Skocz do zawartości

Płaszcz, kurtka, itd. - dyskusje i porady


jachobs

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

W sumie zastanawiające, że na forum pod nazwą "płaszcz" zawsze kryje się trencz, ulster coat lub właśnie takie wariacje jak powyżej. A stary, dobry chesterfield pojawia się naprawdę nieśmiało i sporadycznie ;) A moim zdaniem jest to naprawdę genialne okrycie wierzchnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie zastanawiające, że na forum pod nazwą "płaszcz" zawsze kryje się trencz, ulster coat lub właśnie takie wariacje jak powyżej. A stary, dobry chesterfield pojawia się naprawdę nieśmiało i sporadycznie ;) A moim zdaniem jest to naprawdę genialne okrycie wierzchnie

Bo trencze widuje się stosunkowo często na ulicach, a dyplomatka to zjawisko. Wczoraj widziałem fajny chesterfield McNeala w P&C. Zachęcała cena (niecałe 400 zł) i kolor (wielbłądzi), ale zniechęcał skład (70% wełna, 30% polamid). Jeżeli ktoś ma namiary na dobry, ciepły chesterfield, to będę bardzo wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uszczegółowimy nazewnictwo:

- kurtki jak Barbour z woskowanej bawełny często nazywa się "olejakiem" jako, że tkanina jest olejowana (zapewne są różne technologie - nie wnikam czy olej/wosk, czy pochodne) lub "kurtką stajenną"

- płaszcz to ogólna nazwa okrycia wierzchniego w długości (tu moja propozycja) między kolanem a kostkami

- zawsze myślałem, że dyplomatka to po prostu krótszy płaszcz, do połowy uda - czy tak jest?

Trencz (Trench Coat) to w sumie dziś również rarytas jeśli się spotka kogoś w takim na ulicy. Niestety teraz panuje chyba jeszcze pochodząca z prlu moda na dziwne wdzianka z jakiegoś ortalionu w których chyba nikt nie wygląda dobrze (zazwyczaj czarne to to, do połowy uda, zapinane na 1 rząd guzików ale jeszcze lepiej na zamek).

Może ktoś wie, gdzie można kupić:

ad 1 granatowy trencz 3/4 z klasycznym kołnierzem

ad 2 granatową lub brązową, klasyczną budrysówkę

ad 3 peak coat (nie wiem jak to po pl) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt plaszcza okolo 1500 euro.

Jaki materiał?

Dla mnie nie obowiązkowym nakryciem wierzchnim jest zwykła Husky, nie znam nic praktyczniejszego na co dzień. Zimą do mniej formalnych zestawów (również garniturów i marynarek) b.lubię budrysówki...

No i marzy mi się kaszmirowa dyplomatka przed kolano w kolorze camelowym i czerwonym kołnierzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez dyplomatkę rozumiem płaszcz taki jak zaprezentowany powyżej, tylko dłuższy ( klasycznie powinien sięgać prawie do kolan, teraz dopiero jest moda na przykrótkie płaszcze ). Powyżej mamy do czynienia z dyplomatką w wersji causual, tj. bez aksamitnego kołnierza i mniej formalnego koloru materiału. Ja osobiście takie właśnie preferuję, bo ma najwięcej zastosowań.

Cena wynika z faktu, że jest to normalna, pełnoprawna marynarka, dłuższa ( potrzeba 2,8m na jej uszycie ), a i materiały płaszczowe to najczęściej kaszmiry i mieszanki kaszmiru z wełną, cenowo zaczynające się o 50% drożej, niż materiały na marynarki i dość porządnie szybujące w górę. Jednakże jeżeli chodzi o izolację cieplną, taki materiał można z powodzeniem stosować w temp od -15C do 10C, a jednocześnie jest w miarę cienki, więc też ubranie wydaje się optycznie lżejsze. Dodatkowo płaszcz ociepla też nogi, czego nie potrafi zwykła kurtka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.