Skocz do zawartości

[SZCZECIN], Przewodnik Miejski


roland

Rekomendowane odpowiedzi

No i kolejny raz przychodzi mi edytować. Budowa tego Przewodnika trwała dłużej niż sądziłem, ale dała też dużo lepsze rezultaty niż sądziłem.

Co do krawców mogę skierować:

p. Andrzejewski "krawiec elit"

ul. Jagiellońska 10 m 5 [centrum], 91 434 37 22, cena za igłę ~3500 zł

p. Wójcikowski, około 60 lat

ul. Romera 83 [blisko centrum] 91 432 76 67, cena za igłę 900 - 1200 zł

?? - krawiec ~70 letni, "szkoła wileńska"

ul. Obr Stalingradu 4 [centrum, k. Galerii Kaskada], 91 433 84 71, cena za igłę 1200 zł

p. Nietubyć, lat 71, 55 lat praktyki

ul. Kolumba 31 [niedaleko dworca], 500 791 008, cena za igłę 500 zł + dodatki [w granicach 100 - 150 zł]

p. Kasjaniuk, ponad 50 lat praktyki

ul. Krasińskiego 10[niedaleko centrum] 91 423 71 19, cena za igłę 600 - 700 zł

p. Woźniak, 50 lat praktyki,

ul. Łokietka [centrum], cena za igłę 600 zł + dodatki

p. Paś, ponad 55 lat praktyki, terminował u przedwojennych krawców

ul. Asnyka 9 [niedaleko centrum] 91 423 35 58, cena za igłę 1200 zł

Próbniki dostępne tylko u Andrzejewskiego, który moim zdaniem cenę, jak na Szczecin, ma za wysoką. Cóż dalej? Będą się tutaj sukcesywnie ukazywały relacje z zamówień u różnych krawców. Chciałbym wypróbować wszystkich poza Andrzejewskim. Aktualnie skończone jest zamówienie u Nietubycia [myślę, że do weekendu zamieszczę obszerną relację wraz ze zdjęciami], w toku jest zamówienie u Kasjaniuka i Pasia.

Szewcy

- ciągle w toku

Kaletnicy

- w toku

Inne

-także w toku!

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustalić już, że w Szczecinie krawców niet.

Ruszyłem więc na poszukiwanie szewca szczecińskiego i tutaj też ściana. Zacząłem od mieszkającego nieopodal Pana Glebowicza (lat 87), który buty szył, ale ostatnie 15 lat temu i mówi, że się nie podejmie. Przekonać się nie dał. Dał mi natomiast kilka adresów. Generalnie 90% jego adresów już nie żyje, jeden powiedział natomiast, że cholewkarze już nie żyją, a on sam szył buty w latach 80-tych. I wreszcie mam! Znalazłem żyjącego cholewkarza, który robi cholewki [nie buty] w cenie 70 zł za parę [bez materiału], 120 zł kozaki [bez materiału].

Stąd pytanie, nie znacie może w Poznaniu lub gdzieś szewca, który coś zrobi mi z cholewkami? Ewentualnie może szewc gotowy zrobić "spody" do cholewki w Szczecinie? No i gdzie można kupić dobry materiał na buty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Zgodnie z sugestią kolegi trybka aktualizuję.

Krawcy w Szczecinie są i mają się jeszcze dobrze.

Postaram się wkrótce wypróbować ich możliwości, na ten moment jestem w stanie powiedzieć tylko, że krawców indywidualnych, którzy potrafiliby uszyć 'cokolwiek' [mistrzowie krawieccy, większość pracowała za PRLu w jakiś dużych zakładach tekstylnych typu 'Dana'] jest najmniej 5.

Ponadto 2 spółdzielnie krawieckie.

Ceny oscylują w granicach 700-1200 zł za igłę, z materiałami ciężko. Krawcy wedle rozmów szyją do wyboru, do koloru klejonka lub włosianka.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany szczegółami proszę PW, temat uzupełnię jak już zrobię rekonesans autopsyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Ceny o których pisze klega roland trochę nie odpowiadają rzeczywistości.

Andrzejweski życzy sobie za garnitur 2-częsciowy 3000 - 3500 + materiał i dodatki. Cena końcowa wyjdzie ok. 5 kzł.

Inny krawiec na Piłsudskiego - 1500 + materiał i dodatki. Materiał trzeba przynieść własny.

Jeżeli kolega zna tańszych to prosze o adresy, chętnie skorzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam,

niestety nie mam jeszcze możliwości wysyłania pw, ale bardzo mnie interesuje adres dobrego krawca, który skróciłby i zwężył mi kilka par spodni oraz rękawy marynarki. Jeśli kolega roland chcę dokładny adres pozostawić w tajemnicy na forum ogólnym, to może chociaż poda ulicę i przybliżoną orientację? Z góry dziekuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

niestety nie mam jeszcze możliwości wysyłania pw, ale bardzo mnie interesuje adres dobrego krawca, który skróciłby i zwężył mi kilka par spodni oraz rękawy marynarki. Jeśli kolega roland chcę dokładny adres pozostawić w tajemnicy na forum ogólnym, to może chociaż poda ulicę i przybliżoną orientację? Z góry dziekuję :)

Kilka dni temu miałem podobny problem. Szukałem jakiegoś krawca, który skróciłby mi spodnie i rękawy marynarki. Idąc ulicą Królowej Jadwigi, natknąłem się na napis - "usługi krawieckie, ekskluzywne tkaniny, szycie na miarę". Bez chwili zastanowienia wszedłem do lokalu, jednak okazało się, że panie tam pracujące szyją tylko stroje damskie. Zapytałem więc czy mogę tu skrócić swoje spodnie i rękawy. Pomyślałem, że skoro już tu jestem to warto zapytać. Nie było z tym większego problemu. Co do spodni, to krawcowa zaproponowała mi, że skróci je po skosie - z tyłu 0,5cm, a z przodu 1,5cm. Muszę przyznać, że wyszło całkiem dobrze, chociaż na początku pani trochę mi się dziwiła, bo według jej opinii długość była całkiem dobra. Kolejnym razem wezmę ze sobą kilka fotek z forum, żeby mogła zaczerpnąć parę dobrych wzorców.

Nie omieszkałem też zapytać czy nie zna jakiegoś krawca, który podjąłby się uszycia garnituru. Pani wydawała się być słabo zorientowana w tym temacie, jednak poleciała mi sprawdzić pracownię krawiecką na ulicy Obrońców Stalingradu.

Następnego dnia udałem się pod wskazany adres na rekonesans. Niestety moje wyobrażenie o zakładzie szybko zweryfikowała rzeczywistość. Pierwsza rzecz jaka mi przyszła do głowy to sceny z filmów Barei. Typowy PRL. Starszy pan w okularach był dość zaskoczony gdy spytałem go o możliwość uszycia garnituru. Na ścianie zauważyłem kartkę z cennikiem. "Garnitur 2-częściowy - 1000 zł". Pan powiedział, że musiałbym mieć własny materiał, bo w zakładzie raczej nie ma dużego (jakiegokolwiek) wyboru, ale taka usługa jest jak najbardziej możliwa. Podziękowałem za informację i wyszedłem. Nie chciałem zabierać więcej czasu, bo po pierwsze jestem studentem i nie zdążyłem jeszcze uzbierać potrzebnej sumy, a po drugie, chyba nie odważyłbym się na mój pierwszy bespoke właśnie tam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuj. Na Obrońców Stalingradu mieści się spółdzielnia krawiecka, szyje tam 4 krawców [było 5, ale jeden zmarł], którzy należą do tzw. szkoły wileńskiej. Była to przedwojenna, renomowana szkoła, a właściwie grupa, krawców. Poleciło ich 3 krawców z którymi rozmawiałem, mianowicie kiedy pytałem ich czy nie uszyli by garnituru Ci odsyłali mnie do spółdzielni z tekstem, że oni zrobią to dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podane adresy, w tygodniu na pewno się tam zgłoszę. Co do długości rękawów marynarki ciągle nie mogę się zdecydować, muszę znaleźć wolną chwilę żeby zrobić fotki i wrzucić na forum z prośbą o radę. No i trochę się boję, bo rękawy są jednak bardziej widoczne niż nogawki i każde niedociągnięcie może wszystko popsuć, ale skoro uważasz, że Twoja wyglądała jak ze sklepu, to chyba nie ma o co się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Póki co, zanim uda mi się wreszcie dokończyć przewodnik szczeciński chciałem kolegom polecić Pana Jerzego Wójcikowskiego. Prowadzi on niewielki zakład wraz z żoną w Szczecinie. Regularnie szyje garnitury, takie jak klient sobie życzy. Kasuje za garnitur 800 zł. Niestety trzeba przynieść swój materiał i swoją włosiankę [Pan Jerzy ma trochę płótna i klejonki w bród]

800 zł to chyba dobra cena z bespoke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest mój plan, aczkolwiek po przeglądzie garniturów i marynarek włączyło się moje skąpstwo i wewnętrzny głos "wystarczy". W piątek idę odebrać marynarki z drobnych poprawek, na manekinie były dwie marynarki "in progres" jak p. Wójcikowski pozwoli sfotografować to zrobię zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Wspomniany J.Andrzejewski to akurat bardzo uznana marka. Wg mojej wiedzy, szył i szyje gartnitury wielu co lepiej ubranym ludziom ze świata polityki, jak również tym, których na nasze szczęście z polityki udało się już usunąć ;-)

W czasach, gdy mieszkałem w Szczecinie dawałem panu Janowi jedynie ubrania do poprawek (nie było mnie wtedy stać na bespoke) i muszę powiedzieć, że robota zawsze była wykonana bez zarzutu (taliowanie, skracanie, zmiana położenia rękawów itp.) - szybko, fachowo, starannie i niedrogo. Ceny za igłę jakie pamiętam były niższe, ale było to prawie 10 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie bespoke jest nieopłacalne i z definicji stanowi luksus. Cena jak na Szczecin rzeczywiście powala. Płacimy ją za renomę krawca i jego doświadczenie/umiejętności. Oddając kiedyś różne rzeczy do przeróbki widziałem kilka prac kończonych w zakładzie J.Andrzejewskiego i robiły one świetne wrażenie. Wydaje mi się również, że wtedy można było zamówić w zakładzie materiały - standard Scabal i Dormeuil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam, poszukuję dobrego krawca do poprawek w Szczecinie.Chodzi o wytaliowanie marynarki, przedłużenie spodni i skrócenie rękawów w marynarce. W Zakładzie Krawieckim ,,Elegancja'' życzą sobie 180 zł. Nie wydaje się wam, że to trochę drogo? NIe orientuję się w cenach szczecińskich. Za pomoc z góry dziękuję.

Nie wiem dlaczego, ale nie mogę wysyłać PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.