Skocz do zawartości

Patynowanie oraz repatynowanie obuwia


Gość gccg

Rekomendowane odpowiedzi

Buty, ktore pokazales w innym temacie nie sa recznie malowane, tylko byly wyprodukowane na tzw. hand-burnished leather, czyli skorze, ktorej wzbogacone ziarno w licu przebarwia się powierzchniowo bedac poddane dzialaniu wysokiej temperatury (np. podczas procesu palnikowania).

... po czym to mozna poznac czy sa recznie malowane czy robione metoda hand-burnished leather? Moze uda mi sie zrobic jeszcze jakies inne zdjecie w lepszym swietle ale z gory mowie ze nie jest to latwe bo elektroniczne przetwarzanie obrazu przeklamuje bardzo kolory.

Ponizej kilka fotek z Internetu, czy to jest hand made czy hand-burnished leather?

[...]

Przykro mi, że błędnie zinterpretowałeś moją ocenę Twoich butów. Fakt, że skóra nie jest ręcznie malowana farbą nie oznacza, że osiągnięty efekt jest niewspółmierny do nakładów pracy lub co gorsza - nie jest równie dobry w tym konkretnym przypadku. Odpowiadając na Twoje pytanie, na podstawie zdjęć bardzo trudno stwierdzić jaką metodą osiągnięto efekt przebarwień lub cieni na kolorowej fakturze skóry. Bardzo ciężko cokolwiek zawyrokować, nie widząc butów na żywo lub nie będąc świadomym praktyk i technologii, które preferuje producent.

Tu w naturalnym swietle + wspomaganie blyskiem.

[...]

A tu jeszcze inne moje buty wydaje mi sie ze rowniez recznie malowane, pewnosci nie mam ale jak sie odegnie troche skore w miejscach laczenia warstw cholewki to widac ze pod spodem nie jest malowana, jest surowa biała.

[...]

Każda skóra używa w przemyśle obuwniczym jest barwiona pigmentowo, jedno- lub dwustronnie. Moja wypowiedź odnosiła się do ręcznego nakładania wszystkich warstw farby oraz ręcznego wykończenia i polerowania cholewki co na forum potocznie nazywamy sztuczną patynacją lub patynacją wtórną (repatynacją).

... Buty, ktore pokazales w innym temacie nie sa recznie malowane,...

Zainteresowalem sie troche tematem i mysle ze jednak nie masz racji ...

Pokazałeś buty Francesco Benigno zrobione na kopycie spiderta. O ile ogólnie o butach wiem co nieco, to buty włoskie szczególnie bliskie są mojemu sercu i poświęcam im zdecydowaną większość mojej uwagi oraz miejsca w szafie. Buty, które pokazujesz miałem jeszcze w ubiegłym roku, ale w kolorze marrone scuro, o dwa tony ciemniejszym niż Twój. Wiem dokładnie jak FB produkuje buty, bo miałem okazję oglądać ich pracownie z tzw. pierwszej ręki. O samych butach mam bardzo dobre zdanie, zwłaszcza w proponowanej przez producenta cenie sprzedaży. Oczywiście linia RTW wykonana na całkowicie klejonej podeszwie przedstawia zdecydowanie najgorsze VfM. Buty z serii o której rozmawiamy, to całkowicie maszynowa robota, w której skóry cholewkowe nie są wykańczane ręcznie. Skóra jest barwiona w procesie garbowania, a następnie dostarczana producentowi w jednym z bazowych kolorów. FB następnie poddaje taką skórę następującej obróbce:

- szlifowanie lica

- dodanie chemicznych reagentów przy pomocy natrysków w komorze

- miejscowa obróbka termiczna (podczas tego procesu zachodzą procesy na fakturze skóry i zaznaczone obszary zmieniają barwę - początkowo robiło się to ręcznie, natomiast w tej chwili mają już od tego komputer opracowujący odpowiedni dla danego modelu buta szablon)

- ręczne pastowanie i polerowanie buta

Zainteresowalem sie troche tematem i mysle ze jednak nie masz racji ...

Piękny samobój :)

Ja również mogę się mylić, warto o tym pamiętać i weryfikować moje wypowiedzi. To jest forum, a nie porady eksperta, którym zresztą nie jestem. Każdy od czasu do czasu ma do dodania coś, co dla innych może być bardzo istotnym oraz przełomowym faktem w dyskusji.

Mi wyglądają na patynowane, szczególnie na nowych zdjęciach. Z boku widać "smugi" i kilka warstw farby bezpośrednio na łączeniach.

Ta farba została nałożona natryskowo i w specjalnym piecu "zbombardowana" chemicznymi odczynnikami, które wydobyły głębię koloru. Buty zostały natomiast ręcznie wypolerowane przed zapakowaniem do pudełka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Immune, dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz, to sa rzeczywiscie te buty (Francesco ...), teraz mnie przekonales. Te drugie buty to sa Levi's czyli totalna masowka w nienajlepszej jakosci a jednak po odgiecu miejsca gdzie warstwy skory zachodza na siebie pod spodem jest biale na licu od gory, czyli tak jakby malowane byly po zszyciu (produkcja pewnie daleki wschod). Moze uda mi sie zrobic tego zdjecie ale to musi byc makro.

Mam jeszcze 2 pary Francesco Benigno (przepraszam jesli spelling zly) maja tez maziaje ale troche w innym stylu. Zrobie za kilka tygodni fotki bo nie mam ich tu gdzie teraz jestem.

Jeszcze raz dziekuje, pozdr,

Buzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mniemam jest to robota jednego z salonów Lodinga we Francji.

http://www.lodinglevallois.com/index-6.html

Wydaje mi się, że masz rację. Przed świętami odwiedziłem m.in. butik Lodinga przy Saint-Germain-des-Prés w Paryżu i miałem okazję zobaczyć ręczne patynowaną parę butów (były w kolorze zbliżonym do tych fioletowych zaprezentowanych na podanej przez Ciebie stronie). Wiem jedynie, że patynacji nie dokonano w tym salonie. Natomiast nie dopytałem, czy Loding oferuje taką usługę i w jakiej cenie.

Tak na marginesie - z butiku wyszedłem biedniejszy i bogatszy jednocześnie, z bardzo szerokim uśmiechem na twarzy ;-)

Sprzedawca zdradził mi też, że ma dwóch stałych klientów z Polski, którzy zamawiają u niego buty przez telefon / email. Przyznać się proszę, który z szanownych forumowiczów robi tam zakupy :lol:

Pozdrawiam

Francuz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mniemam jest to robota jednego z salonów Lodinga we Francji.

http://www.lodinglevallois.com/index-6.html

Wydaje mi się, że masz rację. Przed świętami odwiedziłem m.in. butik Lodinga przy Saint-Germain-des-Prés w Paryżu i miałem okazję zobaczyć ręczne patynowaną parę butów (były w kolorze zbliżonym do tych fioletowych zaprezentowanych na podanej przez Ciebie stronie). Wiem jedynie, że patynacji nie dokonano w tym salonie. Natomiast nie dopytałem, czy Loding oferuje taką usługę i w jakiej cenie.

Tak na marginesie - z butiku wyszedłem biedniejszy i bogatszy jednocześnie, z bardzo szerokim uśmiechem na twarzy ;-)

Sprzedawca zdradził mi też, że ma dwóch stałych klientów z Polski, którzy zamawiają u niego buty przez telefon / email. Przyznać się proszę, który z szanownych forumowiczów robi tam zakupy :lol:

Pozdrawiam

Francuz

Szkoda że nie mam takich znajomości.

Zakupy w sklepie internetowym lodinga (bez odpowiedzi na maile) nie należą do przyjemności.

W planach mam zakup butów (tych prezentowanych wyżej- patynowanych na różowo, lecz w "normalnym kolorze") tylko cena przesyłki - 30euro mnie denerwuje.

Z Wielkiej Brytanii koszt przesyłki to 9funtów, a szybkość podobna.

Jeszcze nie wiem kiedy będę zamawiał, ale za długo nie będę zwlekał bo jeszcze ten model wycofają/zmienią. Buty które poprzednio zamawiałem -queen, nie ma już w ofercie.

Może były zbyt brzydkie ;)

Wracając do tematu:

Loding mógłby oferować na stronie sklepu patynowanie.

Większy zasięg oferty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to mozliwe, ze Loding ma wszystkie buty po € 150 patynowane rowniez?

Nie wydaje mi się. Niektóre modele są co prawda lekko patynowane w przedniej części, natomiast w stopniu zaproponowanym wyżej buty takie stanowią raczej element wystroju butiku / demonstracji możliwego do osiągnięcia efektu niż gotowy produkt. Sprzedawca wspominał o jakimś zewnętrznym patyniarzu ale więcej nic nie wiem.

Pozdrawiam

Francuz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to mozliwe, ze Loding ma wszystkie buty po € 150 patynowane rowniez?

Nie wydaje mi się. Niektóre modele są co prawda lekko patynowane w przedniej części, natomiast w stopniu zaproponowanym wyżej buty takie stanowią raczej element wystroju butiku / demonstracji możliwego do osiągnięcia efektu niż gotowy produkt. Sprzedawca wspominał o jakimś zewnętrznym patyniarzu ale więcej nic nie wiem.

Pozdrawiam

Francuz

OK, rozumie. Czyli to nie sa buty z normalnej oferty.

Ciekawe czy ma ktos z czytajacych forum buty patynowane reczne?

Pozdr,

Buzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam :)

I jestem baaardzo zadowolony :)

Buty Bexley sa dobre ... ale - niestety - nie najpiekniejsze.

Po zabiegu repatynacji moglyby byc nadzwyczaj unikatowe. Czy szewcy w Warszawie badz Krakowie repatynuja obuwie? Jezeli tak, to w jakich kategoriach cenowych nalezy umiejscowic taki zabieg?

Zainspirowany powyższym wpisem gccg szybko zdecydowałem się na zakup Bexley Carnegie i zdając się na los oddałem obuwie domorosłemu patyniarzowi (korzystającemu z produktów Saphir) na "crash testy" :)

Oto efekty:

PRZED PATYNOWANIEM:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

PO PATYNOWANIU:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Post:

viewtopic.php?p=18117#p18117

A jak dokładnie przejrzysz wątek to znajdziesz jeszcze kilka przykładów.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumie. Czyli to nie sa buty z normalnej oferty.

Ciekawe czy ma ktos z czytajacych forum buty patynowane reczne?

Pozdr,

Buzz

W kwestii Loding - patynowanie kosztuje od 40 do 80 EUR. Patynowania dokonuje obecnie min. (podobno są 2 osoby) były pracownik Caulaincourt, dla którego buty robi Berluti.

Odnośnie drugiego pytania - posiadam dwie pary takich butów. Może w weekend wrzucę jakieś zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... oddałem obuwie domorosłemu patyniarzowi (korzystającemu z produktów Saphir) na "crash testy" :)

... czy mozesz wylistowac dokladnie ktorych produktow Saphir (barwnikow, past, etc.) uzywal "domorosly patyniarz"?

Dzieki,

Buzz

http://www.multirenowacja.pl/news/show/id/17

Jest też kilka innych wariantów, ale ten wydaje się optymalny dla początkujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

17 stron i nie znalazłem nic o pielęgnacji

mam patynowane fabrycznie buty

pastować bezbarwną jak to robię do tej pory czy kombinować z 2 różnymi pastami?

jeśli raz na jakiś czas prócz pasty chcę dać krem to stosować bezbarwny czy znów kombinować z 2 kolorami?

czy to prawda że od bezbarwnej nawet najlepszej paście buty szarzeją a załamania robią się bardziej widoczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 stron i nie znalazłem nic o pielęgnacji

mam patynowane fabrycznie buty

pastować bezbarwną jak to robię do tej pory czy kombinować z 2 różnymi pastami?

jeśli raz na jakiś czas prócz pasty chcę dać krem to stosować bezbarwny czy znów kombinować z 2 kolorami?

czy to prawda że od bezbarwnej nawet najlepszej paście buty szarzeją a załamania robią się bardziej widoczne?

Najwyżej admin przeniesie posty do stosownego wątku - postaram się pomóc :)

1. Zawsze lepiej używać środków z pigmentem, które zapewnią głębię koloru.

2. Nie mylmy past woskowych i kremów do obuwia z farbami :)

- pigment zawarty w pastach jest na minimalnym poziomie, pięknie się rozkłada i nawet czerwona pasta zastosowana na brązowych butach nie zmieni skóry na czerwoną

-w kremach pommadier pigmentu jest nieco więcej, ale również nie tyle, by produkt zmienił nam brązowe buty na czerwone. Po zastosowaniu na obuwiu patynowanym, przejścia barw pozostaną

*Produkty są bardzo wydajne - aplikować naprawdę w minimalnych ilościach, z umiarem

Przykład:

Dołączona grafika

Do tych butów używam:

Kremu pommadier:

Dołączona grafika

Pasty woskowej:

Dołączona grafika

Efekt jaki osiągam bardzo mi się podoba i jest naprawdę dobrze :)

Oczywiście są i zwolennicy środków bezbarwnych i nie zamierzam z nimi polemizować, bo każda strategia jest dobra pod warunkiem, że osiągnięty efekt nam odpowiada. Ja osobiście preferuję kolory, również do patynowanych butów.

Co do "szarzenia" obuwia traktowanego bezbarwną pastą - nie zaobserwowałem takiego efektu.

Załamania robią się bardziej widoczne, zapewne nie od samej pasty, lecz dlatego, że z czasem łapią brud i kiedy pokrywamy je produktem zawierającym pigment niwelujemy ten efekt. Jeżeli używamy środka bezbarwnego - nie. Dlatego, kiedy załamania zaczną przeszkadzać, warto oczyścić skórę dokładnie Renomatem i zastosować krem z pigmentem. Poza tym, jeżeli już stosujemy produkt na zgięciach, to proponuję krem. Bezbarwna pasta będzie się w tym miejscu często wytrącała pod wpływem pracującej skóry. Pasta na noski i pięty.

Ze zgięciami, podejrzewam, że może chodzić o podobny efekt:

viewtopic.php?p=56544#p56544

Chyba, że źle zrozumiałem zapytanie :)

Podsumowując - proponuję popróbować, potestować, na początek na małym skrawku buta - wtedy szybko się łapie o co chodzi, co i kiedy warto stosować.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 stron i nie znalazłem nic o pielęgnacji

mam patynowane fabrycznie buty

pastować bezbarwną jak to robię do tej pory czy kombinować z 2 różnymi pastami?

jeśli raz na jakiś czas prócz pasty chcę dać krem to stosować bezbarwny czy znów kombinować z 2 kolorami?

czy to prawda że od bezbarwnej nawet najlepszej paście buty szarzeją a załamania robią się bardziej widoczne?

Czy moglbys pokazac jakies fotki? Patynowane buty bardzo mnie interesuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealne buty do patynowania (gdybyście namierzyli gdzieś jeszcze takie - proszę o link):

http://www.septiemelargeur.fr/recherche ... &submit=OK

I przykłady dla Buzz_1, bo lubi oglądać :)

http://lespatinesseptiemelargeur.tumblr.com/#7

http://claymoor.blogspot.com

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://the-shoe-snob.blogspot.com/2012/ ... rguer.html

Dołączona grafika

Na deser Imai Hiroki:

Dołączona grafika

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealne buty do patynowania (gdybyście namierzyli gdzieś jeszcze takie - proszę o link):

)

Markowski nie oferuje na stronie internetowej butów do patynowania, ale ceny gotowych takich samym ja te z linka, ma niższe.

http://www.markowski-chausseur.fr/homme ... sr-fr.html

Można zamailować i zapytać.

Obecnie załatwiam buty Lodinga przez salon w Paryżu, więc mogę zapytać czy mają w swojej ofercie takie "surowe" buty, jeżeli tak to w jakich cenach.

Sklep internetowy na maile nie odpowiada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przykłady dla Buzz_1, bo lubi oglądać :)

pozdrawiam :)

... dzieki :D wlasciwie to podobaja mi sie wszystkie ale co innego zalozyc i pojsc do pracy :o ja pracuje w otoczeniu czesciowo konserwatywnym mimo tego (jak widac z fotek) moje buty do konserwatywnych na pewno nie naleza :lol:

Tu tez troche patynowcow mozna zobaczyc: http://francescobenigno.com/gallery.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.