Skocz do zawartości
wx1440

Czyszczenie, pranie, prasowanie, mole, pielęgnacja, itd.

Rekomendowane odpowiedzi

nynu    58

Przy takim skurczeniu to raczej nic nie da się zrobić. W sytuacji gdy sweter zmniejszył się o jeden rozmiar odżywka do włosów jest w stanie pomóc. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Michał W.    111

40 minut moczenia w szamponie dla dzieci, 2 godziny w mleku (sweter ciągle się moczy) poluzowało ściągacze, ale reszta ciągle zbita. Nie będę bawił się w glicerynę i amoniak, czas oddać sweter specjaliście, szczegóły i efekt podam wkrótce.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Caporegime    2169
Dnia 31.01.2017 o 22:04, Apik napisał:

Również nie wiem skąd przekonanie, żeby wełny pod żadnym pozorem nie prać w pralce. Ja też piorę swoje swetry z wełny/wełny merino w 30st., w trybie delikatnym (dla wełny), używając środków do prania wełny i niczego niepokojącego nie zauważyłem.

--->

Dnia 31.01.2017 o 11:01, Michał W. napisał:

Czy ktoś z kolegów uratował sfilcowany sweter? Zamrożenie, moczenie w mleku, wodzie po fasolce, glicerynie amoniaku i inne sposoby babci Aliny? Chochlik przesuną pokrętło pralki na wirowanie i piękny sweter z dziewiczej alpaki, skurczył się do rozmiaru xxs.

Na świecie jest taka sztuka, hołdowana przez Niemców, wykpiwana w Polsce, zwana zarządzaniem ryzykiem. Gdzie decyzja, czy się przejmować, zależy od iloczynu: prawdopodobieństwo zdarzenia X jak bardzo mnie uderzy jak się ryzyko się zmaterializuje. 

Wydaje mi się, że ryzyko zniszczenia drogiego swetra, w celu osiągnięcia korzyści chyba tylko takiej, że przez dwa założenia ładniej pachnie płynem, nie balansuje się za bardzo...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Michał W.    111

Wszyscy Ci, którzy pisali, że nie da się uratować mocno sfilcowanego swetra metodami domowymi jak i profesjonalnymi środkami w pralni i suszeniem i rozciąganiem na manekinie MIELI RACJĘ.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Apik    2

Swetry, które piorę w pralce nie są topowej jakości, nie kosztowały w wyprzedaży więcej niż 150zł i nie posiadają oznaczeń, kwalifikujących je do braku możliwości prania w pralce.

Gdybym posiadał sweter np. kaszmirowy, za który zapłaciłbym 300+ złotych, wtedy z pewnością ten konkretny model prałbym ręcznie. W pozostałych wypadkach, zupełnie nie widzę potrzeby prać ręcznie (np. kilka/naście swetrów, które nam się nazbierają), poświęcają na to zdecydowanie więcej czasu. Każdy jednak postępuje jak uważa i jest to w porządku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
lubo69    3914

Panowie, bardzo mocny wybielacz, który skutecznie odświeży poszarzałą białą OCBD, nawet za cenę osłabienia na dłuższą metę tkaniny?

Koszula kończy żywot, ale nie mogę się z nią rozstać (od Milera, zanim został Majlerem;-))

• Upvote 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Zagiel    5

Przeszukałem cały wątek i zastanawiają mnie dwie kwestie.

1. Jeśli chcemy odświeżyć marynarkę lub spodnie (wełna) przy użyciu pary z żelazka to jego "płytka" może/powinna/nie powinna dotykać materiału? Mam na myśli prasowanie parą w pozycji poziomej (dziwnie to brzmi, ale powinniście zrozumieć:)) Ewentualnie czy w tej sytuacji stosować najwyższą temperaturę czy korzystać z opcji "jedna kropka"?

2. Jak to w końcu jest z prasowaniem wełniaków w celu odnowienia kantów itp.? Prasujemy w większej temp. przez szmatkę czy w mniejszej bez? Oczywiście chodzi tu o to, aby nie spowodować "wyświecenia " materiału.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Koval    1756

@Zagiel,

Ad. 1. Przy odświeżaniu  płytka absolutnie nie powinna dotykać materiału - ilość pary sam musisz ogarnąć (żelazka i potrzeby są różne ;-) );

Ad..2. Wełnę prasujemy zawsze (ja tak robię) przez szmatkę - w innym przypadku ryzyko 'wyświecenia' jest bardzo duże! 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JD!    152

Czy ktoś poleci speca, który odpowiednio zadba o kurtkę skórzaną? Najlepiej Warszawa :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Zagiel    5

Dzięki Koval.

p.s. Przepraszam za błąd, ale mój iPad nie ogarnia Naszego języka (albo ja nie ogarniam jak go używać:)).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andre    3

Mam problem - oddałem kilka marynarek do pralni chemicznej, i niestety w jednej z nich zrobiło mi się coś takiego jak na zdjęciu niżej - wyczuwalny był jakby pasek pod materiałem. Postanowiłem to rozprasować, niestety po użyciu żelazka z parą przez szmatkę, stan się pogorszył - jest jak na zdjęciu nr 2. Zakładam że coś się stało z wkładem. Myślicie, że da się temu jakoś zaradzić z pomocą krawca? Powiem, że jestem zły na siebie, bo w początkowej wersji było to właściwie mało widoczne - w ogóle po założeniu marynarki, natomiast obecnie na wieszaku jest mocno widoczne (po założeniu już nie, ale nadal denerwuje mnie to). Jakieś rady?

WP_20170208_001.jpg

WP_20170208_003.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andre    3

Jest to też pewien pomysł, ale na razie zastawiam się, czy jest możliwość przywrócenia stanu właściwego

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Koval    1756

@Andre,

nie mam dla Ciebie dobrych informacji - prasowaniem zmasakrowałeś klejonkę (zaczęli w pralni) i nie wierzę by dało się to odkręcić ani domowymi sposobami ani też przez pralnię czy nawet krawca... :-(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andre    3

Koval - dzięki za odpowiedź, mimo że wolałbym co innego usłyszeć. Dzisiaj postaram się podejść do krawca i zobaczę czy na żywo będzie miał jakiś ponysl.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Hush    1227
Koval - dzięki za odpowiedź, mimo że wolałbym co innego usłyszeć. Dzisiaj postaram się podejść do krawca i zobaczę czy na żywo będzie miał jakiś ponysl.

Podejdź do krawca. Ja kilka miesięcy temu byłem w podobnej sytuacji i krawiec uratował marynarkę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andre    3

Bylem dzisiaj u krawca, krawiec powiedzial ze powinno idąc sie to naprawić - będzie rozpruwał materiał żeby dostać sie tam do klejonki, a dalej będzie to naprawial (prostowal?,prasował?) nie wiem dokladnie co wtedy zrobi. Odbiór mam za dwa tygodnie (bo od razu o jakies poprawki poprosiłem inne), wiec wtedy dam znac jaki jest efekt i czy się udalo (a może cos podpytam jeszcze z techniki). Pozdrawiam i trzymam za krawca kciuki ;)

• Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andre    3

Post pod postem, ale trochę czasu już minęło - dzisiaj odebrałem marynarkę od krawca - udało mu się w całości usunąć efekt tej "linii", w jednym miejscu pozostało minimalne zmarszczenie materiału, które nie jest widoczne po ubraniu marynarki, więc jestem zadowolony z efektu (poniżej wrzucam zdjęcie). Z tego co teraz krawiec mi mówił, marynarka była rozprasowywana, i chyba podklejana w tamtym miejscu (ale co do podklejania nie jestem pewny). Opłaca się zatem walczyć ;) ale też uważać na pralnie chemiczne.

WP_20170223_005.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
michau    69

A jak z klapami?
Jedna jest ładnie płaska a druga trochę faluje. Tego nie dało rady już poprawić?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andre    3

@michau - powiem Ci, że nie zwróciłem na to uwagi i na żywo raczej to nie jest widoczne - nie wiem nawet czy to przyczyna tego incydentu z pralnią czy tak było już wcześniej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta