Skocz do zawartości

Prawidła budżetowe i te droższe - dyskusje i porady


jfk

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym dodał jeszcze taką jedną rzecz, prawidła "cedrowe" są nasączone olejkiem a np bukowe nie. A chodzi o to że buty w tych bukowych pachną tylko skorą lub nie pachną, zaś te drugie "waniają" cedrem. Jest to taki leśny "higieniczny" zapach. Od razu czujemy ze jak pojawiły się jakieś bakterie to zostały ubite a i małżonka piorąc skarpety robi to radośniej ii "bliżej natury". Te olejki trzymają się spokojnie dobrych kilka lat.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam mam pytanie do użytkowników takich prawideł jak na zdjęciu. Czy tak jak na zdjęciu tą środkową część (rączkę) dopychacie do tyłu żeby przód wypchał podbicie buta i ten motylek dokręcacie za każdym razem bo inaczej prawidła "się luzują" ? Nie wiem czy dobrze rozumiem zasadę ich działanie bo jeśli dobrze to to ciągłe mocne dokręcanie tego motylka żeby prawidła siedziały sztywno w bucie trochę mało komfortowe ...

IMG_20170820_105305.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz tak dobrać rozstaw śrub aby móc pionowo wsunąć do buta ta część z rączka. Wtedy zblokuje się prawidlo. Prawidło nie powinno wyginać i mocno wypychać butów.
Rączka ma być pionowo a ta wyprofilowana część ma przylegać do wkładki buta .
Te prawidła najlepiej mi się sprawdzają do wyższych butów.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Panowie,

czy dałoby się dobrać jedną parę prawideł, które spełnią swoją rolę w trzewikach Yanko 653 (kopyto 960, rozmiar 8.5, tęgość G) oraz trzewikach Loake Hyde Black (rozmiar 8, tęgość F)? Gdzie przez "spełnienie roli", oprócz naturalnie trzymania kształtu obuwia, wymagałbym od nich możliwośći rozciągnięcia o kilka mm miejsca gdzie znajduje się mały palec u stopy (właściwie potrzebuję tego tylko w prawych butach ze względu na asymetryczność stóp).

Czytając wątek natrafiłem kilka razy na wzmiankę o prawidłach Massido - czy będą tutaj dobre? I jeśli tak -- rozmiar brać 42-43?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wielki problem z małym palcem bo w każdych butach mnie uciska. Chyba ze są z 5 cm za długie i spadają . Kupiłem prawidła do rozciągania za 20 zł. Maja one taka plastikowa nakładkę w kształcie ziarnka fasoli. Zaznaczam woda miejsce ucisku i tu lokuję ta nakładkę . Strecher . I po 3 -4 godzinach palec ma swoje miejsce. Oczywiście siła rozciągania umiarkowana. Taka ze po wyjęciu prawidła skóra wraca do pierwotnego kształtu ale już palec ma miejsce. Te chestery tak potraktowałem . To pokazuje problem moich stop. Nawet tak szeroki but gniecie mi palca. Pomimo tego jest leciutko za długi 

88675FB8-6D6C-4A96-9739-DAE5F6A5C2FF.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w powyższym celu kupiłem prawidła rozmiar 44 przy noszeniu normalnie 43, włożyłem groszówki do miejsca gdzie jest palec, by prawidła rozciągały skórę. Radzę na to uważać, ponieważ po paru latach chodzenia w butach uciskających mały palec zrobiło mi się zrogowacenie i odkształcenie w tym miejscu - i ucisk jest o wiele bardziej odczuwalny - nawet terapia kwasem do stóp nie była tego w stanie usunąć na zawsze i szybko wróciło. 

Przy tego typu problemach też zakładałem takie buty na największą ulewę - po dniu chodzenia i przemoczenia skórą o wiele szybciej dostosowuje się do nogi. 

Kiedyś myślałem nad tym, aby może prawidła sztucznie poszerzyć (pamiętajmy, że muszą one być objętościowo podobne do stopy, bo inaczej poszerzanie na boki nic nie da, kiedy po założeniu stopa ciągnie skórę np. w górę i tym samym się rozmiarowo zwęża i uciska palec) - jakimś lakierem np. do drewna albo coś w ten deseń - ale nigdy za to się nie zabrałem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie sposobów jest niezliczona ilość, nawet taki że można chodzić i tez się w końcu dopasują buty. Ale za 28 zł masz problem rozwiązany i na przyszłość do innych butów. Prawidło wystarczy jedno, jest symetryczne

niektorzy na zwykle prawidło nakładają mokra skarpetę i jeszcze w miejscu ucisku jakies pogrubienie. Można wszystko. Tylko ze szkoda chyba wysiłku. Prawidło rozciągające wkładasz, nic się nie przesunie, masz kontrolę na siłą. . Ja mam z głowy problem . 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, patryk6 napisał:

Panowie,

właśnie przyszły do mnie pierwsze prawidła i coś mnie niepokoi. Wyda się teraz, że po lasach mało chodziłem, ale -- co to za czarna, głęboka "rysa"? Czy są do wymiany?

Ekspertem nie jestem, ale wygląda mi to na zakorek. Prawidła nie należą do elementów przenoszących duże obciążenia, więc nie powinno być w praktyce problemów. Ale jeśli Cię to niepokoi albo nawet po prostu Ci się nie podoba - wymieniaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szewc24.pl - trochę tak, ale też niezupełnie na ślepo -- są to prawidła Massido, które przewijały się parokrotnie w tym wątku.

@Rudolf - właściwie przeszkadzałoby mi tylko, jeśli zaczęłyby się w jakiś sposób psuć. Kwestie estetyczne mogą być :) Ach, no i mam nadzieję, że nie żyje w nim taki zakorek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem ogólnie, w kontekście tego, że na rynku istnieją prawidła w bardzo niskich cenach, które są wynikiem tego, że nie zawsze jest to towar pierwszej jakości i może być "po przejściach". W Twoich prawidłach nie ma problemu opisywanego powyżej przeze mnie, ale też tych prawideł nie można zaliczyć do pierwszego gatunku. Jak Ci nic w nich nie przeszkadza, to po prostu zostaw i użytkuj je. Powinno być ok.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Profumo - hmm, czy mógłbym zatem prosić o instrukcję jak to zrobić (a idealnie, ze zdjęciami :D)? Możliwe, że mam problemy z wyobraźnią, ale nie wiem jak włożyć takie prawidło rozciągające (http://allegro.pl/prawidla-do-rozciagania-butow-drewniane-massido-i6460489296.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=plaean_moda&ev_adgr=Moda&ev_ln=PRODUCT+GROUP&gclid=EAIaIQobChMI8ZTj_N_y1gIVDNwZCh1pbgfnEAQYAiABEgKD2PD_BwE) do trzewika -- ten metalowy hak musiałby przejść na wylot przez tylną część buta przecież...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po przejrzeniu wątku i ofert mam takie wnioski:

- Prawidła bukowe i rzekomo-cedrowe (red cedar) - mozna kupić te lub te bo nie ma znaczenia

- Nie powinny miec kulki na koncu bo niszczy piete

- Dobrze by mialy roszerzenie "przodu" na sprezynie

- Deichman nie sprzedaje prawidel bez kulki

Wyglada ze wszystkie "cedrowe" sa po okolo 55 zł minimum, glownie massido, boston i toledo:

 

http://allegro.pl/prawidla-do-butow-cedrowe-drewniane-massido-42-43-i6993505227.html

 

http://allegro.pl/prawidla-drewniane-cedrowe-do-butow-boston-r-38-47-i6769523076.html

http://allegro.pl/prawidla-drewniane-cedrowe-do-butow-boston-roz-43-i6757626246.html

http://sklepszewski.pl/pl/p/PRAWIDLA-CEDROWE-BOSTON-GOLD-ROZM.-43/5900

 

Czytałem tu że bukowe sa 2x tansze, ale nie widze ofert na bukowe - bez kulki na koncu - w nizszej cenie niz te cedrowe. Znacie takie?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.