Skocz do zawartości

Punkt środkowy / środek ciężkości marynarki


Arkadyjczyk

Rekomendowane odpowiedzi

W komentarzach do mojego dzisiejszego ubioru pojawiła się uwaga o źle dobranym środku ciężkości marynarki.

mam więc prośbę do bardziej doświadczonych kolegów o wyjaśnienie, (może ilustrowane zdjęciami z jakąś dorysowaną strzałką ?), gdzie prawidłowo powinien takowy się znajdować. mówiąc szczerze nie bardzo rozumiem istotę problemu a nie chciałbym popełniać błędu na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środek ciężkości marynarki to przeważnie wysokość zapięcia ostatniego guzika, tam gdzie marynarka jest najbardziej wcięta w talii. Powinien znajdować się w bliskiej odległości od środka ciężkości człowieka - czyli 2 cm poniżej pępka.

W przypadku Twojej marynarki, ten środek za bardzo poszedł w górę i tym samym zachwiał podstawowe proporcje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, guzik powinien być położony w talii, czyli 2-3 cm (w zależności od sylwetki i wzrostu) *powyżej* pępka. Tak naprawdę chodzi o maksymalne wcięcie marynarki, nie o położenie guzika - to nie musi być tożsame, ale tak najczęściej jest.

Jeśli kupujesz marynarki o standardowej długości (do linii pośladków), guzik powinien znajdować się nieco poniżej połowy jej wysokości (mierzonej od dołu do góry kołnierza). Oczywiście najlepiej jest przymierzyć, ale piszę o okazji w Internecie. Z kolei krótkie ("młodzieżowe") marynarki mają guzik niżej - wszak położenie talii nie zależy od długości marynarki. Marynarek wysoko zapinanych unikaj - psują sylwetkę, wygląda się w nich dziwnie (talia "idzie pod pachy").

Taliowanie marynarki jest zabiegiem dosyć prostym i niezbyt drogim. Tak więc, jeśli kupujesz ładną marynarkę i jest ok (ramiona, długość, rękawy dobre w przypadku przeciętych dziurek lub nie za krótkie w przypadku atrap), to niewielki nadmiar materiału nie powinien zniechęcać do zakupu.

Jeśli chodzi o marynarkę, którą pokazałeś w wątku obok - musisz zdecydować, czy warto przerabiać. Cena przeróbki prawdopodobnie przekroczy wartość marynarki, ale jeśli ją lubisz, można spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do (w 100% trafionej) wypowiedzi mosze dodam jeszcze, że pukt środkowy to jeden z podstawowych elementów proporcji marynarki. Krawiec w procesie bespoke może go przesuwać aby uzyskać zamierzony efekt. W dużym skrócie, obniżenie punktu środkowego często robi się u osób b. wysokich. Z kolei niskim podwyższa się go aby wydłużyć linię nóg.

Ja będę teraz eksperymentował z obniżeniem tego punktu aby wydłużyć linę wyłogów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę teraz eksperymentował z obniżeniem tego punktu aby wydłużyć linę wyłogów.

Postaram się w takim razie wrzucić w najbliższym czasie marynarkę z wysokim 'gorge' i niskim 'buttoning point'. Może okaże się pomocne dla Ciebie lub innych zainteresowanych tego typu eksperymentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie zwracać uwagi na dobór elementów garderoby - szczęśliwie nie muszę dziś wychodzić z domu także po prostu włożyłem to co było na wierzchu, bez poszetki i bez prasowania garnituru. Zgodnie z tematem wątku istotny jest 'środek ciężkości'. Jakość zdjęć (podobnie jak 'wiosenny' porządek na placu) pozostawia wiele do życzenia - z tego także zdaję sobie sprawę 8-)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Nie odważyłbym się pójść z guzikiem niżej (chyba, że jednocześnie wydłużymy marynarkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał około 300 gms, nie jestem w stanie stwierdzić dokładnie ale tak oceniam po dotyku. Został zakupiony na styleforum od użytkowniczki 'tailorsgranddaughter' kilka miesięcy temu. Brak było kartki z nazwą producenta ale o ile dobrze pamiętam nadruk mówił '80's all wool made in huddersfield'. Myślę, że ma conajmniej 20 lat. Oprócz niego kupiłem jeszcze jeden, zółty w pasy, ciągle nie wiem co z niego uszyć, choć jestem coraz bliższy skłonieniu się ku DB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.