Skocz do zawartości

17 stycznia. Czy poznamy prawdę?


bigbadwoof

Rekomendowane odpowiedzi

On największy "przekręciarz"? Przecież wtedy wszyscy, pewnie pierwsza 100 tour de france robiła to samo, w sumie to szanse były równe... każdy dobrze wie że w sporcie profesjonalnym gdzie może to przynieść korzyści to 90% ludzi coś bierze, im sport bardziej techniczny a mniej wytrzymałościowo-szybkościowy tym mniej się to opłaca (bo nic to nie daje), ale w kolarstwie, podnoszeniu ciężarów i lekkiej atletyce myślę że "czystych" mistrzów można liczyć na palcach jednej ręki, nie demonizował bym tego Armstronga, był jak każdy, nie gorszy nie lepszy, nie jest to dobre, ale jak każdy kradnie tak samo, to nie można powiedzieć że ten co został zadenuncjowany (bo nie złapany) jest większym złodziejem niż inni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie pierwsza 100 tour de france robiła to samo, w sumie to szanse były równe...

Niestety w kolarstwie tak nie jest. To temat-rzeka, ale uogólniając słabszemu doping znacznie zwiększy wydolność, mocniejszemu o wiele mniej. Choćby dlatego doping jest nie fair. ;)

Jak na razie jedynym dowodem są zeznania złapanych na dopingu wyrokowców.

Oprócz wyrokowców zeznania obciążające złożyli kolarze-niewyrokowcy, masażyści, asystenci itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta rywalizacja to chyba dotyczy buchmakerow.Czy przewidzą wynik czy nie.

I tu nie jest za czysto. ;) Ustawianie wyniku pod zakłady to jeden z głównych wątków w piłkarskich śledztwach korupcyjnych w wielu krajach.

Wracając do Lance'a.

Kolarstwo szosowe to piękny sport. Polecam wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale uogólniając słabszemu doping znacznie zwiększy wydolność, mocniejszemu o wiele mniej. Choćby dlatego doping jest nie fair. ;)

Doping, to nie jest jeden środek brany przez wszystkich w jednakowej dawce żeby stawiać stwierdzenie komu w jakim stopmiu poprawia wydolność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doping byl zawsze czescia sportu. Kwestia co jest legalne a co nie jest tak naprawde umowna.

To co ja mam do zarzucenia Armstrongowi, to jego cale zachowanie wokol sprawy. Te wszystkie procesy, grozby, szantaze i - co najgorsze jego cwaniakowanie. A kiedys go bardzo podziwialem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doping, to nie jest jeden środek brany przez wszystkich w jednakowej dawce żeby stawiać stwierdzenie komu w jakim stopmiu poprawia wydolność.

Otóż da się. W kolarstwie liczy się przede wszystkim tzw. doping krwi, czyli sztuczna manipulacja hematokrytem, który jest jednym z ważniejszych parametrów wpływających na zdolność znoszenia obciążenia fizycznego w tym sporcie. 90% kolarzy wpadało na takim właśnie dopingu.

Zawodnik A o świetnych predyspozycjach genetycznych i dzięki realizacji dobrego planu treningowego jest w maksymalnej dyspozycji (m.in hematokryt osiąga jego pułap możliwości). Sztuczne podniesienie jego wartości - czyli doping - może dać niewielki przyrost, gdyż zbliżyłby się do granic zagrożenia zdrowia.

Zawodnik B też utalentowany, ale mniej (m.in hematokryt wyraźnie niższy). Dzięki dopingowi zrówna bądź zbliży się do zawodnika A.

Jeśli obydwaj jadą na czysto wygrywa A, jeśli na dopingu zawodnik A lub B (50/50).

Pogląd "wszyscy brali, więc i tak wygrał najlepszy" nie musi być prawdziwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pogląd: wszyscy brali, wszyscy są tak samo winni, już jest prawdziwy.

Dlatego ja się trochę waham, czy w zawodowym sporcie, ktory w zasadzie jest już tylko showbiznesem, nie lepiej by było pozwolić doping, może z jakimiś ograniczeniami dla najbardziej szkodliwych środków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna uważam że doping powinien być dozwolony. W sumie co mnie obchodzi czym naszprycował się biegacz czy kolarz, ryzykuje swoim zdrowiem nie moim.

I sportowcy powinni wystepowac w zespolach koncernow farmaceutycznych na wzor wyscig Formuly 1, poniewaz przy dozwolonym dopingu o zwyciestwie bedzie decydowac suma umiejetnosci zawodnika + mozliwosci dopingu ktory przyjmuje. Zespoly powinny pracowac nieustannie nad ulepszaniem srodkow i byc moze w efekcie kiedys wreszcie powstana bezpieczne sterydy bez zadnych skutkow ubocznych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna uważam że doping powinien być dozwolony. W sumie co mnie obchodzi czym naszprycował się biegacz czy kolarz, ryzykuje swoim zdrowiem nie moim.

[...]przy dozwolonym dopingu o zwyciestwie bedzie decydowac suma umiejetnosci zawodnika + mozliwosci dopingu ktory przyjmuje. Zespoly powinny pracowac nieustannie nad ulepszaniem srodkow i byc moze w efekcie kiedys wreszcie powstana bezpieczne sterydy bez zadnych skutkow ubocznych :)

Przecież częściowo już tak jest, tylko że dodatkowy wysiłek przeznaczany jest na to aby stosowane środki nie były wykrywane w testach. Zniesienie zakazu uprościłoby sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznaliśmy, Lance się przyznał. Osobiście nie widziałem wywiadu w oryginale, ale czytałem skrót oraz widziałem nagłówki. Jeżeli chodzi o mnie to bardzo posmutniałem. LA był dla mnie bohaterem i wzorem do naśladowania przez długie lata. Mimo, że wszystko wskazywało, że tak to się właśnie skończy to osobiście nie chciałem tego usłyszeć z jego ust. Czekam na nagranie wywiadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.