Skocz do zawartości

Czyszczenie, pranie, prasowanie, mole, pielęgnacja, itd.


wx1440

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Boscha trzeci rok i nie zdradza objawów końca żywota (tfu, tfu). Wcześniej stacja parowa DeLonghi przeżyła równo 24,5 m-ca... 

 

dawno temu miałem żelazko Russel Hobbs ... raczej niska półka, długo nie posłużyło (rozszczelnienie zbiornika na wodę w wyniku odłożonego kamienia) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, bo ja miałem trzy różne urządzenia Russell Hobbs (nie żelazka) i byłem (jestem) zadowolony. Tymczasem stacja parowa Bosch mimo regularnego czyszczenia wypluwa z siebie mokrą maź, jakby rozpuszczony kamień, złośliwie wtedy, kiedy prasuję białe koszule. Nie ma to związku z jakimś smarem od nowości, bo mam ją już rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z historii mody.

 

Orientujecie się może jak pielęgnowano/czyszczono ubrania wełniane nim nastały czasy czyszczenia chemicznego?

 

Czy pranie wełny zawsze równa się niszczenie jej? Lubię wełnę ale nie lubię perspektywy cyklicznego oddawania ubrań z niej do prania chemicznego, dlatego na ogół stawiam na łatwiejszą w obyciu bawełnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo: Wełna nie lubi zmian temperatur. Zimna kąpiel dla wełny to nie problem.

 

Po drugie primo: Inna kwestia to np. konstrukcja ubrania. Kiedyś nie używano tyle kleju, co dziś w przypadku seryjnej konfekcji. Stąd mało co mogło się rozkleić.  

 

Po trzecie primo: Wełna nie łapie tak zapachów jak bawełna. Wełna jest bardziej bakteriostatyczna, mniej się zesmradza.

 

Po czwarte, primo ultimo: Zapachy, wrażliwość na nie, dziś, a kiedyś to dwa różne światy.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że spodnie bawełniane trzeba prać po 2-3 założeniach to jest raczej bardzo duży minus względem wełnianych, które w zależności od częstości noszenia oddaje się do czyszczenia raz na 3-6 miesięcy. Zauważ, że przepocone wiele razy spodnie wełniane ciągle nie łapią zapachu. Bawełniane rzeczy tak, co więcej, trochę tych bakterii zawsze po praniu zostaje - w zależności od grubości bawełny, po iluś tam dziesiąt praniach, najmniejszy kontakt z potem uwalnia nieprzyjemny zapach. 

 

Zwykłe prasowanie ze stacją parową raz na miesiąc wystarczy, zarówno dla zaprasowania kantów, jak i usunięcia ewentualnych bakterii z elementów bawełnianych. I komfortu psychicznego noszącego, ale to raczej placebo :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że spodnie bawełniane trzeba prać po 2-3 założeniach to jest raczej bardzo duży minus względem wełnianych, które w zależności od częstości noszenia oddaje się do czyszczenia raz na 3-6 miesięcy. Zauważ, że przepocone wiele razy spodnie wełniane ciągle nie łapią zapachu. Bawełniane rzeczy tak, co więcej, trochę tych bakterii zawsze po praniu zostaje - w zależności od grubości bawełny, po iluś tam dziesiąt praniach, najmniejszy kontakt z potem uwalnia nieprzyjemny zapach. 

 

To dobry argument, wezmę to pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że spodnie bawełniane trzeba prać po 2-3 założeniach to jest raczej bardzo duży minus względem wełnianych, które w zależności od częstości noszenia oddaje się do czyszczenia raz na 3-6 miesięcy.

 

Mam dokładnie odmiennie zdanie. Spodni bawełnianych nie piorę co 2-3 założenia, tylko po kilkunastu, a po każdym założeniu prasuję (ale tylko nogawki). Wypranie nie jest problemem, raczej prasowanie całych spodni "od zera". Problemem jest marsz ze spodniami wełnianymi do pralni, a dodatkowo pranie kosztuje. Ja nie mam takich doświadczeń, żeby wełniaki wytrzymywały po kilka miesięcy - znacznie częściej na czymś usiądę i złapię plamę. Ostatecznym argumentem za bawełną jest to, że mnie spodnie wełniane często "gryzą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hargin, ale to jednak zależy od producenta. Ja mam kilkanaście par chinosów, głownie Dockers oraz Albione, i nigdy nie miałem takiej sytuacji. Oczywiscie, wełna ma wiele przewag nad bawełną, niemniej jednak uważam, że porządne chinosów, z dodatkiem elastanu (2-3%) sprawują sie całkiem dobrze - nie gniotą się nadmiernie oraz trzymają kolor. Moje doświadczenie obejmuje okres eksploatacji 3-4 lata. Tak drastyczne zejście koloru oznacza zapewne fatalną jakość samego produktu. Reasumując, wydaje mi się, że, pomijając aksjomatyczne różnice pomiędzy wełną oraz bawełną, można spotkać kiepskiej oraz dobrej jakości odzież bawełnianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Ratunku :(

Wyprałem praktycznie nowe niezłe bawełniane sztruksy w 40 stopniach razem z tanią bawełnianą bluzką i  w efekcie spodnie całe w zielonych plamach (tam gdzie stykały się z bluzką).

 

Da się coś z tym zrobić domowymi metodami? Może pralnia chemiczna pomoże?

 

PS. Przy okazji nawiązuję do mojej wcześniejszej wypowiedzi - da się wyprać wełnianą czapkę w mydle alepo. Testowałem takie mocniejsze - z 40% olejku laurowego. Chyba pierze słabiej niż wspomniany przeze mnie wcześniej szampon dla psów, ale nie widzę jakiejś wielkiej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ostatnio beżowy płócienny plecak woskowany i zauważyłem z pewnym przerażeniem, że został zabarwiony przez jeansową kurtkę. Co gorsza, plamy dość łatwo puszczają farbę w zetknięciu z wodą i tarciem, co oznacza że jeśli będę nosił plecak do innych elementów garderoby ( np. kurtek) i w niepogodę, to plamy niechybnie podzielą się z nimi barwnikiem.

 

Jakieś pomysły jak pozbyć się barwnika jeansowego ( w tym wypadku czerwonego) z płótna?

 

I pytanie numer dwa - jak sprawić aby jeansowa woskowana kurtka przestała barwić? Moczyłem już w wodzie z dodatkiem płynu do prania, ale najwyraźniej w niczym to nie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam pytanie odnośnie prasowania, a dokładnie urządzenia.

 

Zważywszy na budżet (bo to najistotniejsze max 500zł) i to że będzie służyło wyłącznie dla jednej osoby czyli mnie (bardzo sporadycznie dla innych domowników)

 

Co byście kupili?

-generator pary

czy

-żelazko parowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.