Skocz do zawartości

Skarpety (skarpetki), podkolanówki - dyskusje i porady


Parmigiano

Rekomendowane odpowiedzi





Temat dosc czesto bagetelizowany a chyba warto sie pochylic nad tym zagadnieniem.
Za kazdym razem zanim kupie skarpety sprawdzam sklad surowcowy,od tego zalezy moja ostateczna decyzja.Wiele razy natknelem sie na sytucje kiedy skarpety o skladzie acryl 98% i 2%cotton byly drozsze niz skarpety z wlukien 100% naturalnych takich jak welna lub bawelna.
Poniewaz wiosna zbliza sie duzymi krokami zachecam do zakupu skarpet o skladzie surowcowym 100% Filo di Scozia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze skarpetami to naprawdę jest pustynia u nas, jeżeli szuka się mięsistych, grubych skarpet na zimę. Oczywiście chodzi o te, w wersji bardziej "dandy" i nie wyglądającymi pretensjonalnie ;)

Może któryś z forumowiczów znalazł firmę oferującą mniej banalne skarpety typowo zimowe w odpowiedniej jakości i chciałby się podzielić namiarami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może któryś z forumowiczów znalazł firmę oferującą mniej banalne skarpety typowo zimowe w odpowiedniej jakości i chciałby się podzielić namiarami?

Ostatnio byłem ogromnie zdziwiony ofertą skarpet męskich w Peek&Cloppenburg. Chyba w żadnym innym sklepie w Polsce nie widziałem tak bogatego wyboru. Chodzi przede wszytskim o markę Falke ale dobrze wyglądały także Christian Berg i kilka innych marek. Mnóstwo ciekawych kolorów, dobre dzianiny (m.in. z dodatkiem kaszmiru, wełny merynoskie). Aż mnie kusiło na zakup kilku par, ale jakiś czas zrobiłem większe zamówienie na Burlingtony (m.in. wełniane).

Nie pamiętam tylko w którym Peeku to było: Galeria Krakowska lub Galeria Mokotów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam Calzedonię, spory wybór dość atrakcyjnych cenowo [20 zł, ale większość skarpet "kolorowych" jest na przecenach 6-9 zł za parę], ponadto skarpetki w różnych kolorach, zieloniach, błękitach, jest też bordowy czy czerwony. Kolory żywe i matowe, skarpety cieniutkie i grubsze. Zazwyczaj 90+ % bawełny, są też np skarpetki kaszmirowe. Ponadto dość dobre jakościowo, acz do niedawna słabe kolorystycznie skarpety robi reserved. O jakości aktualnie się nie wypowiem [posiadam skarpety 1-2 letnie], ale kolory jak ostatnio spojrzałem, znacznie się poprawiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu w tkmaxx-ie był spory wybór skarpetek Ted Baker by Pantherella w bardzo wielu kolorach, również jaskrawych (czerwone, pomarańczowe, różowe). Zakupiłem kilka par w cenie 20 zł. (70% wełna, 20% nylon). Do wełny wracam po kilku latach przerwy. Kiedyś miałem takie skarpetki z Cubusa, ale długo nie wytrzymały. Teraz mam nadzieję, że będą lepsze. Jak dla mnie są one zdecydowanie lepsze od skarpetek bawełnianych powszechnie dostępnych w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jak Mr. Vintage P&C, zbliżoną ofertę ma van Graaf. Kiedyś kupiłem bez przekonania skarpety S. Olivier i okazały się być bardzo dobre. Polecam też skarpety w Marks & Spencer (dla mnie najwygodniejsze rozmiarowo, jeden z przedziałów rozmiarowych kończy się na na mojej numeracji, więc dla mnie są idealne (podobnie Burlington i Falke).

Niektórzy zachwalają skarpety z "bambusa", ale jak ich nie używałem. Miałem jednak kiedyś markową marynarkę uszytą z takiej tkaniny i przyznam, że była świetna. Kiedyś używałem, kupowałem w sklepach z lnem, skarpet lnianych, ale to raczej do strojów weekendowo-sportowych.

Po kilku doświadczeniach negatywnych raczej unikam propozycji polskiego rynku.

PS. Widziałem jakiś czas temu Burlingtony po atrakcyjnej cenie na allegro, ale nie wiem czy oryginalne skarpetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Widziałem jakiś czas temu Burlingtony po atrakcyjnej cenie na allegro, ale nie wiem czy oryginalne skarpetki.

Ja swoje kupowałem właśnie na Allegro. 15 zł za parę, a cena sklepowa to 40-60 zł.

Nereusz podał wyżej namiar na sprzedawcę u którego ja kupowałem. Towar oczywiście oryginalny, aczkolwiek zdarzają się egzemplarze z II gatunku - trzeba przyglądać się metkom na zdjęciu. Sprzedawca uczciwy (jedną parę dostałem z dziurką, to w ramach rekompensaty przysłał mi 2 inne pary) ale mało "kontaktowy" - chyba wysyłałem mu 3 razy maila z pytaniem o skład skarpet, za każdym razem odpowiadał ale nie na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu kupiłem kilka par od wspomnianego sprzedawcy z allegro. Sprawnie wysyłał i koszt wysyłki nie jest duży. Jednak do samych skarpet (Burlington) mam zastrzeżenia. Obiecywałem sobie po nich więcej jeśli chodzi o trwałość. Nie wyobrażam sobie zapłacić za te skarpety regularnej ceny jaką podał Mr.Vintage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu kupiłem kilka par od wspomnianego sprzedawcy z allegro. Sprawnie wysyłał i koszt wysyłki nie jest duży. Jednak do samych skarpet (Burlington) mam zastrzeżenia. Obiecywałem sobie po nich więcej jeśli chodzi o trwałość. Nie wyobrażam sobie zapłacić za te skarpety regularnej ceny jaką podał Mr.Vintage.

Niestety muszę to potwierdzić. To już nie są te same Burlingtony co 6-8 lat temu. Miałem z tamtych czasów (2004-2005) 2 pary tej marki i były nie do zdarcia, a te obecne niestety nie są tak trwałe.

Kwestia spadku jakości to temat rzeka i dotyczy wielu innych marek, nie tylko tych "skarpetkowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie te same Burlingtony to mało powiedziane. Jednej pary skarpetek wełnianych kupionych jakieś 5 lat temu pozbyłem się dopiero w zeszłym roku, choć co prawda nie nosiłem ich zbyt często. Ale już kupione w zeszłym roku bawełniane wytrzymały cztery założenia. Moim zdaniem to mocne przegięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może zależy to od jakiejś mody. My nie wybieramy skarpetek pod kolor spodni czy butów, aczkolwiek ta pierwsza opcja wydaje mi się sensowniejsza.

Co prawda gdy zakładamy trzewiki na guziki albo sznurowane z materiałową cholewką, wówczas skarpetki dostosowuje się do koloru cholewki, ale to już wyższa szkoła jazdy. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja bym powiedzial, ze i jedno i drugie. Dopasowanie do calosci jest chyba dosc wazne, nawet w przypadku mocno 'odstajacych' kolorystycznie skarpetek mozna je jakos powiazac z reszta stroju, co w efekcie eliminuje klucie w oczy przez mocno kontrastujaca barwe i wiaze zestawienie.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych zasad odnośnie doboru wzoru i kolorystyki skarpet do reszty stroju, oczywiście wszystko musi współgrać. Zaki dobrze napisał, jedynie biznesmeni powinni zwracać uwagę aby ich skarpety były stonowane, różowe w białe kropki były by tu nie na miejscu. Dla reszty... hulaj dusza, piekła nie ma.

Dobieramy skarpetki do koloru butów, spodni, krawata? Wszystkie te "zasady" rozbijam o kant moich czterech liter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym jednak trochę zmodyfikował ww. podział- biznesmanowi jako osobie prowadzącej biznes, przedsiębiorcy, dałbym większą i naturalną swobodę, natomiast pracownikowi najemnemu sugerowałbym większą rozwagę w doborze skarpet, tak jak i reszty stroju - w zależności od branży, zwyczajów itp. itd.

Przy konieczności zastosowania podejścia bardziej zachowawczego, stonowanego najczęściej słyszałem, że skarpety powinny byc pod kolor butów. Osobiście w ramach tego podejścia przy czarnych butach stosuję w kolorze skarpet czerń lub granat, niespecjalnie patrząc na garnitur, czy jest on akurat w szarościach czy granacie.

Dodam tylko, że od jakiegoś czasu zaczynam dostrzegac w sobie dużą potrzebę zabawy różnymi kolorami skarpet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.