Jump to content
macaroni

"Modne" filmy i książki

Recommended Posts

A od kiedy Lampart to sciense fiction? Ja niestety nie wybieram się na G. Niestety uważam, że reżyser miał chyba złe dni i nijak przemawia do mnie owa erkanizacja, pomijam kiczowate stroje, scengorafie rodem z filmow fantasy i gier komputerowych to kompletnie zatracila się dla mnie relacja ksiązki do filmu. Już nie mówiąc, że ów sławny Leonardo kompletnie mi nie pasuje do roli (reszta też).

Ale nikt nie twierdził, że science-fiction (ani nawet 'sciense fiction';) 

I dla odmiany ;)  - klasyka kina włoskiego:

"Lampart" (1963) z niezapomnianą rolą Burta Lancastera

• Upvote 1

Ja ubóstwiam Downton Abbey i Mad Men - co za stroje, chociaż to zupełnie inne epoki, kraje i gusta, ale kapitalną prace wykonali kostiumolodzy i za to wielkie prawa. Co do Zakazanego Imperium to patrząc na te zdjęcia zdecydowanie muszę to nadrobić! Kingsmen rzeczywiście ciekawie się zapowiada i do tego Colin Firth, jak zwykle udźwignie i temat i garnitur

"Zjawia się Marcel. Jego szary garnitur (odcieniem rozczuliłby turkawkę) uzupełnia dziś kaczeńcowy krawat, bardzo dziwny; z krepdeszynu, owiązany naokoło kołnierzyka, którego wystaje jedynie biały rąbek, pięknie udrapowany na przodzie i spięty szpilkami zakończonymi perłą, jak u kobiety; gratuluję Marcelowi tego niezwykłego pomysłu."

Colette, "Klaudyna w Paryżu, Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2011, s. 174.

W cyklu "Klaudyn" wiele jest opisów mody ówczesnej - a teksty ukazywały się na przełomie XIX i XX wieku (znakomita część na początku XX). Większość dotyczy ubioru kobiecego i jest bardzo drobiazgowa, a ze względu na odważną wartwę obyczajową książek niektóre bohaterki poznać można - rzeknijmy odważnie - od... podszewki  ;-)

Ale są i opisy mody męskiej - ten powyżej dotyczy postaci akurat mocno ekstrawaganckiej w ubiorze.

chyba na forum nie odnotowano bliźniaczej do "I am dandy" książki "We are dandy". Do kupienia np. w mikro-księgarni obok pracowni T. Januszkiewicza.

wearedandy_side_rgb.jpg

Teraz powtarzany jest serial "Wszystkie stworzenia duże i małe" na podstawie książki Jamesa Heriotta. Tu widać jak garnitury i "brytyjski sznyt" mierzyły się z realny światem. Dla mnie REWELACJA no i powrót do lat młodości; książka też bardzo fajna. 

Tu o filmach z elegancją. to ja to odświeżę, bo mi się ta marynarka bardzo podoba, chociaż w obecny włoski mainstream się nie wpisuje. Poza tym scena genialna. Nakręcona przy użyciu prymitywnej techniki, ale wielkiej kreatywniści. 

• Like 3

Z biegiem czasu każda kolejna wizyta w Polsce zamienia się w sentymentalną podróż - znajome miejsca, nieodwiedzane od lat, przedmioty pochowane w szufladach, odnalezione przypadkiem. Tym razem lawinę wspomnień wywołała we mnie książka Jerzego Turbasy - "ABC męskiej elegancji", którą dostałem na gwiazdkę w 2003 roku. Z tego, co się orientuję, to pionierska publikacja w tej dziedzinie na polskim rynku. Pojawiła się na długo przed blogami modowymi, ale w tej kwestii mogę się mylić, bo nie jestem pewien, czy miałem już wtedy dostęp do internetu.
Publikacja porusza praktycznie wszystkie zagadnienia związane z męską elegancją - przykłady klasycznych męskich strojów i fasonów o rożnym stopniu formalności przedstawiono na przykładzie garderoby prof. Antoniego Dziatkowiaka - od sportowej marynarki do wieczorowego smokingu. 
Pomimo że w książce jest praktycznie wszystko, od wiązania krawata i układania poszetki, na stylach narodowych kończąc, to w niektórych kwestiach jest trochę nieaktualna (np. prawidłowa długość nogawek).
O kapeluszach bardzo pobieżnie, ale nie będę się czepiał, bo w tamtym czasie nie wiedziałem kompletnie nic.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że książka Jerzego Turbasy wywarła na mnie ogromy wpływ. Moje dotychczasowe zainteresowania ubrała w definicje. Czy jest tu ktoś, komu jest znana ta lektura?

20181009_145630.jpg

20181009_145656.jpg

20181009_145806.jpg

20181009_145840.jpg

20181009_145924.jpg

20181009_145953.jpg

20181009_150024.jpg

20181009_150043.jpg

20181009_150112.jpg

20181009_150144.jpg

20181009_150353.jpg

20181009_150453.jpg

20181009_150527.jpg

• Like 2
  • Upvote 1

Tak, lata temu kupując koszulę ślubną otrzymałem ją w prezencie od sprzedawcy. Swoje przeleżała w zapomnieniu i w tym roku po nią sięgnąłem. Miła lektura, dodatkowo osadzona w naszych realiach. Nawet jeżeli trąci myszką to nie ujmuje to nic przyjemności bytowania z nią.

• Like 1

Nasz forumowy kolega Przemo wydał taką oto książkę:

niena-produkt-nienaganny.jpg

Ktoś już czytał?

Biorąc pod uwagę, że premiera jest 11 września, głos może pewnie zabrać sam autor.

Godzinę temu, eye_lip napisał:

Biorąc pod uwagę, że premiera jest 11 września, głos może pewnie zabrać sam autor.

Hehe. Wpisałem tytuł i wyświetliła mi się masa ofert z różnych sklepów. Teraz faktycznie widzę, że to przedsprzedaż :).

8 godzin temu, Krzysiek_W napisał:

a Przemysław Bociąga to kto?

Pytasz o nick na Forum? 😉

Książki jestem ciekawy, jako redaktor z filmików mógłby płynniej mówić. 

Czy ktoś może polecić jego książkę do spółki z Twardochem?

Zwykle unikam tzw. modnej literatury bo najczęściej jest kiepska, ale Twardoch jest bardzo dobry. Inteligentny, błyskotliwy, zgrabnie i celnie wyrażający myśli. Polecam. Wspomnianej wyżej książki nie czytałem więc do spółki z Twardochem polecić jej nie mogę.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

13 godzin temu, Krzysiek_W napisał:

a Przemysław Bociąga to kto?

@pszemau

Nota bene kiedyś aktywny forumowicz i jeden z członków-założycieli Buta w butonierce.

• Like 2