Skocz do zawartości

Buty z zamszu / nubuku - czy da się utrzymać w czystości?


mosze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wydaje mi się, że nie było tej kwestii dyskutowanej (przynajmniej w zadowalającym zakresie). Wiadomo - buty zamszowe są ładne, a buty jasne (przynajmniej dla mnie) szczególnie atrakcyjne wizualnie. Pytam użytkowników takiego obuwia, czy w ciągu kilku lat eksploatacji da się utrzymać zadowalającą czystość takich butów, czy też nabycie takich butów to raczej fanaberia ("wyskoczyć na niedzielny spacer w słońcu")? Konkretne pytania:

- czy protector zmienia kolor butów (konkretnie: nanoprotector tarrago), czy też zależy to od konkretnych butów/skóry itp.?

- czy jasny zamsz/nubuk po zabrudzeniu można jakoś przywrócić do stanu zadowalającego?

- jak wyglądają takie buty po dłuższym użytkowaniu (rok, dwa, dłużej)?

- jakie są recepty na skuteczną konserwację?

Chodzi mi głównie o kolory typu biały, kremowy, jasnoszary, jasnoniebieski, rudy itp.

Pozdrawiam,

mosze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie recept dotyczących czyszczenia obuwia i jego konserwacji to myślę, że Saphir wyczerpał temat w tym wątku viewtopic.php?f=1&t=406&hilit=impregnat .

Odpowiadam z własnego doświadczenia na poniższe pytanie:

- jak wyglądają takie buty po dłuższym użytkowaniu (rok, dwa, dłużej)?

Chodzi mi głównie o kolory typu biały, kremowy, jasnoszary, jasnoniebieski, rudy itp.

Nie widzę możliwości utrzymania zamszowej skóry farbowanej na biały, kremowy lub jasnoniebieski kolor w czystości. Kilka razy próbowałem doczyścić takie buty i z przykrością stwierdzam - nie potrafiłem. Podobnie jest zresztą z butami materiałowymi w tych kolorach.

Tutaj przykład nowych chukka marki Grenson z defektami - tak wyglądały wszystkie moje zamszowe buty w odcieniach niebieskiego po okresie kilkunastu miesięcy - dwóch lat użytkowania.

http://cgi.ebay.co.uk/3917-GRENSON-Sued ... 3cb4fba84a

Inne standardowe kolory jak rudy lub jasnoczerwony lub różowy - tutaj jest lepiej, aczkolwiek musisz się nastawić że buty ściemnieją z czasem o kilka tonów lub nawet zmienią barwę. Polecam użytkowanie wyłącznie w "sterylnych" warunkach klimatycznych czyli słoneczny dzień oraz "bezpiecznych" warunkach terenowych - nie chodzimy po trawie, szutrze, piachu, ziemi itd.

Z moich obserwacji wynika ponadto, że bardziej aniżeli w przypadku butów ze skóry licowej, zamszaki narażone są na proces blaknięcia i płowienia. Zdecydowanie sugeruję przechowywać je wyłącznie w ciemnym miejscu - najlepiej w odpowiednim pudełku oraz bawełnianych torebkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę, trochę w innym sensie. Czy mógłby ktoś wkleić zdjęcie, odpowiednio butów z zamszu, a potem nubukowych, gdzie będzie WYRAŹNIE widać różnicę pomiędzy tymi materiałami, gdyż ja już swoje dyletanctwo w tym zakresie przypłaciłem tym, że potraktowałem buty nubukowe szczotką do zamszu ;)

Natomiast odnośnie tematu, to wydaje mi się, że jeżeli ktoś kupuje takie buty, to musi się liczyć z tym, że są to buty "specjalnej troski" i na pewno nie można ich traktować w kategoriach "woła roboczego" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę, trochę w innym sensie. Czy mógłby ktoś wkleić zdjęcie, odpowiednio butów z zamszu, a potem nubukowych, gdzie będzie WYRAŹNIE widać różnicę pomiędzy tymi materiałami, gdyż ja już swoje dyletanctwo w tym zakresie przypłaciłem tym, że potraktowałem buty nubukowe szczotką do zamszu ;)

Przyłączę się do prośby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę, trochę w innym sensie. Czy mógłby ktoś wkleić zdjęcie, odpowiednio butów z zamszu, a potem nubukowych, gdzie będzie WYRAŹNIE widać różnicę pomiędzy tymi materiałami, gdyż ja już swoje dyletanctwo w tym zakresie przypłaciłem tym, że potraktowałem buty nubukowe szczotką do zamszu ;)

Natomiast odnośnie tematu, to wydaje mi się, że jeżeli ktoś kupuje takie buty, to musi się liczyć z tym, że są to buty "specjalnej troski" i na pewno nie można ich traktować w kategoriach "woła roboczego" ;)

Mozna traktowac je jako woly robocze ... ale wtedy nie beda "nieskalane". Czyszczenie zamszu szczotka do tego przerznaczona duzo daje. Nalezy jednak uwazac na wszelkie "mokre substancje" tworzace plamy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę, trochę w innym sensie. Czy mógłby ktoś wkleić zdjęcie, odpowiednio butów z zamszu, a potem nubukowych, gdzie będzie WYRAŹNIE widać różnicę pomiędzy tymi materiałami, gdyż ja już swoje dyletanctwo w tym zakresie przypłaciłem tym, że potraktowałem buty nubukowe szczotką do zamszu ;)

Przyłączę się do prośby.

Wklejam duże zdjęcia, ale obawiam się, że wciąż nie będzie widać WYRAŹNIE. W każdym razie - zamsz ma jakby delikatny meszek wyczuwalny w dotyku, podczas gdy nubuck jest bardziej gładki, czasami nawet ma lekki połysk.

post-250-1365891998872_thumb.jpg

post-250-13658919989559_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie jestem przekonany do nubucku. Do czego uzywac takich butow ... tutaj nubuck jest dosc popularny w obuwiu casual ... i prawie zawsze wyglada jak brudny albo jest najzwyczajniej brudny. Tzn ... on juz jest tak "modnie" robiony i od nowosci wyglada jak brudny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie jestem przekonany do nubucku. Do czego uzywac takich butow ... tutaj nubuck jest dosc popularny w obuwiu casual ... i prawie zawsze wyglada jak brudny albo jest najzwyczajniej brudny. Tzn ... on juz jest tak "modnie" robiony i od nowosci wyglada jak brudny

z tego względu zamsz wygląda bardziej szlachetnie, ale brudzi się podobnie jak nubuck. bez kilkukrotnej impregnacji lepiej nie wychodzić z domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie jestem przekonany do nubucku. Do czego uzywac takich butow ... tutaj nubuck jest dosc popularny w obuwiu casual ... i prawie zawsze wyglada jak brudny albo jest najzwyczajniej brudny. Tzn ... on juz jest tak "modnie" robiony i od nowosci wyglada jak brudny

z tego względu zamsz wygląda bardziej szlachetnie, ale brudzi się podobnie jak nubuck. bez kilkukrotnej impregnacji lepiej nie wychodzić z domu :)

Rowniez wole zamszowe buty ... Wszystko zalezy od tego jak czesto i podczas jakiej pogody je uzywamy. Jezeli chodze w zamszowych butach tylko wewnatrz budynku nie jest to "uciazliwe" dla zachowania czystosci obuwia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że nie było tej kwestii dyskutowanej (przynajmniej w zadowalającym zakresie). Wiadomo - buty zamszowe są ładne, a buty jasne (przynajmniej dla mnie) szczególnie atrakcyjne wizualnie. Pytam użytkowników takiego obuwia, czy w ciągu kilku lat eksploatacji da się utrzymać zadowalającą czystość takich butów, czy też nabycie takich butów to raczej fanaberia ("wyskoczyć na niedzielny spacer w słońcu")? Konkretne pytania:

- czy protector zmienia kolor butów (konkretnie: nanoprotector tarrago), czy też zależy to od konkretnych butów/skóry itp.?

Tarrago Nano Protector nie powinien przyciemniać skóry, choć zawsze przed właściwym użyciem warto przeprowadzić próbę na małym skrawku - wtedy zawsze jest pewność co do efektu.

- czy jasny zamsz/nubuk po zabrudzeniu można jakoś przywrócić do stanu zadowalającego?

Odplamiacze, płyny do czyszczenia zamszu i nubuku całkiem dobrze sobie z tym radzą - przykład:

Odplamiacz Saphir:

Dołączona grafika

http://multirenowacja.pl/omnidaim-100ml-odplamiacz-do-zamszu-nubuku-i-tkanin-saphir.html

- jak wyglądają takie buty po dłuższym użytkowaniu (rok, dwa, dłużej)?

To zależy od intensywności użytkowania, warunków w jakich są eksploatowane, tego jak są zakonserwowane ... Mogą wyglądać dobrze, mogą wyglądać tragicznie :)

- jakie są recepty na skuteczną konserwację?

1) Używać szczoteczki do zamszu/nubuku

2) Impregnować dobrym protectorem - wtedy brud nie wnika, wilgoć nie jest wchłaniana, a oddychające właściwości skóry nie są ograniczane

3) Unikać wilgoci,

4) Przechowywać w suchym , ciemnym miejscu z dala od źródeł ciepła (skóry szorstkie są naprawdę bardzo delikatne - szybko płowieją, odbarwiają się, deformują i tracą swój naturalny blask)

5) Kiedy już do zabrudzenia dojdzie - w ruch cleanery i płyny do zamszu i nubuku - nie mleko, nie Ludwik czy Persil :)

6) Jeżeli Cleanery nie pomagają, bo skóra jest wypłowiała, odbarwiona - pozostają Suede Renowatory (pasty z pigmentem w aerozolu - maluje się jak farbą w Sprayu) lub farby do zamszu/nubuku.

Chodzi mi głównie o kolory typu biały, kremowy, jasnoszary, jasnoniebieski, rudy itp.

Wśród renowatorów Saphir i Tarrago kolorystyka jest dość zróżnicowana:

http://multirenowacja.pl/renowator-do-zamszu-i-nubuku-200ml-saphir-renevetine.html

http://multirenowacja.pl/renowator-250ml-renovator-do-zamszu-nubuku.html

Trochę informacji o samych skórach:

Często mylone ze sobą skóry zamszowe i nubukowe.

Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry - mizdra). Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna).

Nubuck jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie).

Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji.

Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga - podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry.

Bywa, iż producent obuwia nubuck pokrył woskiem, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuck przypomina skóry licowe).

Do czyszczenia i pielęgnacji skór szorstkich nie stosuje się klasycznych past i kremów do skór licowych.

-Czyszczenie:

Zanim zaimpregnujemy obuwie wykonane z zamszu lub nubuku należy je dokładnie wyczyścić oraz wyszczotkować. Nie należy impregnować brudnego obuwia.

post-73-13658919991412_thumb.jpg

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Wyglądają nieskazitelnie. Ale... rzadko w nich chodzę i tylko w dobrą pogodę.

U mnie tak samo. Kupiłem 3 pary jasnych butów, 2 pary zamsz, 1 nubuk. Po impregnacji nano buty wyglądają ciągle jak nowe ale też używam ich raz na srednio dwa tygodnie :) buty z tej skory są jak dla mnie piękne ale koniec końców żal mi ich używać na deszczu. Więc są w moim przypadku niepraktyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.