Skocz do zawartości

Prawidła budżetowe i te droższe - dyskusje i porady


jfk

Rekomendowane odpowiedzi

Ta kulka zazwyczaj jednak po dłuższym czasie deformuje piętę w butach. Wiem z doświadczenia. Może gdyby była szerokości ludzkiej pięty to takie ekonomiczne prawidła miałyby sens.

 

Niemniej, nie pozbyłem się takich prawideł - wykorzystuję je do butów sportowych. Nie zaobserwowałem deformacji pięty w przypadku "eNek" ze sztucznych materiałów, a na prawidłach jednak cholewka mniej się niszczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Karol G. napisał:

Ta kulka zazwyczaj jednak po dłuższym czasie deformuje piętę w butach. Wiem z doświadczenia.

Potwierdzam Twoje obserwację w temacie deformacji pięty w butach. Nawet jeśli prawidła są  w prawidłowym rozmiarze 

to efekt zmian jest dostrzegalny. Niestety. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odpowiednio wyregulować prawidła? U mnie w lewym bucie prawidło jest bardziej ściśnięte niż w prawym więc chce, żeby równo pchały dla obu i będę to poprawiał, ale przy okazji naszła mnie myśl że poszukam jak w zasadzie powinny być prawidła ustawione. Informacji nie znalazłem. Tylko tyle, że można pokręcić śrubką, aby dostosować do szerokości obuwia - pytanie tylko jaka szerokość/długość prawidła w stosunku do obuwia jest odpowiednia?

 

 

IMG_20170129_053847.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Bartek 00 said:

Po tym zdjęciu wnioskuje, że prawidła są niesymetryczne względem siebie. Część "piętowa" w lewym jest dłuższa stąd wizualna różnica w długości wypychania.

Sprawdziłem, prawidła są takie same. Buty to Berwick 3637 jeśli może mieć to związek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stonish

Jak chcesz mieć przetrzeń w środku prawidła równą co do milimetra, to włóż tam coś np. śrubokręt i rozpychając ustaw tak jak ci pasuje. Jeśli są to nowe buty, wtedy prawidła mogą być za małe. Widzę, że sprężyna jest mocno rozciągnięta, a buty jeszcze parę milimetrów się rozejdą. Jeśli już mają kilkanaście wyjść za sobą to są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, flozbi said:

@Stonish

Jak chcesz mieć przetrzeń w środku prawidła równą co do milimetra, to włóż tam coś np. śrubokręt i rozpychając ustaw tak jak ci pasuje. Jeśli są to nowe buty, wtedy prawidła mogą być za małe. Widzę, że sprężyna jest mocno rozciągnięta, a buty jeszcze parę milimetrów się rozejdą. Jeśli już mają kilkanaście wyjść za sobą to są ok.

Tu nie chodzi o ustawianie co do milimetra, jestem nowy w temacie, ale skoro jedno prawidło rozpycha bardziej od drugiego to wydaje mi się to jako podstawowa rzecz do poprawienia. Jak widać nie jest to coś "ważnego" bo mało o tym informacji więc chyba po prostu poprawie prawidło tyle o ile. Dzięki mimo wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
5 minut temu, szelka911 napisał:

Witam planuję kupić prawidła:
http://allegro.pl/prawidla-do-butow-cedrowe-drewniane-38-39-massido-i6395614546.html

I tutaj moje pytanie czy do butów TED BAKER PELTON rozmiar 7 UK, 41 EU te będą odpowiednie? Czy może lepiej wybrać rozmiar 40-41?

Problem ogólnie z doborem prawideł jest taki, że potrzebna długość zależy w dużym stopniu od ich szerokości czy inaczej szerokości buta (jak głęboko prawidło wejdzie nam do buta). W zasadzie jak ktoś akurat nie ma identycznego buta i tych samych prawideł nie będzie wstanie Ci odpowiedzieć. Do jednych butów potrzebuje większy rozmiar do innych węższy. Druga sprawa, że te prawidła często nie trzymają rozmiarów (co innego na pudełku a co innego jak się je pomierzy). Ja ostatnio 3 razy odsyłałem aż dobrałem dobre. Niemniej jeśli mam coś doradzać to raczej brałbym numer mniejszy niż numer buta bo one generalnie są szerokie. Niemniej nie gwarantuję że trafisz za pierwszym razem.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zamieszczę poglądowe zdjęcia 3 prawideł Loake, Saphir i Massido dla porównania. Wszystkie są na ten sam rozmiar 42 (8) a widać jak duże są między nimi różnice). Loake są długie ale smukłe za to Massido bardzo szerokie zwłaszcza w pięcie stąd wchodzą mi tylko do trzewików (do innych gdzie mam pozostałe prawidła nie jestem wstanie ich wcisnąć no chyba że bardzo na siłe ale boje się że za bardzo rozciągnęłyby buty).

IMG_0224.JPG

IMG_0226.JPG

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam Kolegów,

jestem tu nowy i chciałbym wszystkich serdecznie przywitać. Od dwóch dni czytam wątek o prawidłach gdyż chciałbym kupić kilka do swoich butów tak więc czytam i czytam i nic... jestem zdecydowany na pełne prawidła ale teraz jakie wybrać. Zastanawiam się czy zasadnym jest zakup prawideł za 160zł skoro są na allegro za 49,50zł  http://allegro.pl/prawidla-drewniane-cedrowe-do-butow-36-47-i6604660512.html,

lub od tych z olx https://www.olx.pl/oferta/prawidla-drewniane-cedrowe-nowosc-najwyzszej-jakosci-36-47-CID87-ID42UYN.html#6de8b24667

Czym one się różnią ? są z innego gatunku cedru ? czy to jest na zasadzie, że droższe = lepsze ? lub po prostu chodzi o markę ? czy w użytkowaniu zauważę różnicę pomiędzy tymi za 49,50zł a tymi za 160zł ? Czy ma ktoś z Was porównanie pomiędzy tymi "tanimi" a drogimi prawidłami i jest w stanie udzielić mi rzetelnej odpowiedzi? Bo ja już kompletnie zbaraniałem i nie wiem co mam kupić, i nie wiem czy warto jest dopłacić i kupić droższe czy to jest tylko kwestia marki/ceny. Kolega SIATA pisze o promocji na prawidła Bexley i już nawet miałem je w koszyku ale naszły mnie wątpliwości czy nie lepiej kupić tańsze... Pomocy :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Zolw napisał:

Witam Kolegów,

jestem tu nowy i chciałbym wszystkich serdecznie przywitać. Od dwóch dni czytam wątek o prawidłach gdyż chciałbym kupić kilka do swoich butów tak więc czytam i czytam i nic... jestem zdecydowany na pełne prawidła ale teraz jakie wybrać. Zastanawiam się czy zasadnym jest zakup prawideł za 160zł skoro są na allegro za 49,50zł  http://allegro.pl/prawidla-drewniane-cedrowe-do-butow-36-47-i6604660512.html,

lub od tych z olx https://www.olx.pl/oferta/prawidla-drewniane-cedrowe-nowosc-najwyzszej-jakosci-36-47-CID87-ID42UYN.html#6de8b24667

Czym one się różnią ? są z innego gatunku cedru ? czy to jest na zasadzie, że droższe = lepsze ? lub po prostu chodzi o markę ? czy w użytkowaniu zauważę różnicę pomiędzy tymi za 49,50zł a tymi za 160zł ? Czy ma ktoś z Was porównanie pomiędzy tymi "tanimi" a drogimi prawidłami i jest w stanie udzielić mi rzetelnej odpowiedzi? Bo ja już kompletnie zbaraniałem i nie wiem co mam kupić, i nie wiem czy warto jest dopłacić i kupić droższe czy to jest tylko kwestia marki/ceny. Kolega SIATA pisze o promocji na prawidła Bexley i już nawet miałem je w koszyku ale naszły mnie wątpliwości czy nie lepiej kupić tańsze... Pomocy :/ 

Ze swojego doświadczenia (mam prawidła zarówno te markowe po 200 jak i te z allegro po 40) wynika że jedyna różnica to kształt prawideł (co nie znaczy że te drogie lepiej pasują ... to zawsze zależy od buta/kopyta). Z tymi tanimi jest jeden problem, najczęściej są szerokie i często nie trzymają rozmiarówki, co czasami wymaga kilkukrotnego odsyłania prawideł aż dobierze się rozmiar do swoich butów. Innych różnic ja osobiście nie widzę. Wcześniej zamawiałem te http://allegro.pl/prawidla-do-butow-cedrowe-drewniane-40-41-massido-i6443242062.html i są dość szerokie i w sumie chętnie je oddam komuś (zdjęcie kilka wpisów wyżej) bo jedynie do sztybletów mi pasują a i to mam wrażenie że za bardzo mi je rozbijają, a ostatnio te http://allegro.pl/drewniane-cedrowe-prawidla-do-butow-41-42-i6715326825.html i z tych jestem bardzo zadowolony (są o wiele węższe).

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Nie ma czegoś takiego, że te droższe pachną cedrem a te tanie już nie bardzo? Więc na próbę nabędę te tańsze. Oczywiście kolejny dylemat mianowicie rozmiar prawideł :) but ma 40 i po przeczytaniu wpisów wyżej      chyba kupię 39 z racji nie trzymania rozmiarówki o której dużo osób pisze. Myślisz, że będzie ok czy brać 40? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Zolw napisał:

Dziękuję za odpowiedź. Nie ma czegoś takiego, że te droższe pachną cedrem a te tanie już nie bardzo? 

To nie jest prawdziwy cedr, w dodatku zapach jest (z tego, co wiem) "dodawany" i po jakimś czasie się ulatnia (to już piszę z doświadczenia).

47 minut temu, Zolw napisał:

chyba kupię 39 z racji nie trzymania rozmiarówki o której dużo osób pisze. Myślisz, że będzie ok czy brać 40? :/

Niestety, to trzeba sprawdzić. Prawidła muszą przede wszystkim pasować - dobrze wypełniać but. Nie ma to oczywiście związku z ceną, no może poza tym, że tańsze mogą być niższe, co jest niekorzystne - gorzej wypełniają but.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej chyba kupić samochód :) 

39 minut temu, mosze napisał:

To nie jest prawdziwy cedr, w dodatku zapach jest (z tego, co wiem) "dodawany" i po jakimś czasie się ulatnia (to już piszę z doświadczenia).

To co to za drewno? 😳 To ja już kompletnie zbaraniałem... chyba w tym wszystkim chodzi właśnie o to żeby był to cedr ze względu na swoje właściwości... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Zolw napisał:

Łatwiej chyba kupić samochód :) 

To co to za drewno? 😳 To ja już kompletnie zbaraniałem... chyba w tym wszystkim chodzi właśnie o to żeby był to cedr ze względu na swoje właściwości... 

Chodzi przede wszystkim o to, żeby prawidła dobrze wypełniały but i utrzymywały jego kształt. Super hiper właściwości cedru to przede wszystkim marketing. Prawidła wcale nie muszą być "cedrowe". 

Wiele firm produkujących buty z wyższej półki dodaje do swoich butów prawidła wykonane z  innych gatunków drewna. Na przykład Crockett & Jones i John Lobb Paris robią prawidła z drewna lipowego, Vass z olchowego. John Lobb bespoke robi na ogół prawidła z mahoniu, ale zdarzają się też prawidła z drewna egzotycznego (Obechehttps://en.wikipedia.org/wiki/Triplochiton_scleroxylon).

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.