Skocz do zawartości

"Modne" filmy i książki


macaroni

Rekomendowane odpowiedzi

A od kiedy Lampart to sciense fiction? Ja niestety nie wybieram się na G. Niestety uważam, że reżyser miał chyba złe dni i nijak przemawia do mnie owa erkanizacja, pomijam kiczowate stroje, scengorafie rodem z filmow fantasy i gier komputerowych to kompletnie zatracila się dla mnie relacja ksiązki do filmu. Już nie mówiąc, że ów sławny Leonardo kompletnie mi nie pasuje do roli (reszta też).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Ja ubóstwiam Downton Abbey i Mad Men - co za stroje, chociaż to zupełnie inne epoki, kraje i gusta, ale kapitalną prace wykonali kostiumolodzy i za to wielkie prawa. Co do Zakazanego Imperium to patrząc na te zdjęcia zdecydowanie muszę to nadrobić! Kingsmen rzeczywiście ciekawie się zapowiada i do tego Colin Firth, jak zwykle udźwignie i temat i garnitur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

"Zjawia się Marcel. Jego szary garnitur (odcieniem rozczuliłby turkawkę) uzupełnia dziś kaczeńcowy krawat, bardzo dziwny; z krepdeszynu, owiązany naokoło kołnierzyka, którego wystaje jedynie biały rąbek, pięknie udrapowany na przodzie i spięty szpilkami zakończonymi perłą, jak u kobiety; gratuluję Marcelowi tego niezwykłego pomysłu."

 

Colette, "Klaudyna w Paryżu, Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2011, s. 174.

 

W cyklu "Klaudyn" wiele jest opisów mody ówczesnej - a teksty ukazywały się na przełomie XIX i XX wieku (znakomita część na początku XX). Większość dotyczy ubioru kobiecego i jest bardzo drobiazgowa, a ze względu na odważną wartwę obyczajową książek niektóre bohaterki poznać można - rzeknijmy odważnie - od... podszewki  ;-)

Ale są i opisy mody męskiej - ten powyżej dotyczy postaci akurat mocno ekstrawaganckiej w ubiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 7 months later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Z biegiem czasu każda kolejna wizyta w Polsce zamienia się w sentymentalną podróż - znajome miejsca, nieodwiedzane od lat, przedmioty pochowane w szufladach, odnalezione przypadkiem. Tym razem lawinę wspomnień wywołała we mnie książka Jerzego Turbasy - "ABC męskiej elegancji", którą dostałem na gwiazdkę w 2003 roku. Z tego, co się orientuję, to pionierska publikacja w tej dziedzinie na polskim rynku. Pojawiła się na długo przed blogami modowymi, ale w tej kwestii mogę się mylić, bo nie jestem pewien, czy miałem już wtedy dostęp do internetu.
Publikacja porusza praktycznie wszystkie zagadnienia związane z męską elegancją - przykłady klasycznych męskich strojów i fasonów o rożnym stopniu formalności przedstawiono na przykładzie garderoby prof. Antoniego Dziatkowiaka - od sportowej marynarki do wieczorowego smokingu. 
Pomimo że w książce jest praktycznie wszystko, od wiązania krawata i układania poszetki, na stylach narodowych kończąc, to w niektórych kwestiach jest trochę nieaktualna (np. prawidłowa długość nogawek).
O kapeluszach bardzo pobieżnie, ale nie będę się czepiał, bo w tamtym czasie nie wiedziałem kompletnie nic.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że książka Jerzego Turbasy wywarła na mnie ogromy wpływ. Moje dotychczasowe zainteresowania ubrała w definicje. Czy jest tu ktoś, komu jest znana ta lektura?

20181009_145630.jpg

20181009_145656.jpg

20181009_145806.jpg

20181009_145840.jpg

20181009_145924.jpg

20181009_145953.jpg

20181009_150024.jpg

20181009_150043.jpg

20181009_150112.jpg

20181009_150144.jpg

20181009_150353.jpg

20181009_150453.jpg

20181009_150527.jpg

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 9 months later...

Zwykle unikam tzw. modnej literatury bo najczęściej jest kiepska, ale Twardoch jest bardzo dobry. Inteligentny, błyskotliwy, zgrabnie i celnie wyrażający myśli. Polecam. Wspomnianej wyżej książki nie czytałem więc do spółki z Twardochem polecić jej nie mogę.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.