Skocz do zawartości

Prawidła budżetowe i te droższe - dyskusje i porady


jfk

Rekomendowane odpowiedzi

Również uważam, że najważniejsze jest wypełnienie cholewki. Ostatnio kupiłem prawidła zarówno w warszawskim "Sklepie szewskim", jak i w firmie "Kacperek" z Krakowa. Te pierwsze są krótsze, o mniejszej tęgości i niższym podbiciu, te drugie - większe w każdym wymiarze. Wchodzą do butów na styk, ale bardzo dobrze wypełniają podbicie. Pod tym względem te ze sklepu szewskiego są nieco gorsze. Prawidła stosuję w butach na kopytach Loake: 3625, Claridge i Capital.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Zajac Poziomka napisał:

Wiele firm produkujących buty z wyższej półki dodaje do swoich butów prawidła wykonane z  innych gatunków drewna. Na przykład Crockett & Jones i John Lobb Paris robią prawidła z drewna lipowego, Vass z olchowego. John Lobb bespoke robi na ogół prawidła z mahoniu, ale zdarzają się też prawidła z drewna egzotycznego (Obechehttps://en.wikipedia.org/wiki/Triplochiton_scleroxylon).

@Zolw W dodatku niektórzy (chociażby Kielman czy Januszkiewicz) mają prawidła lakierowane AFAIK. Obiegowa (sklepowo-blogerska) opinia jest taka że prawidło ma być cedrowe bo antybakteryjne i nielakierowane bo ma wchłaniać wilgoć. Tymczasem najlepsi nic sobie z tego nie robią i oferują prawidła lakierowane i z innego drewna, jak pisał Zając. Spędziłem nad riserczem na ten temat trochę czasu i moje zdanie jest poniżej. Natomiast prawidła "cedrowe" są wykonane z żywotnika olbrzymiego (Thuja plicata), nazywanego także "western red cedar" - również szukałem tych informacji i nie trafiłem na cedrowe z prawdziwego cedru. Warto zajrzeć na angielska wikipedię:
"Most authorities, both in Canada and the United States cite the English name in two words as western redcedar, or occasionally hyphenated as western red-cedar,[12] to indicate it is not a true cedar (Cedrus), but it is also cited as western red cedar in some popular works"
Także:
"In North America, species of the genus Thuja, such as western red cedar, are commonly — though mistakenly — confused with genuine cedar"

A moja opinia: Prawidło nie ma w siebie wchłaniać wilgoci, nie takie jest jego zastosowanie. Jeśli nawet wciągnie jakieś minimalne ilości to nie jest to jego pierwotnym zastosowaniem. Najważniejsze jest dopasowanie, dlatego za najlepsze prawidła uznałbym takie dopasowane do kopyta - "lasted trees". Ma przede wszystkim utrzymywać kształt buta po noszeniu, kiedy ten schnie. Fajnie też jak prawidło ma wklęsłe dno i przewiercony otwór do wentylacji (podejrzewam że szybciej wyjdzie wilgoć), ale nie tak łatwo o takie przy nieco niższej półce. Podstawa to żeby dobrze wypełniało but, a czy jest wykonane z żywotnika olbrzymiego, buku, abachi, drzewa kauczukowego czy mahoniu to już trochę drugorzędna sprawa (chociaż mahoń jest śliczny :D).

 

Czyli: Tam gdzie możesz i chcesz kupuj prawidła zrobione pod konkretne kopyto (np. Alfred Sargent oferuje prawidła pod kopyta - lasted trees). Jeśli nie - zdecyduj na podstawie wypełnienia buta. Jeśli zależy Ci na zapachu - kup odświeżacz do butów z danym zapachem :)

Za poprawienie ew. błędów będę wdzięczny :)

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zatem te po 200 są z prawdziwego cedru czy także z Żywotnika a jeśli tak to co uzasadnia ich cenę? Zauważę że firmowe prawidła nie zawsze dobrze wypełniają każdy w swojej marce but bo np Loake ma kilka kopyt i prawidła jedne, podobnie w Yanko wiele kopyt a prawidła Saphira o jednym kształcie ... więc nie ma szans by zawsze dobrze wypełniały każdy model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh - nie mogę Ci na 100% obiecać że nie są z cedru. Kiedyś w którymś z większych sklepów opis jasno mówił o czerwonym cedrze i to właśnie uruchomiło mi cały proces śledczy :D Nie zamierzam personalnie żadnemu sklepowi zarzucać kłamstwa. Natomiast delikatnie wątpię w prawidła z cedru-cedru (Cedrus), z tego co wiem cedry były mocno eksploatowane przez wiele lat, obecnie są w raczej marnej formie i jest ich dość mało, co przekłada się na raczej duże ceny i ochronę cedrów.

Polecam także dwa poniższe posty. Niby argument do autorytetu i takie tam, ale mój risercz - amatorski, to fakt - zdaje się potwierdzać. Przy czym chcę podkreślić że nie jestem fachowcem, prawideł zawodowo nie robię.

 

Co do dopasowania, myślę że nie różni się to od zwykłej dyskusji RTW vs. Bespoke. Jedno jest tańsze, szybciej i łatwiej dostępne, natomiast zwykle gorzej leży. Drugie lepiej pasują, można wybierać ciekawe opcje, ale cena...

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Xune napisał:

Heh - nie mogę Ci na 100% obiecać że nie są z cedru. Kiedyś w którymś z większych sklepów opis jasno mówił o czerwonym cedrze i to właśnie uruchomiło mi cały proces śledczy :D Nie zamierzam personalnie żadnemu sklepowi zarzucać kłamstwa. Natomiast delikatnie wątpię w prawidła z cedru-cedru (Cedrus), z tego co wiem cedry były mocno eksploatowane przez wiele lat, obecnie są w raczej marnej formie i jest ich dość mało, co przekłada się na raczej duże ceny i ochronę cedrów

Dzięki! I znów jestem mądrzejszy :) . Wychodzi na to, że niektóre firmy mają większy zysk ze sprzedaży prawideł niż z butów i nie dziwi mnie już polecanie na siłę przez producentów jedynie firmowych prawideł do swoich butów.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, FONos napisał:

Czy zatem te po 200 są z prawdziwego cedru czy także z Żywotnika a jeśli tak to co uzasadnia ich cenę? Zauważę że firmowe prawidła nie zawsze dobrze wypełniają każdy w swojej marce but bo np Loake ma kilka kopyt i prawidła jedne, podobnie w Yanko wiele kopyt a prawidła Saphira o jednym kształcie ... więc nie ma szans by zawsze dobrze wypełniały każdy model.

Droższe prawidła (np. wspomniany Saphir) są po prostu ładniejsze, bardziej powtarzalne jeżeli chodzi o wymiary, porządniej wykonane. Czasami, ale nie jest to reguła są też trochę lepiej wyprofilowane niż prawidła tańsze (na przykład trochę wyższe w podbiciu). Czy to uzasadnia kilkakrotnie wyższą cenę w porównaniu do prawideł bukowych za 40 złotych? Na to pytanie każdy już musi sobie odpowiedzieć sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xune dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Właśnie tak podchodziłem do tematu prawideł na początku, żeby pasowały. Niepotrzebnie zacząłem czytać i zgłębiać temat no i zbaraniałem :) Ja nie mam jakiś wypasionych butów od lat chodzę w Ecco i nie bardzo jeszcze rozumiem jakie są różnice między kopytami o których mówicie (ale się dowiem :) ). Praca wymusiła na mnie ubiór bardziej formalny a forum zacząłem czytać jak dwa lata temu wdepnąłem zimą w kałużę i zrobił mi się wykwit z soli na moich ulubionych sztybletach Ecco... I tak trafiłem tutaj :) Koledzy z KMZiZ często wspominali o tym forum (i kilku ich tu się dzielnie udziela :) ). Niedawno kupiłem kosmetyki Saphire i zacząłem trochę bardziej dbać o swoje buty. Natomiast odkąd pamiętam irytowały mnie zagięcia na butach, aż zobaczyłem gdzieś filmik o używaniu prawideł i ich wpływie na wygląd buta i tak od kilku tygodni "czaję" się z zakupem takowych i rozważam stosunek jakość/cena nie ukrywam, że zależy mi żeby wydać jak najmniej  ):) W każdym razie dzięki zimowej kałuży jestem tutaj i się chyba wciągnąłem oglądając Wasze piękne buty :)

To się rozgadałem :) przepraszam za offtop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Zajac Poziomka napisał:

Czasami, ale nie jest to reguła są też trochę lepiej wyprofilowane niż prawidła tańsze

U mnie np. prawidła Tarrago są odrobinę wyższe w podbiciu niż te kupione w Klasycznych Butach jakiś czas temu. Są też chyba trochę szersze i mają odrobinę inaczej wyprofilowany łuk, ale różnice są dość niewielkie.

 

13 minut temu, Zolw napisał:

nie bardzo jeszcze rozumiem jakie są różnice między kopytami o których mówicie

https://youtu.be/bkTOyUVFRlk?t=91

Kopyto to ta forma na której jest naciągana skóra, nadaje kształt butom. W drugim znaczeniu "kopyto buta" można rozumieć jako kształt buta (jedna para będzie szersza w danym miejscu, druga węższa, jedna wyższa w podbiciu, druga niższa i tak dalej) - ale to też zależy od tego na jakim kopycie but wykonano

13 minut temu, Zolw napisał:

używaniu prawideł i ich wpływie na wygląd buta

https://www.reddit.com/r/goodyearwelt/comments/5j3fok/sunday_discussion_pseudoscience_of_shoe_trees_a/

Podstawowy angielski wymagany, ale w skrócie: Człowiek przez pół roku używał prawidła tylko w jednym bucie. Różnica w odległości czubka od ziemi ponad 1 cm, różnica w wygodzie odczuwalna, w wyglądzie - drastyczna.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Xune napisał:

Kopyto to ta forma na której jest naciągana skóra, nadaje kształt butom. W drugim znaczeniu "kopyto buta" można rozumieć jako kształt buta (jedna para będzie szersza w danym miejscu, druga węższa, jedna wyższa w podbiciu, druga niższa i tak dalej) - ale to też zależy od tego na jakim kopycie but wykonano

Tyle wiem, ale Wy operujecie nazwami/typami kopyt i tego już nie rozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze,

mam problem z dobraniem odpowiednich prawideł do swoich Loake Highgate 1880 - zdjęcie pod linkiem

http://www.polyvore.com/cgi/img-thing?.out=jpg&size=l&tid=162477207

Byłem już w trzech miejscach, mierzyłem pełne prawidła loake, bexley, alto, jakieś bezimienne - wszystkie zostawiają luz. Wczoraj szewc doradził mi kupienie prawideł na sprężynie, dwa rozmiary większych. Faktycznie, ładnie wypełniły górę buta, skóra jest fajnie napięta, ale boję się o dwie rzeczy:

- czy skóra nie zostanie w jakiś sposób zbyt naprężona, zdeformowana? (nie potrafię tego lepiej opisać)

- czy "gałka" od zaończenia prawideł, w związku z dużym napięciem sprężyny (w końcu stworzonej na dłuższe buty) nie wgniecie się w podeszwę lub piętę? Chodzi o wgniecenie, które zmniejszy komfort użytkowania, nie o względy estetyczne środka buta

 

Już teraz, po jednej nocy w tych prawidłach, zaobserwowałem małe wgniecenie we wnętrzu buta, liczę, że po dniu na nodze wszystko wróci do normy. Będę wdzięczny za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dzisiaj zupełnym przypadkiem znalazłem w sklepie 7 par prawideł Rochester Shoetree Co. Inc. w moim rozmiarze.

Ktoś wyjątkowo ich nie chciał sprzedać bo ukrył je w mało widocznym punkcie na najniższej półce co zauważyłem dopiero siadając do przymiarki butów. Więc można powiedzieć że jest to deficitowy towar spod lady ;) 

Nie mogłem przepuścić takiej okazji bo przy większej stopie ciężko o prawidła z bardzo dobrym dopasowaniem.

 

IMG_3949.JPG

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.03.2017 o 09:39, Manolete napisał:

- czy skóra nie zostanie w jakiś sposób zbyt naprężona, zdeformowana? (nie potrafię tego lepiej opisać)

- czy "gałka" od zaończenia prawideł, w związku z dużym napięciem sprężyny (w końcu stworzonej na dłuższe buty) nie wgniecie się w podeszwę lub piętę? Chodzi o wgniecenie, które zmniejszy komfort użytkowania, nie o względy estetyczne środka buta

- prawidło sprężynowe, jeżeli jest rzeczywiście o wiele większe, może powodować nienaturalne rozciąganie cholewki buta w obrębie podbicia

- kulka z biegiem czasu wypcha nienaturalnie piętę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dziękuję za odpowiedź. Przed chwilą zauważyłem jeszcze coś takiego, jakby zielony nalot, czy to pleśń?
 
IMG_20170615_110129.thumb.jpg.dbc27dd7748f6c7e1034161c104baa47.jpg
IMG_20170615_110050.thumb.jpg.3a0613f968f9b53e4b8a829fcb544fb4.jpg

Została jeszcze tylko próba organoleptyczna.
Ale ze zdjęć widać jakby zbutwiało.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam prawidła od Rafała @szewc24.pl porządnie i starannie wykonane. Bardzo dobrze wypełniają but. Rozmiarowo wypadają - 1 w stosunku do Saphira. Moje, w rozmiarze 42, maksymalnie skręcone, pasują nie gorzej od Saphira w rozm. 43, do Yanko na 915 i Meermina na Olfe rozmiar 43,5, a rozkręcone świetnie wypełniają Berwicki 3561 rozm. 42,5. 

Moim zdaniem w niczym nie ustępują Saphirowi, może poza tym, że są bardziej "surowe" w dotyku, ale to dla mnie kompletnie bez znaczenia. Są za to ponad 2 razy tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile biały nalot/igiełki, tak jak wspomniał @Tanatos70 to normalna sprawa, o tyle nalot zielony może się okazać czymś, co spowoduje, że prawidła nadają się tylko do kosza. Swego czasu były dostępne w necie prawidła, które pochodziły z kontenera, który powiedzmy sobie, miał specyficzny klimat w środku, ale to było jakieś 1,5 roku temu, więc nie wiem czy może być jakiś związek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.06.2017 o 09:15, Hush napisał:

Polecam prawidła od Rafała @szewc24.pl porządnie i starannie wykonane. Bardzo dobrze wypełniają but. Rozmiarowo wypadają - 1 w stosunku do Saphira. Moje, w rozmiarze 42, maksymalnie skręcone, pasują nie gorzej od Saphira w rozm. 43, do Yanko na 915 i Meermina na Olfe rozmiar 43,5, a rozkręcone świetnie wypełniają Berwicki 3561 rozm. 42,5. 

Moim zdaniem w niczym nie ustępują Saphirowi, może poza tym, że są bardziej "surowe" w dotyku, ale to dla mnie kompletnie bez znaczenia. Są za to ponad 2 razy tańsze.

Witam a jak cenowo jeśli mozna wiedzieć ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.