Skocz do zawartości

Białe skarpety (skarpetki) m.in. do garnituru


Brzydalllo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wstając z łóżka popatrzyłem na zestaw który przyszykowałem sobie wieczorem poprzedniego dnia. I naszła mnie niespodziewanie myśl o skarpetkach, białych skarpetkach. Dlaczego jest passe zakładanie białych skarpet do np. smokingu, lub garniturów czarnego, granatowego, szarego? Przecież kolorystycznie nie wypada to źle, jest poprawne. Dr. Kilroy wkleił czarno-białe zdjęcie człowieka noszącego białe lub jasne skarpety do smokingu/fraku* (niepotrzebne skreślić). Skąd wzięła się ta zasada? Coraz bardziej wydaje mi się niedorzeczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten człowiek to był Joseph-Maurice Ravel i nosił białe (lub, oczywiście, jasne) skarpetki do smokingu. ;)

Po pierwsze: w tej zasadzie chodzi chyba głównie o to, aby nie nosić do strojów, które wymieniłeś, białych skarpetek sportowych, które są głównie krótkie. Ja to przynajmniej tak odbieram. ;)

Po drugie: argumenty przeciwko noszeniu białych skarpetek, białych getrów czy trzewików z białymi cholewkami do strojów wieczorowych, z jakimi się spotkałem są takie, że takie ich zastosowanie przerywa czarną linię spodni, skarpetek i butów, która wydłuża nogi. Z tym, że czy rzeczywiście to aż takie ważne? My nosimy kontrastujące, jasne skarpetki do ciemnych garniturów, które "działają" w taki sam sposób jak w wypadku stroju wieczorowego i raczej nie przejmujemy się tym. Podsumowując, nie sądzę, żeby ta zasada była aż tak zobowiązująca w wypadku strojów nieformalnych. Natomiast jeśli chodzi o stroje wieczorowe, będzie to raczej odebrane jako nietypowe, zwłaszcza w połączeniu z czółenkami z kokardami. :)

Moje zdanie jest następujące: można, ale w wypadku strojów bardziej formalnych z rozwagą. Nie wspominając o tym, że nie mogą to być skarpetki sportowe. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zasada najważniejsza: skarpety muszą być na tyle długie, aby przy siadaniu nie odsłaniać gołej łydki. Niedopuszczalne są również białe skarpetki, choć można jeszcze czasem takiego „eleganta” spotkać. Do garnituru ubieramy wyłącznie ciemne skarpetki w kolorze czarnym, grafitowym lub granatowym. Muszą być gładkie i dyskretnie skomponowane z kolorem spodni i butów. Gdy ubieramy granatowe spodnie i brązowe buty - skarpetki muszą być granatowe. Do spodni szarych i grafitowych oraz czarnych butów elegancki mężczyzna ubierze skarpetki czarne. Do letniego popielatego garnituru i brązowych butów – grafitowe. Jeśli ktoś decyduje się na smoking, tutaj nie ma wyboru – czarne, cienkie podkolanówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada najważniejsza: skarpety muszą być na tyle długie, aby przy siadaniu nie odsłaniać gołej łydki. Niedopuszczalne są również białe skarpetki, choć można jeszcze czasem takiego „eleganta” spotkać. Do garnituru ubieramy wyłącznie ciemne skarpetki w kolorze czarnym, grafitowym lub granatowym. Muszą być gładkie i dyskretnie skomponowane z kolorem spodni i butów. Gdy ubieramy granatowe spodnie i brązowe buty - skarpetki muszą być granatowe. Do spodni szarych i grafitowych oraz czarnych butów elegancki mężczyzna ubierze skarpetki czarne. Do letniego popielatego garnituru i brązowych butów – grafitowe. Jeśli ktoś decyduje się na smoking, tutaj nie ma wyboru – czarne, cienkie podkolanówki.

:lol: no to zamykamy forum, a ja wyrzucam skarpetki. Białych nie mam, ale właśnie przez tą niedorzeczną zasadę z chęcią kupiłbym białe dobrej jakości podkolanówki, żeby usłyszeć jednego dnia od tysiąca ludzi: "nie znasz się". Białe skarpetki na nogach i od razu okazałoby się, że w Polsce wszyscy znają się na klasycznej elegancji. :lol:

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowna Pielęgnacjo Obuwia!

Uprzejmie dziękujemy za oświecenie! Niestety, z przykrością muszę powiedzieć, że ja osobiście dobieram kolor skarpetek do tego, W CO ubieram spodnie. Jeśli ubieram spodnie w bombki choinkowe z przeważającą tonacją czerwieni, zakładam do nich czerwone skarpetki. Jeśli zaś ubieram spodnie w softshellowy kombinezon, zakładam skarpetki z wełny meronosa albo tkaniny hi-tech i wtedy skarpetki te bywają szare z elementami oranżu albo szafirowe, gdzyż w takich kolorach je posiadam. Gorzej, jeśli ubieram spodnie w skarpetki - to wtedy już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Akurat po przejrzeniu przepastnych archiwum forum znalazłem kilka fotek, które świetnie uzupełniaja temat. A do tego info: białe skarpety są na Chmielnej w jedwabiach z Milanówka. Cena ok. 50 zł.

Zestaw Styleman:

http://forum.butwbutonierce.pl/download/file.php?id=4851

Zestaw z net:

Dołączona grafika

Zestaw Marcelo:

Dołączona grafika

te ostatnie są w pasy, ale wyglądają jak białe.

I jeszcze dyskusja na forum:

viewtopic.php?f=1&t=823&hilit=bia%C5%82e+skarpetki&start=1208

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...

Skąd wiadomo, że te skarpety na zdjęciach czarno-bialych nie są np. jasno żółte?

mogą być jasnożółte, jasnoniebieskie, fioletowe

Szerzej:

Masz Roman tendencje do bardzo kategorycznych osądów, coś na wzór czarno-białej fotografii. Nie bierzesz pod uwagę różnych niuansów.

Przy bogatej ikonografii działając wybiórczo można udowodnić praktycznie wszystko. Szczególnie, gdy nie bierzemy pod uwagę realiów czasu i miejsca.

Białe skarpety to obciach.... to nie jest mit, tylko pewne powszechne przekonanie wynikające z realiów ostatniej dekady. Tego nie da się, tak łatwo zmienić i chyba nie ma potrzeby. Możesz założyć cienkie białe skarpety do eleganckiego zestawu koordynowanego, lub garnituru. I co? Zabierzesz pod pachę segregator z bogatą dokumentacją udowadniającą, że to nie obciach, tylko reminiscencje wyglądu sprzed prawie stu lat? No i, że parę gwiazd estrady też białe skarpetki nosi, lub nosiło :-)

Oczywiście istnieją zestawy w których białe skarpetki nie rażą, czasami wręcz dodają uroku. Jednak to nie jest reguła, tylko wyjątki.

Do granatowej marynarki, białych jedwabnych spodni i białych półbutów założyłbym białe skarpetki z pewnością - to takie nawiązanie do eleganckiej marynistyki.

Oceniając wygląd osób na starych fotografiach należy brać pod uwagę, że w przytłaczającej większości nie była to fotografia reportażowa. Do takiego zdarzenia trzeba było się wcześniej przygotować dobierając starannie odświętne stroje i doprowadzając wygląd do ideału. Starannie uczesane włosy, misternie ułożona poszetka, wyglancowane buty to raczej reguła w takich przypadkach, a nie wyjątek. Nie zmienia to faktu, że w tamtych czasach bardziej dbano o wygląd niż teraz.

Są jeszcze realia materiałów używanych w czarno-białej fotografii, szczególnie tej dawniejszej. To co widzimy, jako szare, czarne i białe z odcieniem sepii - mogło być bajecznie kolorowe. Na dodatek to co wygląda na białe, wcale białym nie musiało być. Każdy, kto sam wywoływał zdjęcia czarno-białe w ciemni wie doskonale, że czerwone i oliwkowe światło nie oddziałuje na materiały fotograficzne. Jest jeszcze kwestia rozpiętości tonalnej i możliwości przenoszenia jej przez materiał fotograficzny.

Aby zmieniać przyzwyczajenia, trzeba nam pionierów. Tak więc czekam na elegancki zestaw z białymi skarpetkami w Twoim wykonaniu. Chętnie zobaczyłbym "The Dirty Dozen" w tuzinie odsłon. Nie ma to, jak udowadniać tezy swoim przykładem.

pozdr.Vslv

- cienkie skarpetki w innym kolorze, wyglądające na białe na czarno-białej fotografii - czułość spektralna dawnych materiałów fotograficznych była bardzo zróżnicowana.

Dla zilustrowania ostatniej tezy przygotowałem przykład symulujący różną czułość spektralną czarno-białych materiałów fotograficznych. Są to tylko wirtualne kolorowe filtry oddziaływające na całość obrazu, a nie miejscowe korekty w PSP. Ponadto przy fotografowaniu gładkie błyszczące materiały (np.jedwab) mocniej odbijają światło i zazwyczaj wyglądają na jaśniejsze, niż są w rzeczywistości.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z którą częścią wypowiedzi VSLawa się zgadzasz?

edit: a ja się zgadzam z Mr Mlody :

Negatywne podejście do białych skarpet wynika z tego, że w Polsce kiedy ktoś zakłada białe skarpety, to jednocześnie wszystko źle dobiera. Włącznie ze skarpetami. Dlatego białe skarpety stały się symbolem błędu. Nie przez biel per se, ale przez to, co zazwyczaj tej bieli towarzyszyło. Naturalnie można dobrać białe skarpety z sukcesem do ubrania, ale jest to niezwykle trudne.

To coś jak z butami typu "spats". Są bez wątpienia ekstrawagancją, która się będzie większości kojarzyła z gangsterskimi latami 20. w USA. Trzeba naprawdę się postarać, żeby wpasować je tak w strój, żeby inni nie zwracali w ten sposób na nie uwagi. Trudna rzecz. Dlatego lepiej unikać zarówno spatsów, jak i białych skarpet. Chyba, że chcemy koniecznie zwracać naszym strojem uwagę i wywoływać kontrowersje. Osobiście myślę, że elegancji lepiej zrobi odpowiednia dyplomacja, która nie będzie uderzała strojem po oczach innych.

Zakładam, że na czyimś kompie skarpetki będę w tonacji beżu, kremowe, w odcieniu szarości. U mnie są białe. Nie czepiać się szczegółów proszę. ;)

edit. połączenie dwóch postów.

http://www.voxsartoria.com/page/3

post-2604-13658924551136_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Oczywiście istnieją zestawy w których białe skarpetki nie rażą, czasami wręcz dodają uroku. Jednak to nie jest reguła, tylko wyjątki.

Do granatowej marynarki, białych jedwabnych spodni i białych półbutów założyłbym białe skarpetki z pewnością - to takie nawiązanie do eleganckiej marynistyki.

[...]

Dla mnie nie są problemem białe skarpetki, chociaż aktualnie nie posiadam. Najtrudniej jest dobrać odpowiednie buty. Z resztą łatwiej jest sobie poradzić.

O ile znajdę odpowiednie buty, to na wiosnę wstawię, jakiś zestaw navy blue & white, z białymi skarpetkami oczywiście. Przykład, jaki podał Misza też mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.