Skocz do zawartości

Prawidła budżetowe i te droższe - dyskusje i porady


jfk

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do tutejszych specjalistów od obuwia i całej reszty świata. ;-) Mianowicie: co zrobić, gdy porządne cedrowe prawidła zdecydowanie wykraczają poza budżet, a trzeba w takie akcesorium uzbroić kilka par 'eleganckich' butów z relatywnie delikatnej skóry? Jakie było by najlepsze rozwiązanie takiego problemu?

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem bardzo przyzwoicie wyglądające prawidła w deichmanie - dreniane, nie lakierowane z wyciętymi żeberkami (otworami). Zbudowane na sprężynie ale też sprzedawane w kilku rozmiarach. Cena coś koło 20zł, chyba 19.99 więc niedrogo. Cena jak w hurtowni, tyle, że możesz oglądnąć i kupić w zasadzie w każdym mieście.

Przy tej okazji pytanie do bardziej obeznnych:

Czy prawidła na sprężynie będą istotnie gorsze czy to raczej kwestia upodobań, różnic konstrukcyjnych? Moi dziadkowie używali właśnie takich, co nie znaczy, że były by najlepsze. Ja również takich używam i nigdy nie miałem z nimi problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, jak to jest z tymi prawidłami na sprężynie? Czy one nie zrobią na dłuższą metę krzywdy skórze, w punkcie oparcia z tyłu buta? Bo jednak polecane wszędzie cedry są zbudowane zupełnie inaczej - rozkręcane, etc. Namierzyłem też w jednej z szewskich hurtowni podobnie zbudowane prawidła, ale bukowe - tyle, że są opisane jako "prawidła do rozciągania butów" (?) i nie mam zielonego pojęcia jakie jest faktyczne zastosowanie takiego wynalazku. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak bardzo je rozkręcisz - one nie muszą rozciągać obuwia, jeśli rozmiar prawidła jest odpowiednio dobrany. Do tej pory używałem prawideł ze sprężynami i ogólnie są ok, ale faktycznie mam wrażenie, że trochę wypychają but z tyłu. Z tej okazji właśnie oczekuję na przesyłkę z prawidłami rozkręcanymi ;)

PS. To mój pierwszy post na tym forum, zatem witam wszystkich serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem użytkownikiem prawideł ze sprężyną z Deichmanna (19,99 zł). Jak na razie nie narzekam, tył buta jest co prawda trochę wypychany, ale po zdjęciu prawideł powraca do normy. Sądzę, że za tę cenę to dobry wybór, nie zauważyłem, żeby te prawidła niszczyły buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie mam wyjścia - muszę stanąć po drugiej stronie :)

Oczywiście nic na siłę i wszystko w granicach rozsądku, ale prawideł nie należy traktować jako zło konieczne, jak najniższym kosztem - to raczej inwestycja, pozwalająca przedłużyć życie naszym butom, zwłaszcza ze skór najbardziej ekskluzywnych, delikatnych. Nie namawiam za wszelką cenę do prawideł cedrowych SAPHIR, ale zdecydowanie namawiam do cedru. Będąc w sklepie warto poprosić o takie prawidła i poczuć wyjątkowość cedru. Co ważne - nie trzeba mieć prawideł cedrowych do każdej pary butów.

Po pierwszej dostawie jeden ze znajomych zachwycony zapachem cedrowych prawideł pożyczył na 2 dni jedną parę, żeby móc w domu delektować się ich wyjątkowym aromatem :)

Ze względu na cenę - pierwsze zamówienia od producenta były z naszej strony bardzo ostrożne, jednak coraz bardziej sami przekonujemy się do szerszej dystrybycji. Mamy, np. klienta detalicznego, który po pierwszym zamówieniu - zadowolony złożył drugie i kolejne ... w tej chwili zamówił już w sumie 12-13 par (wszystkie bodajże w tym samym rozmiarze).

13 par -sporo ;), ale jedną parę cedrowych prawideł naprawdę warto posiadać ;)

Teraz trochę o zaletach:

Wysokiej jakości obuwie nie obejdzie się bez dobrych drewnianych prawideł, będących niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji obuwia. Inwestując w dobre prawidła wyświadczysz przysługę sobie i swoim butom, które dzięki nim będą służyły przez długie lata. Najlepsze salony sprzedaży, sklepy i pracownie nie wypuszczą klienta z wysokiej jakości obuwiem bez właściwych prawideł, które zapewniom zakupionym butom długowieczność.

Najlepsze prawidła to prawidła cedrowe 2-częściowe, imitujące anatomię ludzkiej stopy (dokładnie wypełniają przednią część cholewki i tył byta nie deformując jego bryły oraz zapewniając utrzymanie naturalnego kształtu buta - zapobiegają kurczeniu i marszczeniu się skóry). Poza regulacją długości, reguluje się ich szerokość umożliwiając optymalne wypełnienie buta. Najwyższej jakości prawidła wykonuje się z surowego cedrowego drewna. Prawidła z drewna impregnowanego lub co gorsza lakierowanego nie chłoną wilgoci z wnętrza buta pozwalając na deformacje skóry, rozwój bakterii i mikroorganizmów, co w efekcie może doprowadzić do wydzielania nieprzyjemnych zapachów z wnętrza obuwia, w skrajnych przypadkach do rozwoju pleśni czy grzybicy. Oczywiście przy odpowiedniej konserwacji wnętrza buta można tego uniknąć przy używaniu nawet plastikowych prawideł, ale wymaga to zaangażowania i stosowania odpowiednich środków chemicznych.

Dlaczego drewno cedrowe?

Drewno cedrowe posiada wyjątkowe właściwości - doskonale absorbuje wilgoć z wnętrza buta, a dzięki zawartym w sobie naturalnym olejkom eterycznym, pozostawia jednocześnie wyjątkowy, charakterystyczny przyjemny zapach. Badania wykazały, że drewno cedrowe zabija drobnoustroje i bakterie gnilne.

Niezwykłe właściwości drzewa cedrowego były wykorzystywane już w starożytności. Cedr stosowano do wyrobu skrzyń do przechowywania żywności, odzieży i innych produktów, ponieważ jego intensywna woń zapewnia ochronę przed szkodnikami. Pozyskiwany z cedru olejek, dzięki swym właściwościom leczniczym, pielęgnacyjnym i oczyszczającym znajduje zastosowanie w aromaterapii oraz w przemyśle kosmetycznym. Doceniono korzystne odziaływanie cedru na organizm człowieka, przede wszystkim na system nerwowy (ludziom cierpiącym na nerwice, histerię czy bezsenność zaleca się jak najdłużej stać obok cedru). Drewno cedrowe od zawsze stosowane jest w budownictwie i meblarstwie. Struktura i właściwości cedru zapewniają wyjątkową wytrzymałość przy zachowniu naturalnej lekkości i miękkości. Cedr ceniony jest ze względu na piękną strukturę drewna, ale także jako naturalny środek dezynfekujący powietrze w pomieszczeniu, który ma korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. Mając na uwadze wszystkie właściwości tego wyjątkowego materiału należy zgodzić się z autorytetami branży obuwniczej, które od zawsze jednogłośnie rekomendują prawidła cedrowe.

Szukając oszczędności można oczywiście o obuwie dbać i w taki sposób :) :

http://www.youtube.com/watch?v=-gpwm3-azIQ

A Bogaty Panicz radzi :) :

I taka mała galeryjka prawideł:

Dołączona grafika

źródło:www.dunkelman.com

Dołączona grafika

źródło:www.esquire.com

Dołączona grafika

źródło:www.mensflair.com

Dołączona grafika

źródło:www.frenchtruckers.com

Dołączona grafika

źródło:www.valmour.fr

Polecam oczywiście SAPHIR :)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://multirenowacja.pl/drewniane-prawidla-cedrowe-saphir.html

Dla zainteresowanych za 7-14 dni będą dostępne wszystkie rozmiary.

pozdrawiam serdecznie

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W ofercie mam max 46, ale pomęczę producenta, bo to już kolejne zapytanie o większe rozmiary - może coś wywalczymy - dam znać jak dostanę info z Francji.

Proszę zwrócić uwagę jednak na rozmiary w cm, bo dość różnie to bywa - może akurat nasze 46 będzie pasowało?

Prawidła cedrowe SAPHIR

rozmiar EUR 46 / JP 30 / USA 12

-w pozycji "rozwartej" 32-32,5cm

-w pozycji "zwartej" 30-30,5cm

Prawidła cedrowe SAPHIR

rozmiar EUR 45 / JP 29 / USA 11

-w pozycji "rozwartej" 31-31,5cm

-w pozycji "zwartej" 29-29,5cm

Prawidła cedrowe SAPHIR

rozmiar EUR 44 / JP 28 / USA 10

-w pozycji "rozwartej" 30-30,5cm

-w pozycji "zwartej" 28-28,5cm

Prawidła cedrowe SAPHIR

rozmiar EUR 43 / JP 27 / USA 9

-w pozycji "rozwartej" 29-29,5cm

-w pozycji "zwartej" 27-27,5cm

Prawidła cedrowe SAPHIR

rozmiar EUR 42 / JP 26 / USA 8

-w pozycji "rozwartej" 28-28,5cm

-w pozycji "zwartej" 26-26,5cm

Prawidła cedrowe SAPHIR

rozmiar EUR 41 / JP 25 / USA 7

-w pozycji "rozwartej" 27-27,5cm

-w pozycji "zwartej" 25-25,5cm

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście masz rację co do sportowej rozmiarówki.

Co do saphirowego 46:

ja noszę normalne buty w rozmiarze 46, wkładka ok 30,5cm, sportowe 49 - wkładka 31-31,5 (celo nieco za duże), trekkingowe nawet 32 cm (podwójna skarpeta) i uważam, że to już spore kopyto, więc mierzyć, mierzyć :) Sądzę, że wasze 46 powonno wystarczyć więksości.

Nadal bez odpowiedzi pozostaje pytanie które przypomnę: jakie prawidła rozkręcane, niekoniecznie cedrowe można kupić w Polsce i (zgodnie z tytułem wątku) w budżecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grenadierow

Hello,

A shoemaker recommended to me a shop in Warsaw where you can buy quality cedar shoe-trees, the same general construction as the 'Saphir' trees mentioned in this thread. I found them there for 130 PLN. I can not remember the exact address but it was a small basement shop on the southwest corner of Poznańska and Wilcza. The shop was a little disorganised and it took them some time to find the size I wanted. They also have shoe trees of different designs there, but I thought the cedar ones were the best

I chose this shop because Kielman shoes on Chmielna had basically the same thing for 190 PLN. Lovely shoes though :)

K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Grendierowi. - Thanks a lot Grendariow- dotarłem na Wilczą 51 (naprzeciwko siedziby Marquard Media) do sklepu z akcesoriami obuwniczymi. Mają w tej chwili promocję na bardzo fajne prawidła cedrowe. Kosztują teraz tylko 89 zł, czyli w cenie jak na Allegro.

Przy okazji dodam, ze zajmuję się tam również naprawą obuwia. Nie sprawdzałem ich, ale wrażenie robią dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A ja mam takie pytanie: załóżmy, że mam 4 pary butów i 2 pary prawideł. W dwóch parach (dla uproszczenia) chodzę w zimie, w dwóch - w lecie.

Czy w takim razie prawidła zakładać do tych, które stoją 6 miesięcy nie używane, czy do tych, w których chodzę codziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie: załóżmy, że mam 4 pary butów i 2 pary prawideł. W dwóch parach (dla uproszczenia) chodzę w zimie, w dwóch - w lecie.

Czy w takim razie prawidła zakładać do tych, które stoją 6 miesięcy nie używane, czy do tych, w których chodzę codziennie?

w sytuacji opisanej powyżej założyłbym że brakuje mi dwóch par prawideł (czysta algebra), oczywiście są tez rozwiązania pośrednie niestety bardziej kłopotliwe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie: załóżmy, że mam 4 pary butów i 2 pary prawideł. W dwóch parach (dla uproszczenia) chodzę w zimie, w dwóch - w lecie.

Czy w takim razie prawidła zakładać do tych, które stoją 6 miesięcy nie używane, czy do tych, w których chodzę codziennie?

w sytuacji opisanej powyżej założyłbym że brakuje mi dwóch par prawideł (czysta algebra), oczywiście są tez rozwiązania pośrednie niestety bardziej kłopotliwe

Chciałbym zauważyć, że nie jest to forum matematyczne, a moje pytanie nie brzmiało "mam 4 pary butów i 2 pary prawideł, ile mi brakuje prawideł?" :D

Ale skoro już weszliśmy w sferę matematyki, do dołożymy jeszcze jedno założenie: chwilowo nie stać mnie na więcej prawideł (np.: zbieram na nową płytę Santany :) ).

To może w takim razie kupić dwie pary prawideł plastikowych za 15 zł (te dwie pary co mam, to cedrowe) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

No tak. Ewidentnie brakuje 2 par :)

Zdecydowanie polecam używanie prawideł do aktualnie używanych butów (stale narażonych na działanie warunków atmosferycznych, przemoczenia, odkształcenia, działanie potu ...). Drewniane, najlepiej cedrowe prawidła wyciągają wilgoć z obuwia, hamują rozwój bakterii wewnątrz butów, nie pozwalają skórze na trwałe odkształcenia. Zwłaszcza przemoczona skóra podatna jest na deformacje - także na impregnację i pielęgnację obuwia skórzanego w okresie jesienno-zimowym należy zwrócić szczególną uwagę.

Kierując się ekonomią, proponuję do odpoczywających par zakupić po prostu tańsze prawidła. Natomiast zanim trafią do szafki czy garderoby należy je doprowadzić oczywiście do porządku po minionym sezonie (dokładnie wysuszyć, oczyścić i odżywić skórę). Wtedy nie będzie rozczarowania kiedy ponownie zechcemy w nie wskoczyć :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć, że nie jest to forum matematyczne, a moje pytanie nie brzmiało "mam 4 pary butów i 2 pary prawideł, ile mi brakuje prawideł?" :D

Ale skoro już weszliśmy w sferę matematyki, do dołożymy jeszcze jedno założenie: chwilowo nie stać mnie na więcej prawideł (np.: zbieram na nową płytę Santany :) ).

To może w takim razie kupić dwie pary prawideł plastikowych za 15 zł (te dwie pary co mam, to cedrowe) ?

wszystko sprowadza się ostatecznie do matematyki

cały ten wątek poświęcony jest prawidłom i korzyściom wynikających z ich stosowania - saphir.pl na pierwszej stronie tego wątku opisał to dosyć dokładnie i całkiem zrozumiale, założyłem że ktoś wpisując się w tym wątku zapoznał się z wcześniejszymi wpisami i jego pytanie ma charakter wyłącznie natury matematycznej (lub logicznej)

jeżeli jednak pojawił się też watek ekonomiczny, proponuje rozważyć sprzedaż dwóch par butów (same korzyści - oszczędność na nowych prawidłach, dodatkowe środki ze sprzedaży butów, jedno i drugie pozwoli na szybsze sfinansowanie w/w zakupu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież buty nie muszą byś stale z założonymi prawidłami. Kluczowe, żeby założyć ja zaraz po zdjęciu butów, kiedy już osuszą się i wrócą do pierwotnego kształtu można zdjąć prawidła. Moim zdaniem dwie pary spokojnie wystarczą jako minimum (drugie jeśli np. przemoczyliśmy całkowicie buty, albo założymy inną parę na wieczór.

No chyba, że buty przechowujesz nie w pudełkach, tylko luzem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja tam będę się jednak upierał, że nieużywane obuwie powinno być przechowywane również w prawidłach - skóra jest wyjątkowo pięknym, ale i delikatnym materiałem, niestety podatnym na odkształcenia :)

Nowe nawet wątpliwej jakości obuwie wypychane jest papierzyskami lub kartonowymi formami (też nie bez powodu).

Mistrzowie nieużywane obuwie również obligatoryjnie ubierają w prawidła:

Dołączona grafika

Kielman

źródło: www.saphir.pl

Dołączona grafika

Wielądek

źródło: http://macaronitomato.blogspot.com/

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.