Skocz do zawartości

Buty i sól - Jak usunąć sól z butów, jak je zabezpieczyć?


macaroni

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

Dość podobna zasada. Zarówno Hiver Winter, jak i DeSalter mogą być stosowane i na licówkach, i na zamszach/nubukach.

 

Także, proponuję:

 

  1. Oczyścić szczotką i Omnidaimem
  2. Zastosować jeden z wymienionych wyżej odsalaczy
  3. Poprawić Omnidaimem, jeżeli uznamy, że warto
  4. Zregenerować kolor Suede Renovetine, jeżeli jest taka potrzeba
  5. Zabezpieczyć Nano Protectorem

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olejek terpentynowy to najmocniejszy dostępny rozpuszczalnik na bazie terpentyny. Pasty woskowe są pod względem składu skomponowane z różnych środków powłokotwórczych (np. olejów schnących, żywic naturalnych lub syntetycznych, wosków pochodzenia roślinnego itp.), które rozpuszczają się w terpentynie. Terpentyna sama w sobie również jest składnikiem tych preparatów, ale w formie destylowanej lub balsamicznej, które są bardziej zanieczyszczone i mniej lotne od olejku. Natomiast generalnie dużo lepszymi, chociaż bardziej niebezpiecznymi dla skóry w dużym stężeniu, rozpuszczalnikami są chlorobenzen i octan butylu, m.in. stosowane w Renomacie i wielu innych detergentach służących do powierzchownej renowacji lica. 

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Czy posiadając Universal Cleaner, Nano Cream, Tłuszcz Dubbin, Renowator, Krem i Pastę w odpowiednich kolorach jestem w stanie wyczyścić but z soli która podobno przeszła z wewnątrz na zewnątrz wytrącając się na cholewce?
Jak ją usunąć by przypadkiem jej nie wetrzeć w skórę?

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • waski pinned this temat
  • 4 months later...

Czy ktoś z forumowiczów zmierzył się ze zniszczonymi (prawdopodobnie przez sól) obcasami? W moich wołach roboczych Meerminach tworzą się białe zacieki (na części drewnianej), poza tym obcas stał się chropowaty. Przemycie tego wodą i zapastowanie daje efekt na jedno wyjście. Co zrobić w tej sytuacji? Delikatny papier ścierny i następnie odmalowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam,

zwracam się do Was z prośbą o poradę, bo szczerze mówiąc zwątpiłem już, że uda mi się uratować moją najlepszą parę zimowych trzewików Nord.

Zgodnie z poradami multirenowacja.pl zakupiłem odsalacz i zacząłem renowację. Odsalacz + mydło + spłukiwanie wodą. I tak dwukrotnie. Efekt teki jak na zdjęciach:
8bc5f25f21b36824583bff2718210446.jpg
2d46eaba4ce5b602926aa07c70ba03c5.jpg
Da się zrobić coś więcej?
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tutorial Immune'a jest świetny, ale zauważcie, że wymaga to kupienia preparatów za 184 zł, składa się z ośmiu kroków, sam autor przyznaje, że proces zajmuje około dwa dni (!). A efekt utrzymuje się... no właśnie. Wystarczy znowu przejść się chodnikiem w tej paskudnej brei, i wracamy do punktu wyjścia.

Powyższe posty dowodzą tylko, że nie warto chodzić w dobrych butach po ulicy, dopóki polscy urzędniczy nie oduczą się sypania paskudnej, szkodliwej dla obuwia i środowiska soli. Po prostu żal mi taplać moje buty za 1500 zł w tym świństwie, które często nieodwracalnie niszczy skórę, a zastosowanie się do powyższego poradnika być może będzie w stanie ją uratować (bo jeśli sól się wytrąci w skórze w postaci kryształków i rozwali jej strukturę, to koniec, buty do wyrzucenia).

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wszystkie gadżety z tutka Immune,  i wydaje mnie się iż  mocniej zasolone buty, wymagają dużo więcej czasu aby sól z nich wywabić (i do końca nie jest to chyba możliwe)-przynajmniej mnie się z jednymi się nie udało

48 minut temu, Velahrn napisał:

 

Tutorial Immune'a jest świetny, ale zauważcie, że wymaga to kupienia preparatów za 184 zł, składa się z ośmiu kroków, sam autor przyznaje, że proces zajmuje około dwa dni (!). A efekt utrzymuje się... no właśnie. Wystarczy znowu przejść się chodnikiem w tej paskudnej brei, i wracamy do punktu wyjścia.

Powyższe posty dowodzą tylko, że nie warto chodzić w dobrych butach po ulicy, dopóki polscy urzędniczy nie oduczą się sypania paskudnej, szkodliwej dla obuwia i środowiska soli. Po prostu żal mi taplać moje buty za 1500 zł w tym świństwie, które często nieodwracalnie niszczy skórę, a zastosowanie się do powyższego poradnika być może będzie w stanie ją uratować (bo jeśli sól się wytrąci w skórze w postaci kryształków i rozwali jej strukturę, to koniec, buty do wyrzucenia).

glancując w miarę regularnie trzewiki ze scotch grain, nie zauważyłem, aby coś złego się działo, psikane było tez czasem nanoprotektorem, i chodzone zimą intensywnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dbam o swoje buty, gdyż nie za darmo je dostałem. Krem i pasta to u mnie to podstawa, rzadziej używałem tłuszczu. I nigdy jak dotąd żadnych większych problemów nie miałem, aż do tego momentu. Stąd mój post z pytaniem o poradę..

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia - śnieg i sól to nie problem. Kłopoty zaczynają się jak ta mieszanka zacznie rozmarzać i utworzy się takie charakterystyczne błoto pośniegowe. Przy takiej pogodzie ciężko uchronić buty chodząc pieszo. Ja w takich sytuacjach omijam problem i korzystam z roweru. Od kilku sezonów nie mam problemów z zaciekami/wżerami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 2 weeks later...

Witam,

Jakiś czas temu nabyłem obuwie skórzane ze stosunkowo niskiej półki cenowej.

Niedawno buty wyczyściłem Renovateur'em i nałożyłem bezbarwny krem. Przez kilka dni z butami wszystko było w porządku aż do momentu bardzo długiego dnia w którym przeszedłem znaczne dystanse.

Następnego ranka na butach w miejscu złamania zastałem biały nalot/osad podobny do osadu z soli lub jakiegoś gipsu. Załączam zdjęcia poniżej:

IMG_20180113_113101.thumb.jpg.3eadcd22a94ff87c420744fca2df8fd0.jpgIMG_20180113_113113.thumb.jpg.c683358d1f861c873f5d2dfd9d4ece73.jpg

Czytałem, że może to być sól z potu. Wilgoć "przeszła" przez skórę a sól w niej pozostała stąd osad.

Dodam tylko, że owy biały osad pojawia się również w miejscach w których nie ma możliwości, żeby pojawił się pot z wnętrza buta tj. w zakamarkach szycia pomiędzy cholewką a gumową podeszwą.

IMG_20180113_113212.thumb.jpg.ced52fe9fd55cfc72fc886ba29d5c4e3.jpg

Moje pytanie brzmi: 

Czy to faktycznie może być sól z potu czy jakaś dziwna wada skóry ? Powinienem buty reklamować czy to zupełnie normalne zachowanie skóry ?

Jeżeli to nie jest wada producenta to co mogę zrobić z widocznymi po oczyszczeniu białymi wżerami w skórze ?

Z góry dziękuję, 

Bordowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Jest gdzieś na forum tutorial @+Immune+ o odsalaniu butów. Potem MrVintage opublikował swój, zapewne wzorowany na tym pierwszym. Możesz poszukać.

Ja wysyłam swoje do szewca, szkoda mi czasu (skutkiem jedynej próby podjętej przeze mnie kilka lat temu było miejscowe zmycie koloru/wykończenia skóry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sposób jest dobry, pod warunkiem że jest dobry ;) Nie ma optymalnego rozwiązania, gdyż każda sytuacja jest odrębnym przypadkiem i często reaguje się na to co się widzi, np. zaczynasz czyścić delikatniejszym cleanerem, ale po ściągnięciu ze skóry wosków okazuje się, że sprawa jest poważniejsza niż zakładałeś pierwotnie, więc przechodzisz do mocniejszego. Sposób jaki przedstawiłem to nie był mój autorski patent. Przytoczona procedura pochodzi z pracowni "Jan Kielman i Syn". Praktycznie każdy zakład ma jakieś swoje podejście do tematu. Sposób przedstawiony przez +Immune+ również zdawał egzamin wielokrotnie, nawet w sytuacjach przy których sam byłem sceptykiem. Zdarzają się czasem przypadki beznadziejne, ale mam nadzieję, że to akurat nie ten :) Gdybyś miał obawy lub awersję do takiej roboty to widziałem już kilka imponujących realizacji z solą u @Wielki Shoe - robotę zawsze można zlecić :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię pomóc przy kąpieli :) Nie praktykuję wkładania skórzanych butów do wody. Wydaje mi się to nad wyraz ryzykowne (zwłaszcza dla kogoś bez doświadczenia) i poszedłbym w tę stronę tylko w ostateczności, jeżeli inne rozwiązania by mnie zawiodły. Skóra generalnie nie przepada za wodą. Gruntowne przemoczenie skóry potrafi wygenerować wiele problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.