Skocz do zawartości

Granatowy garnitur + brązowe buty


+Immune+

Rekomendowane odpowiedzi

Na przykład, brązowe buty i granatowy garnitur to tam standard...

Dlaczego skreślasz to ponadczasowe i bardzo klasyczne połączenie kolorów? Wszystko zależy od umiejętności doboru barwy brązu do odpowiedniej tonacji niebieskiego garnituru.

1) Popielaty niebieski (odrobinę jaśniejszy w odcieniu od granatu) w połączeniu z lekko opalonymi, jasnymi brunatno-brązowymi butami. Delikatnie zaśniedziałe, pokryte patyną okolice szwów na rancie dodają butom formalnego wyrazu.

Dołączona grafika

Źródło: Jeffrey Westbrook/Studio D

2 Klasyczny navy blue w delikatną rdzawo-brązową kratkę w połączeniu z ciemnobrązową, dębową skórą.

Dołączona grafika

Źródło: Jeffrey Westbrook/Studio D

3 Wąskie pionowe prążki w deseniu navy blue w połączeniu z czekoladowymi butami. Klasyczne, idealne połączenie.

Dołączona grafika

Źródło: Jeffrey Westbrook/Studio D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Matis99

Na przykład, brązowe buty i granatowy garnitur to tam standard...

Dlaczego skreślasz to ponadczasowe i bardzo klasyczne połączenie kolorów? Wszystko zależy od umiejętności doboru barwy brązu do odpowiedniej tonacji niebieskiego garnituru.

No cóż, może jestem konserwatystą, ale uważam, że do granatowego, formalnego garnituru pasują tylko czarne buty. Brązowe buty - do jaśniejszych odcieni, czemu nie? Ale z pewnością nie są one formalne. Z zaprezentowanych przez ciebie zestawów podoba mi się tylko pierwszy, żaden z nich nie jest jednak "wysoki" - świadczą o tym choćby spodnie z mankietami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Ę-żine miał zapewne na myśli Twój stosunek do pojęć: formalny i stylowy/pasujący. Po prostu zwyczajnie mylisz te pojęcia. Nie istnieje coś takiego jak formalny garnitur w kolorze navy blue. To właśnie w dużej mierze od koloru i barwy butów oraz innych dodatków zależy nadany temu strojowi stopień formalności.

Poza tym Twoja uwaga o mankietach jest zwyczajnie pozbawiona sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówimy tutaj o szczytach garniturowej elegancji - podałeś połączenie brązowych butów i granatowego garnituru jako przykład, cytuję, "bezguścia" i "fatalnie dobranych zestawów". Nie widzę w tej kombinacji nic złego. Oczywiście czarne buty będą tworzyły bardziej formalny zestaw, jednak brązowe w ciągu dnia prezentują się moim zdaniem co najmniej równie dobrze i nie wydaje mi się, żeby moje podejście było bardzo liberalne.

Chyba, że mankiet u spodni granatowego garnituru uznajesz również za błąd i wyraz złego gustu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Matis99

Ale mój post wywołał poruszenie.

Co do brązowych butów do granatowego garnituru - określiłem mianem "bezguścia" zestawy prezentowane na wystawach w centrach handlowych, gdzie ekspedientki niestety nie dbają, jak Immune, o poprawność kolorystyki.

Spodnie z mankietami są natomiast mniej uniwersalne niż spodnie bez mankietów. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Oczywiście czarne buty będą tworzyły bardziej formalny zestaw, jednak brązowe w ciągu dnia prezentują się moim zdaniem co najmniej równie dobrze".

Dodajmy też, że jest to połaczenie - jak pokazuje choćby przyklad Matisa, który się od niego dystansuje (bo tak to tylko odbieram) - mniej "automatyczne", mogące zatem być może świadczyć w oczach naszego otoczenia o pewnym wyrobieniu estetycznym :) Poza tym oprócz brązowych do granatowego garnituru nieźle też mogą wyglądać buty wiśniowe. W mojej opinii - i tu się pewnie różnimy z Matisem - połaczenie takie możnaby nazwać klasycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład, brązowe buty i granatowy garnitur to tam standard...

Dlaczego skreślasz to ponadczasowe i bardzo klasyczne połączenie kolorów? Wszystko zależy od umiejętności doboru barwy brązu do odpowiedniej tonacji niebieskiego garnituru.

No cóż, może jestem konserwatystą, ale uważam, że do granatowego, formalnego garnituru pasują tylko czarne buty. Brązowe buty - do jaśniejszych odcieni, czemu nie? Ale z pewnością nie są one formalne. Z zaprezentowanych przez ciebie zestawów podoba mi się tylko pierwszy, żaden z nich nie jest jednak "wysoki" - świadczą o tym choćby spodnie z mankietami.

no cóż pozwolę sobie nie zgodzić się z tą utartą opinią ("prawdą objawioną"), granatowy garnitur i czarne buty (zachowawczo, bez polotu, "studniówka") nie ma żadnej formalnej przewagi nad zestawem granatowy garnitur i brązowe buty (wiśniowe) a nawet świadczy na niekorzyść o właścicielu/nosicielu

i bez obrazy ... @Ę-żine napisał brutalną bo brutalną ale prawdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Ę-żine miał zapewne na myśli Twój stosunek do pojęć: formalny i stylowy/pasujący. Po prostu zwyczajnie mylisz te pojęcia.

Ot co.

Granitur nie jest strojem formalnym.

A co do "tonu" mojej wypowiedzi, mam już serdecznie dosyć osób, które wypowiadają się mimo iż posiadają nikłą wiedzę na dany temat. Jak dla mnie możesz cały "nosić się" na czarno jak 99% facetów w tym kraju, ale nie można nie doceniać innych w pełni poprawnych kombinacji.

Porównam to z muzyką klasyczną - nie każdy musi lubić jej słuchać, ale absolutnie nikomu nie wolno podważać jej wartości i geniuszu kompozytorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Matis99

A co do "tonu" mojej wypowiedzi, mam już serdecznie dosyć.

Droga wolna, nikt Cię nie zmusza do przeglądania bespoke.pl :). Ewentualnie proponuje skorzystać z opcji "ignoruj" - Ty na mojej liście właśnie wylądowałeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu na styleforum dyskutowano właśnie o połączeniu garnituru navy z brązowymi butami. Obie opcje miały swoich zwolenników, przy czym przeważyła opcja, że jednak brązowe buty są ok. Dwa cytaty z tej dyskusji utkwiły mi w pamięci:

#1 granatowy garnitur + czarne buty = policjant lub ochroniarz

#2 brązowe buty i granatowy garnitur pasują do siebie jak pomidor z bazylią - piękne prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się wyjaśniło, dlaczego firmy stosują dress code :D

Ale merytorycznie - biorąc pod uwagę prawie nieskończoną kombinację budowy, faktury, koloru, wzoru spodni granatowych i brązowych butów, można z rękawa wręcz sypać przykładami "za" jak i "przeciw", ale w sumie tak samo można postępować z czarnymi butami i czarnym garniturem, jak i dowolną kompozycją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Na fotografii: Mariano Rubinacci

Edward VIII, Fred Astaire, Gianni Agnelli, Diego Della Valle, Luca di Montezemolo oraz Mariano Rubinacci.

Co łączy wszystkich tych mężczyzn? Wszyscy nosili brązowe buty do granatowego garnituru (oczywiście nie tylko i nie zawsze). Widać wszyscy popełniali okropne faux paux..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A co do brązowych butów, to kiedyś słyszałem, że do garnituru buty POWINNY być brązowe ideałem z końskiej skóry, czyli takie ciemno-wiśniowe(?) ...

Ten kolor zwie się oxblood. Styleforum własnie najczęściej go wskazywało przy wyborze do granatowego garnituru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do brązowych butów, to kiedyś słyszałem, że do garnituru buty POWINNY być brązowe ideałem z końskiej skóry, czyli takie ciemno-wiśniowe(?) Czarne buty to do smokingu pasują. Czy jest to prawda?

Ja się nie zgadzam. Ja na przykład wolę buty czarne od brązowych, i takie były głównie noszone do miejskich garniturów w epoce klasycznej. Oczywiście, do garniturów sportowych, wiejskich, brązowe są bardziej odpowiednie.

Nie jestem też przeciwnikiem zestawu brązowe buty + granatowy garnitur. Uważam, że wygląda bardzo dobrze - po prostu mnie pasują inne buty. :) Nie należy kwestionować czyjegoś gustu. Nie podważam też faktu, iż Jego Wysokość Edward VIII, Fred Astaire i inne osoby wcześniej wymienione ubierały (bądź ubierają) się dobrze (choć ich styl jest oczywiście dla mnie zbyt nieformalny ;) ).

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, co właściwie przemawia za Twoją afirmacją stroju formalnego. Nie chcę bynajmniej krytykować, ale biorąc pod uwagę własny styl życia, to poza operą (której jestem miłośnikiem :D) nie widzę zbyt wielu zastosowań aż tak poważnych ubrań, o jakich często wspominasz. Poruszany był już kontekst ubioru a sytuacji/roli społecznej więc zastanawiam się, czy jesteś dyrygentem czy to po prostu nostalgiczna sympatia (mając 18 lat miałem jej pewne objawy). :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym można by wiele dyskutować. :) Nie potrafię właściwie wyjaśnić, dlaczego tak lubię formalność, po prostu lubię i tyle. ;) Lubię stroje formalne, więc będę odnajdywać sobie okazje, na które będę mógł ich używać. Dyrygentem nie jestem, ale potrafię grać na fortepianie i organach. :)

Słowem podsumowania, opisałbym siebie jako sztywniaczkowatego, nieco dandysowatego ekscentryka. :P

Jeśli masz jeszcze jakieś kwestie na ten temat, wyślij mi PW.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A co do brązowych butów, to kiedyś słyszałem, że do garnituru buty POWINNY być brązowe ideałem z końskiej skóry, czyli takie ciemno-wiśniowe(?) ...

Ten kolor zwie się oxblood. Styleforum własnie najczęściej go wskazywało przy wyborze do granatowego garnituru.

Oxblood wydaje mi się mocno amerykańskim kolorem, więc i pewnie na anglojęzycznym forum ma świetną prasę. Nie przejmowałbym się tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Czytalem wywiad z Tomem Fordem, niestety nie pamietam gdzie, w ktorym Ford troche nostalgicznie wspominal stare czasy, gdy bylo tak jak go uczono od dziecka:

1. szary garnitur brazowe buty,

2. granatowy garnitur czarne buty.

Ciekawe jak ten swiat sie zmienia.

:)

Dobrze, że się zmienia i nie musimy się trzymać takich sztywnych zasad. Wiem np. że w ciągu dnia można nosić brązowe buty do granatowego garnituru:) ba! Nawet zamszowe:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.