Skocz do zawartości

Jak dobrać rozmiar butów skórzanych?


patton

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się założyć nowy wątek, żeby poszukujący odpowiedzi na tytułowe pytanie i zbliżone łatwiej mogli ją, mam nadzieję, uzyskać. Nie chcę też zaśmiecać innych wątków obuwniczych, w których podobne pytania często się zdarzają niejako przy okazji.

Przechodząc do rzeczy, jeśli nie szyjemy butów na miarę, pozostaje nam kupienie egzemplarza z półki. Jak zatem go dobrać w taki sposób, abyśmy czuli się komfortowo?

Zasadniczo, but powinien być jak najlepiej dopasowany do stopy. Wydaję się więc, że należy dobierać kolejne rozmiary w dół aż do chwili, w której poczujemy, że but nas uciska... Oczywiście granica ta jest sprawą indywidualną - niektórzy lubią mniej, inni bardziej dopasowane buty.

Co do tych, wykonanych ze skóry mamy do czynienia ze zjawiskiem "rozchodzenia się" skóry. Jak bardzo może się but w ten naturalny sposób rozciągnąć? Jakie są "punkty kontrolne", na które należy zwracać uwagę przy mierzeniu buta?

Wydaje mi się, że długość od początku musi być odpowiednia, a co z tęgością? Jak bardzo but powinien obejmować stopę w okolicach śródstopia, czy zgięcia przed palcami?

Innymi słowy, jak dobrać buta, aby nie rozczłapał nam się po kilku latach?

Proszę o Wasze opinie. Jak sami dobieracie rozmiar, na co zwracacie uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje subiektywne zasady: (1) mierzyć buty wieczorem; (2) po włożeniu stopy nic nie powinno cisnąć w palce; (3) powinno się dać radę z trudem wcisnąć palce ręki pomiędzy piętę a tył buta; (4) po wybraniu najlepiej pasującego rozmiaru pobyć w nim z 5-10 minut żeby zobaczyć, czy nic nie zacznie uwierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam podobne zasady. Przy czym nigdy nie liczę na to, że but się "rozejdzie", ewentualnie ułoży, dopasuje do stopy (zwłaszcza na boki). Komfort i wygoda to priorytet. Nie ma nic gorszego niż za małe buty (myślałem, że się rozejdą) i perspektywa 4- godzinnego tkwienia w nich, bo właśnie jestem poza domem - doświadczenia znajomego :)

Natomiast, jeżeli już ktoś za małe buty posiada (np, kupione w internecie), tu pomóc może Shoe Stretch :)

Dołączona grafika

http://multirenowacja.pl/shoe-stretch.html

Rozluźnia włókna skóry, co umożliwia dopasowanie się obuwia do kształtu stopy. Zapobiega uciskowi obuwia na stopę.

Do gładkiej skóry naturalnej. Nie nadaje się do syntetycznej skóry, zamszu i nubuku.

Sposób użycia:

* W dyskretnym miejscu spryskać małą powierzchnię skóry, żeby sprawdzić działanie produktu na kolor.

* Następnie spryskać wnętrze buta, w miejscu w którym uciska stopę i włożyć go na nogę.

* Chodzić do momentu rozciągnięcia obuwia.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam metodę - przecierpieć. Swego czasu mi dwie pary bardzo zdarły skórę na pięcie, ale nic z tym nie zrobiłem, rany się zagoiły po jakimś czasie, skóra zrogowaciała w tych miejscach i od tego czasu już żadne buty mi nie wpłynęły na stopę. Trochę brzmi to masakrycznie, ale problem rozwiązało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Te samoprzylepne zapiętki są grubsze (z wypełnieniem z jakiejś pianki) niż pojedyncza warstwa skóry + są samoprzylepne więc można sprawdzić, przymierzyć pochodzić a jak podpasuje to doszyć.

Pytałem w dwóch sklepach, nie było :( Wie ktoś gdzie w Warszawie to dostać?

np. http://allegro.pl/zapietki-zelowe-do-lu ... 45131.html

notabene polecam, dylematy na poziomie CJ są mi obce :(;) , ale w jednych butach od Wittchena latała mi pięta i obcierały ją przez to niemiłosiernie, zapiętki żelowe pomogły, wczoraj w tych butach miałem spacer z kancelarii premiera w ujazdowskich do złotych tarasów i obeszło się bez bólu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyto C&J 348 - po rozchodzeniu - swietne. Przed rozchodzeniem ...". Coz ... "milosc wymaga cierpienia, powiedzial zajac przyciskajac do piersi jeza"

Ja niestety poszedłem na łatwiznę i uznałem, że trzeba wziąć o pół numeru większe. I teraz są nieznacznie, ale odczuwalnie za duże :(
To nie jest problem ... problem bylby wtedy, gdyby byly za male. Tez staram sie tak kupowac buty, zeby nie byc zmuszonym do ich rozchodzenia :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ostatnio przekonałem się, że w ogóle kupowanie takiego rodzaju akcesoriów to ma sens jedynie przez internet. Chciałem swego czasu kupić wkładki do butów, to w galerii handlowej w sklepie typu "mydło i powidło" zażyczyli sobie za zwykłe skórzane wkładki 15zł, za zapiętki żelowe bodajże 25zł...Natomiast w internecie jest pełno firm, które oferują najczęściej polskiej produkcji różnego rodzaju akcesoria obuwnicze za jakiś ułamek ceny, za którą się wciska ludziom w sklepach... ;) np. wspomniane zapiętki żelowe już od 5zł za parę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.