Skocz do zawartości

Elegancja z lat minionych


damiance

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 weeks later...

Dzisiaj po dłuższym czasie ponownie trafiłem na stronę BUW-u poświęconą modzie męskiej XIX i początku XXwieku na podstawie czasopism ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.Chciałbym ją polecić Panów (i Pań) uwadze.

http://www.buw.uw.edu.pl/wystawy/modameska/spis_tresci.html.

Dołączona grafika

Strona jest bardzo obszerna i z wieloma ilustracjami, podzielona na rozdziały:

- Wstęp

- Świat mody męskiej, czyli krótki rys historyczny

- Przechadzka po królestwie mody, czyli stroje męskie sposobem dykcyonarza ułożone

- Mężczyzna od stóp do głów, czyli dopełnienie męskiego ubioru

- Krawiectwo i rynek mody

- Polski ubiór narodowy i mundurowy

- Ubrania dla chłopców, czyli z dziecięcia młodzieniec

- Kronika mody męskiej roku 1845 z „Dziennika Mód Paryskich” zaczerpnięta

- Słownik materiałów i technik zdobniczych

A także streszczenie po angielsku i bibliografia.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie widać ewolucję, żeby nie powiedzieć upadek, wizerunku mężczyzny, przynajmniej w sztuce plakatu... Poniżej zdjęć.

Znalazłem jeszcze krótką zapowiedź w "Rzepie" http://www.rp.pl/artykul/9131,555184-Wy ... akatu.html

Warto planując wyjście na wystawę zwrócić uwagę na hardcorowe godziny otwarcia muzeum: Muzeum Plakatu, ul. Stanisława Kostki-Potockiego 10/16 do 31.12, poniedziałek, godz. 12 – 16, wtorek – niedziela, godz. 10 – 16 bilety: 10 zł

Pozdr,

wojvv

post-146-13658919464496_thumb.jpg

post-146-13658919464848_thumb.jpg

post-146-13658919465253_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

książka jest jeszcze do kupienia. Trafiłem przypadkiem jakimś dziwnym bo książka nie jest rozreklamowana ..

najtaniej znalazłem w wysylkowa.pl

http://wysylkowa.pl/ks1047157.html

pozdrawiam

d

W opisie na stronie znalazłem informacje, że książka jest porównywana do klasycznych już publikacji Stelli Blum, jednego z najwybitniejszych kostiumologów amerykańskich.

I znalazłem w Amazonie dwie książki Pani Stelli:

"Everyday Fashions of the Thirties As Pictured in Sears Catalogs"

http://www.stylehive.com/bookmark/amazoncom-everyday-fashions-of-the-thirties-as-pictured-in-sears-catalogs-dover-books-on-costume-textiles-stella-blum-books-628405

Dołączona grafika

oraz

"Everyday Fashions of the Twenties as Pictured in Sears and Other Catalogs"

http://www.stylehive.com/bookmark/amazoncom-everyday-fashions-of-the-twenties-as-pictured-in-sears-and-other-catalogs-sears-catalogs-stella-blum-books-628409

Dołączona grafika

Czy już może znacie te książki? Zastanawiam się czy proporcje liczby męskich ubrań do żeńskich są w nich takie jak na okładkach?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie nabyłem książkę kilka dni temu - Panowie powiem jedno spis treści to pikuś - zawartość robi wrażenie. Jak znajdę jutro, pojutrze czas to wrzucę kilka zdjęć ..

Przypomnę nieśmiało o obiecanych zdjęciach ;-)

Może z tej części, której nie ma na stronie BUW-u?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pasuje. Robi wrażenie :) Zwróćcie uwagę że już wtedy część panów miała problem z odpowiednim dopasowaniem, a i ten nieszczęsny ostatni guzik od kamizelki zawsze jest zapięty. Mankiety koszuli też nie wystają zza rękawa marynarki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to raczej mało prowdopodobne, żeby to była elita ubierająca się u najlepszych krawców ;) co sugerują choćby zużyte i wymięte ubrania.

Rozpięty guzik kamizelki to stosunkowo młoda moda i przede wszystkim angielska. Zresztą i dziś, chociaż to klasyk już to niewielu panów o tym pamięta/wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to raczej mało prowdopodobne, żeby to była elita ubierająca się u najlepszych krawców ;) co sugerują choćby zużyte i wymięte ubrania.

Rozpięty guzik kamizelki to stosunkowo młoda moda i przede wszystkim angielska. Zresztą i dziś, chociaż to klasyk już to niewielu panów o tym pamięta/wie.

to są zdjęcia policyjne :) więc te panie i panowie do elity raczej nie należą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie nabyłem książkę kilka dni temu - Panowie powiem jedno spis treści to pikuś - zawartość robi wrażenie. Jak znajdę jutro, pojutrze czas to wrzucę kilka zdjęć ..

Przypomnę nieśmiało o obiecanych zdjęciach ;-)

Może z tej części, której nie ma na stronie BUW-u?

Pozdr,

wojvv

wiem, pamiętam, przepraszam za opóźnienie. Nadrobię

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.