Skocz do zawartości

"Modne" filmy i książki


macaroni

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, jakie znamy książki w których dobrze opisane są stroje bądż takie w których bohaterowie przywiązują do nich wagę?

Nie jestem miłośnikiem książek z serii o Bondzie, ale zdaje się, że Ian Fleming pisał o stylu i strojach Bonda sporo.

Moim ulubionym, acz archaicznym źródłem są niezrównane pamiętniki Wacława Lednickiego. Opisuje on między innymi zwyczaje karnawałowe Krakowa cirka 1915 i swoje przygody z zamawianiem fraka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam właśnie po raz n-ty Vabank, ale po raz pierwszy zauważyłem że Kwinto nosi w nim buty szyte na miarę (wydaje mi się, że są to buty od Kielmana - białe golfy). ;)

Najbardziej niesamowita jest scena kiedy Kwinto spotyka się z Duńczykiem na meczu piłki nożnej. Kibice wyglądają zgoła inaczej niż współcześnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie włączyłem tvn+1, jeszcze sporo filmu zostało. Wystarczy na doprasowanie kilku koszul i wypastowanie 1-2 par butów :-)

Tez oglądałem i pomyslałem jaka szkoda, ze na forum nie poszła wzmianka o filmie. A poszła :)

swoją droga ciekawe ilu mistrzów pracowało nad ubraniami do filmu.

Było tez kilka ujęć cygarowych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

początek XX wieku :)

Ziemia Obiecana .. tam są ciekawe opisy ubrań damskich, męskich, ulicy :

"Masy robotników, poubieranych świątecznie w letnie jasne ubrania, w krzyczące kolorowe krawaty. w czapki o mocno błyszczących daszkach lub wysokie, dawno wyszłe z mody kapelusze, z parasolami w rękach, zalewało Piotrkowską, ciągnęli sznurami. z bocznych ulic i tłoczyli się na trotuarach tym ciężkim ruchem masy, która z biernością poddaje się wszelkiemu parciu (...)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche później u Tyrmanda:

„Uważam, że ubranie jest najbardziej zewnętrzną emanacją charakteru, indywidualności, zalet i wad, że mówi mnóstwo o człowieku, o jego stanach psychicznych, o jego usposobieniu, marzeniach i tęsknotach [...] formuje nastroje i samopoczucie" - pisał w swoim Dzienniku 1954 Leopold Tyrmand.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

sporo o modzie amerykańskiej można znaleźć w powieści American Psycho (Bret Easton Ellis). Natomiast czy książka warta jest przeczytania, to bym już polemizował. Poniżej próbka możliwości.

“The suit I wear today is from Alan Flusser. It’s an eighties drape suit, which is an updated version of the 30s style. The favored version has extended natural shoulders, a full chest and a bladed back. The soft-rolled lapels should be about four inches wide with the peak finishing three-quarters of the way across the shoulders. Properly used on double-breasted suits, peaked lapels are considered more elegant than notched ones. Low-slung pockets have a flapped double-besom design- above the flap there’s a slit trimmed on either side with a flat narrow strip of cloth. Four buttons form a low-slung square; above it,about where the lapels cross, there are two more buttons. The trousers are deeply pleated and cut full in order to continue the flow of the wide jacket. An extended waist is cut slightly higher in the front. Tabs make the suspenders fit well at the center back.The tie is a dotted silk design by Valentino Couture. The shoes are crocodile loafers by A. Testoni.” (p.29, American Psycho).

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast czy książka warta jest przeczytania, to bym już polemizował.

Cóż - jest to po prostu studium szaleństwa. Ale rzeczywiście, jesli ktoś nie czytał, proponuję zacząć od jej doskonałej ekranizacji w doborowej obsadzie (m.in. świetna tytułowa rola Bale'a) - jak się spodoba, po ksiażke mozna też spokojnie sięgnąć. Wyszła zresztą i po polsku.

Ponizej link do "kultowej sceny" z filmu:

pzdr

montalb

EDIT: zmiana linku na lepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, w książkach o Poirocie (przynajmniej w tych, które przeczytałem) stroje raczej nie są opisywane (nawet strój samego Poirota), chyba, że ma to jakiś wpływ na śledztwo lub stanowi napomnienie bohatera tytułowego, aby kapitan Hastings poprawił szpilkę od krawata. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nereusz

Witamy na forum Harrego Pottera :lol: Na forum bravogirl dyskutują sobie pewnie dziewczyny nad przystojnością młodziana z plakatu, to my chociaż oceńmy jego odzienie 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależałoby mi jednak na wieku XX...

Przede wszystkim pamiętnik Aleksego von Rosenberg, barona de Redé (1922–2004), wydany prywatnie przez Hugo Vickersa w 2005 r. Własnego egzemplarza jednak nie posiadam, a ceny antykwaryczne zaczynają się od 400 USD.

Na jego temat obszerny artykuł do przeczytania pod tym linkiem:

http://www.newyorksocialdiary.com/list/im/107im.php

post-387-13658920409537_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.