Skocz do zawartości

Prawidła budżetowe i te droższe - dyskusje i porady


jfk

Rekomendowane odpowiedzi

Żadna reklama. Jak napiszę że biorę pod uwagę prawidla firmy Massido to też reklamuje? 
Zazwyczaj u mnie jest różnica 3 rozmiarów względem butów sportowych a eleganckich chodź nie zawsze. Przy kupnie butów zawsze sugeruje się długością wkładki nie rozmiarem. Wobec tego z prawidlami może postąpić tak samo? 
Ps. Co powiecie o prawidlach Massido? 
Jeżeli nie reklama to przepraszam, ale pierwszy post na forum z takim linkiem wzbudza podejrzenia. Osobiście używam prawideł chyba z 5 różnych producentów dostępnych w Polsce (Massido też), sprzedawanych jako cedrowe, różnicy nie widzę. Natomiast dobierane są raczej wg rozmiaru. Trudno o jednoznaczną poradę, bo zdarza się, że dane prawidło do węższego buta nie wchodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze od siebie, że prawidła typu z tanie z allegro/lokalnego sklepu szewskigo/Massido były w niewielkim stopniu różne rozmiarowo (szerokość, wysokość podbicia) jeżeli kupowało się je na przestrzeni paru lat. Przy troszkę większej ilości różnych par butów jakoś się to dopasowało i działa. Żadnych Tarrago/Saphirów nie mam - aczkolwiek nie powiem, że nie kusiło - bo to i tak jest wszystko pewnie to samo, produkowane w Chinach za grosze/sztuka.

Rozmiarowo buty mam 41,5-42, ewentualnie 41 jeżeli chodzi o jakieś stare z Gino Rossi, 43 jeżeli chodzi o sportowe obuwie. Prawideł mam część w rozmiarze 41, a część w rozmiarze 42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mosze napisał:

...Natomiast są nasączone olejkiem, który rzez kilka muesiecy ładnie pachnie i wnętrze buta przenika ten zapach, co jest przyjemne.

Nie wiem czy jest to regułą, ale ten zapach w dużej mierze jest to tylko trik marketingowy,

mający na celu uwiarygodnić wyjątkowość pseudo-cedru.

Większość prawideł kupiłem w hurtowni szewskiej na Ochocie.

Zwykle zakupów dokonywałem po kilka sztuk, sprawdzając czy rozmiar się zgadza,

czy nie ma za dużo sęków itp.

Zawsze przed przyniesieniem z zaplecza były na świeżo pryskane olejkiem zapachowym.

Nawet papier i wnętrze kartonów były poplamione i bez prawideł świdrowały nozdrza.

Jak któreś mi nie odpowiadały, to prosiłem o wymianę i te były już całkowicie wolne od aromatu i tłustych plam.

 

@bac  Te zalinkowane przez ciebie to prawdopodobnie to samo co Alto, mam ich kilka za około połowę tej ceny.

Nie wiem czy wstawić to tutaj czy raczej do działu humor:

Dla przykładu te same prawidła tylko z markowym napisem Brunello Cucinelli za ponad tysiąc złotych.

w1200_q80.jpg

 

https://www.mrporter.com/en-pl/mens/product/brunello-cucinelli/shoes/shoe-trees/wooden-shoe-trees/8008779905030644

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą. Większość prawideł cedrowych to red cedar, chociaż nie jestem pewny co do spryskiwania olejkami. Mniejsza z tym.

Ja polecam szukać prawideł retro. Większość posiadanych przeze mnie prawideł to budżetowe Alto z allegro. Czasami przychodziły z drobnymi wadami, wtedy zwyczajnie wymieniałem na inną parę. Ogólnie jestem z nich zadowolony. Ostatnio jednak udało mi się kupić dwie pary, co prawda używanych, ale w świetnym stanie, pełnych prawideł od Crockett & Jones i Alt Wien. Zapłaciłem praktycznie tyle samo, a zdecydowanie lepiej układa się na nich cholewka większość butów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bac Nie mam porównania do Massido. Patrząc po zdjęciach powiedziałbym, że w pięcie są zbliżone. Natomiast Alto mają niższe podbicie i są bardziej wydłużone. Polecałbym do tęgość F. Massido wydaje się mieć bardzo krępe prawidła, trochę jak na tęgość G. 

Co do jakości to kupuj na Allegro i wymieniaj. Mniej więcej 3/4 spełniają moje oczekiwania. 

IMG_20210106_115428.jpg

IMG_20210106_115438.jpg

IMG_20210106_120113.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bac też nie mam porównania do Massido.

Z czystym sumieniem to nie mogę polecić Alto, ponieważ to produkt chiński i rozrzut poprawności wykonania jest spory (sęki które mogą wypaść, kiepsko poruszające się sprężyny, przekręcony gwint uchwytu).

W moim przypadku 3/4 była O.K. Jeżeli chodzi o dopasowanie do butów, to są wystarczająco dobre.

Szerokość pięty jest podobna jak w prawidłach C&J, tylko profil jest symetryczny a w C&J nie.

Obie marki wypełniają but podobnie, to znaczy nie wypełniają go idealnie, ale naciągają/prostują

przyszwę (czyli część która się zgina) poprzez prostowanie podeszwy.

Od lewej Alto 45, Alto 45, Crockett 10. Ostatnia partia Alto sprzed miesiąca rozmiar 44 identyczny ze starszymi 45

IMG_0188.thumb.jpg.e14f2a137c944ff6a613fc4b5cfa0ae2.jpg

i niesymetryczna pięta, która bardziej pasuje do kopyt C&J 348, 341:

IMG_0190.thumb.jpg.40da3bab8f3a2d2fd09c37919a503120.jpg

Jedyne co mogę odradzić to prawidła Meermin, bardzo wąskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mamrot Kupowałem dwie pary 44 przed świętami i porównując do 45 sprzed roku nie zauważyłem takiej zmiany, ale w chińszczyźnie wszystko się może zdarzyć. BTW, prawidła C&J świetnie spisują się z kopytem 915 Yanko.

Edit: 44 kupione po tym jak pięknie wyrwałem uchwyt w 45. Zastanawiam się nad zmianą i dodatkowym wklejeniem wszystkich uchwytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kupiłem ostatnio prawidła z Massido - pudełko z czarnymi śladami (coś jak pleśń), w środku na szczęście nie są spleśniałe. Problem w tym, że na prawidłach są takie kryształki - coś jak sól, wygląda to jak proszek do pochłaniaczy wilgoci. Zwróciłem je i zamówiłem gdzie indziej, znowu identyczna sytuacja. Czy takie coś jest normalne? To jakiś lakier, czy faktycznie rozsypał mi się znowu w transporcie pochłaniacz wilgoci?

IMG_20210119_230843.jpg

IMG_20210121_131735.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tanatos70 napisał:

Prawdopodobnie wykrystalizowany preparat konserwujący drewno. Częste zjawisko na tych bardziej budżetowych, nic im nie ujmując, prawidłach. Przetrzeć i się nie przejmować.

Prawidła za 60zł, rozumiem że muszą tnąc koszty :) Te akurat oddałem i zamówiłem inne w innym sklepie, ale to samo na nich jest, wytarłem i trochę zeszło. Sprzedający pisali mi, że to pewnie pochłaniacz do wilgoci się wysypał, stąd moje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
2 minuty temu, lvt napisał:

Hej wszystkim, jestem nowy.

Czy szare ślady na kartonie od prawideł są normalne? Daję zdjęcie poniżej. Na prawidłach jest szary nalot, który schodzi od przetarcia (podobny do tego jak wcześcniej opisywany w dyskusji)

27mUj9Tt_IMG_20210313_224953.jpg

HSHCxupt_IMG_20210313_224906.jpg

Te plamy wyglądają jak kolonie pleśni, które hodowało się na szalkach podczas laborek z mikrobiologii. Ale równie dobrze może to być czymś ubrudzone :)

Pleśń charakterystycznie pachnie. Weź oddech i powąchaj, tylko nie za głęboki. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości - odsyłaj..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Intensywnie czuć zapach drzewa cedrowego. Jest on nawet bardziej intensywny niż na prawidłach. Jednocześnie w tym zapachu kartonu czuć nutkę czegoś co mi nie pasuje. Mam bardzo mocno mieszane uczucia.

 

PS: Czy ktoś z was miał już do czynienia z prawidłami sosnowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem trochę prawideł z allegro od różnych sprzedawców i miały dokładnie tak samo, jakimiś zapachowymi olejkami cedrowymi są potraktowane. Niby można odesłać, ale pewnie kolejne będą podobne. W użytkowaniu zapach się ulatnia i zostają spoko prawidła w dobrej cenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Cześć,

na wstępie przepraszam za laickie podejście i brak fachowej nomenklatury. Koledzy potrzebuje pomocy w doborze prawideł. Posiadam Berwicki 3566 w rozmiarze 6,5. Włożyłem budżetowe prawidła 41-42, bardzo dobrze wypełniają buty, szczególnie fajnie niwelują zgięcia przed noskiem. Lewe wchodzi w miarę łatwo, ale do prawego trzeba siły i wydaje mi się, że jakoś dziwnie "kwadratowo" zniekształca piętę (tylna część lewego prawidła jest zaokrąglona, a prawego "kwadratowa"). Próbowałem przykręcać śrubkę, jednak nic to nie dało. Dla porównania na drugim zdjęciu włożyłem prawidła w rozmiarze 40-41, które nie wypełniają już tak dobrze butów, ale wydaje mi się, że nie zniekształcają pięty. Jak myślicie, które lepiej spełniają swoją rolę? Nie chciałbym zniekształcić pięty przez własną głupotę.

Z góry dziękuję za pomoc.

Prawidła 41-42.jpg

Prawidła 40-41.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.