą sprawdzenia byłoby zrobienie testów uczuleniowych. Czy to na przykład uczulenie na owieczki, czy też na inne zwierzaczki (kozy itd.).

Dzięki temu będzie można na przykład wiedzieć, czy moher nie byłby dobrą opcją (albo len z bawełną, albo wiskoza etc.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku garnituru, problem uczulenia na wełnę nie wystąpi jedynie od pasa w dół?

Od marynarki (poza podszewką) "oddziela" nas przecież koszula, i raczej nie ma możliwości na uzyskanie kontaktu z tkaniną, co do spodni to lekkie kalesony powinny rozwiązać sprawę.

Zaznaczam że akurat mam słabą alergię i dosyć wrażliwą skórę więc moje rady nie muszą być dobre dla kogoś kto ma poważniejsze problemy.

P.S.: Dotarło do mnie to, że męskie rajstopy mogą być praktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku garnituru, problem uczulenia na wełnę nie wystąpi jedynie od pasa w dół?

Od marynarki (poza podszewką) "oddziela" nas przecież koszula, i raczej nie ma możliwości na uzyskanie kontaktu z tkaniną, co do spodni to lekkie kalesony powinny rozwiązać sprawę.

Zaznaczam że akurat mam słabą alergię i dosyć wrażliwą skórę więc moje rady nie muszą być dobre dla kogoś kto ma poważniejsze problemy.

P.S.: Dotarło do mnie to, że męskie rajstopy mogą być praktyczne.

Ja bym nie ryzykował. W końcu błąd w tym zakresie będzie się pamiętać długo. Wcześniej sygnalizowałem tkaninę z jedwabiu, a Pirat podał bliższe szczegóły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze tkaniny z jedwabiu. Matowe i wystarczająco grube. Mam z takich dwie pary spodni.

Co to za materiał? Gdzie do kupienia?
Niestety zaopatruję się w secondhandach i część posiadanych vintage elementów garderoby jest w unikalna. Tego nie da się kupić - to czasami można znaleźć.

W każdym bądź razie jedne są z firmy Tommy Bahama, drugie spakowane do wiosny.

W linkach od Piarata jest nazwa jednej z takich tkanin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw warto sprawdzić, na co sie ma uczulenie. Alergolodzy większość przypadków "uczulenia" na wełnę rozpoznają jako inny problem.

Na przykład problemem może być kiepska struktura materiału (tańsze wełny), która drażni delikatną skórę (np. z atopowym zapaleniem).

Jeszcze innym problemem mogą być substancje, w których dana wełna była maczana. Raz że może to mieć związek z detergentami, którymi traktowano wełnę przy produkcji, a dwa z barwnikami, którymi potraktowano wełnę.

Jest szansa, że na to ma się uczulenie.

Stąd zasugerowałem, żeby upewnić się co tutaj jest alergenem. Czy na pewno sama wełna, a jeśli tak, to od jakiego zwierzątka.

To pozwoli na rozwiązanie problemu. W ostateczności można zawsze probować pocierać ręką różne materiały i przekonać się (o ile nie jest to uciążliwe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze tkaniny z jedwabiu. Matowe i wystarczająco grube. Mam z takich dwie pary spodni.

Co to za materiał? Gdzie do kupienia?
Niestety zaopatruję się w secondhandach i część posiadanych vintage elementów garderoby jest w unikalna. Tego nie da się kupić - to czasami można znaleźć.

W każdym bądź razie jedne są z firmy Tommy Bahama, drugie spakowane do wiosny.

Tak przy okazji - jedwabne spodnie Tommy Bahama http://www.tommybahama.com/TBG/Men/Mens ... +Pants.jsp

mam takie i układają się doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szarmant pisze tu o smokingu z jedwabiu http://www.szarmant.pl/amerykanski-styl

"Justin Timberlake w czarnym smokingu. Zwraca uwagę rzadko spotykana marynarka smokingowa wykonana z jedwabnej mory. Mora to jednobarwna tkanina (najczęściej jedwabna), w której odpowiednie sploty wątku i osnowy dają falisto mieniący się wzór przypominający słoje drzewa lub znak wodny. Najczęściej stosuje się ją na białe szelki smokingowe."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.