Skocz do zawartości

Przeróbki: spodnie, marynarki, itd.


łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie przeróbek spodni - konkretnie bawełnianych 5-pocket. Spodnie są dobre w kolanach, udach i pasie (no tu przydałoby się jeszcze ze 2 cm poszerzyć ;-)). Chciałbym je dość ostro zwężyć, ale tylko dół poniżej linii kolan (nogawki mają obecnie na dole 24 cm, a chcę zejść do ok. 19 cm) Czy taka przeróbka ma w ogóle sens i nie zdeformuje nadmiernie całości? Moja krawcowa dość mocno oponuje twierdząc, że po takim "zabiegu" spodnie będą wyglądały karykaturalnie... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zwęzić od kolan, robiłem to. Ale jak dużo, to już zależy. 24 cm dołem sugeruje szeroką nogawkę (po całości) - chyba, że to krój "marynarski" - więc pewnie w grę wchodziłoby zwężenie również po całości (ew. od kolan bardziej). Pamiętaj, że węższa nogawka oznacza również potencjalnie mniejszy komfort. Mam spodnie, które zwęziłem za mocno i w rezultacie ich nie lubię. A dodam, że różnica z innymi (ten sam krój, inny kolor), w których czuję się jeszcze wystarczająco swobodnie, jest poniżej 1 cm szerokości nogawki w kluczowych miejscach.

Druga sprawa - ze względu na kształt nóg (uda do przodu, łydki do tyłu), wąska nogawka zawsze będzie się brzydko załamywać do tyłu pod kolanami. Innymi słowy, nie ma szans na linię prostą, która mnie osobiście najbardziej się podoba.

Jednak dyskusja zawieszona w próżni jest dość jałowa. Proponuję, abyś poeksperymentował z jedną parą celem nabrania doświadczenia. Zwęź je nieco mniej, np. do 21 cm, zobacz, jak wyglądają i czy masz jeszcze luz. Potem możesz zrobić kolejne "cięcie". Można też spinać/fastrygować, ale wtedy ciężko ocenić wizualnie spodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie przeróbek spodni - konkretnie bawełnianych 5-pocket. Spodnie są dobre w kolanach, udach i pasie (no tu przydałoby się jeszcze ze 2 cm poszerzyć ;-)). Chciałbym je dość ostro zwężyć, ale tylko dół poniżej linii kolan (nogawki mają obecnie na dole 24 cm, a chcę zejść do ok. 19 cm) Czy taka przeróbka ma w ogóle sens i nie zdeformuje nadmiernie całości? Moja krawcowa dość mocno oponuje twierdząc, że po takim "zabiegu" spodnie będą wyglądały karykaturalnie... :roll:

Przerabiałem sam mnóstwo spodni więc mogę Ci pomóc, choć Mosze ładnie wszystko podsumował. Sam z takiej szerokości u dołu zwężam do ~17,5 cm. Z technicznego punktu widzenia na prawdę prosta i łatwa przeróbka, całkowicie bezproblemowa. Do zrobienia w 15 minut. Ale bardziej bym się martwił o proporcje. Ja zwężając każde moje spodnie zwężałem je od samej góry, do samego dołu, zmniejszać też stan. Ale jak spodnie u dołu mają 24 cm, to jak sugeruje kolega wyżej, całe są szerokie. Tak więc faktycznie może być tutaj karykaturalny efekt marchewki, jak mówi krawcowa. Bardzo jestem ciekaw różnicy więc sfotografuj się przed zaszplikowaniem i po. 19 cm u dołu może oznaczać w Twoim przypadku już opinanie się spodni na łydce. W tej sytuacji więc na prawdę ważne jest to co oznacza dla Ciebie "dobre w kolanach udach i pasie". "Dobre" przy takim zwężeniu powinno równać się na granicy komfortu dla kogoś nieobytego w takiej szerokości nogawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre w moim wypadku oznacza, że mogę w nich swobodnie kucnąć bez nadmiernego opinania się materiału. Dałoby się odjąć w udach z 1-2 cm, ale komfort użytkowania by dość mocno spadł (a ta bawełna jest sztywna i praktycznie nierozciągliwa). Mam raczej specyficzną budowę ciała (ala kasztanek na zapałkach ;-)) - ok 100 cm w pasie i bardzo szczupłe (i długie) nogi. Do tej pory też zawsze zwężałem spodnie po całości (za wyjątkiem pasa) i w efekcie materiał na udach i kolanach opina się mocno przy siadaniu/schylaniu/kucaniu itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po przeczytaniu i obejrzeniu kilku wpisów Statica, też zrobiłem sobie 'test szpilkowy' ;) -

- to naprawdę dużo Ci wyjaśni.

Z Twojego opisu sylwetki i samych spodni, wydaje mi się, że najbezpieczniej (w kontekście fasonu) byłoby zwęzić przez całą długość - tak, aby w biodrach/kroku jednak zostało tak jak jest obecnie.

Dzięki temu nie 'spłycisz' spodni i nie będą wyglądały jak bryczesy (jeśli zwężałbyś od kolan).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No więc marynarka odebrana. Z obwodu ściągnięte 8 centymetrów, więc sporo. Dodatkowo założone niewielkie poduszki. Kołnierz był dość gruby a marynarka nie miała zupełnie wypełnienia co powodowało efekt opadających ramion, więc z krawcem zdecydowaliśmy się je podnieść. Co myślicie? Jak dla mnie efekt rewelacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bardziej marynarka podobała mi się wcześniej. To zdecydowanie jesienna kurtko/marynarka, powinna moim zdaniem zmieścić jeszcze sweter na koszulę. Na drugim zdjęciu jest jakby efekt "wciągniętego brzucha". Jeżeli z takim dopasowaniem czujesz się lepiej to super. Pewnie jakbym nie widział zdjęcia jak wyglądała marynarka wcześniej to bym takich głupot tu nie pisał tylko powiedział, że marynarka leży świetnie ;) . Przez większe wcięcie i lekkie podniesienie ramion marynarka nabrała lekko wojskowego/mundurowego wyglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwyższenie ramion było dobrą decyzją (chociaż krawiec nie uznał już za stosowne poprawić nadmiaru materiał przy pachach, aby materiał dalej leciał równo w doł) Wytaliowanie nie. Nie pasuje do tego stylu i tylko jeszcze zwiększyło otwarcie z dołu. Teraz wygląda na typową o 4 rozmiary za małą. Jeszcze gdyby to była marynarka z lekkiego, letniego materiału to by tworzyło pewną całość. A teraz mamy pomieszanie stylów.

Ja bym ją rozpuścił o 3-4cm i górny guzik przesunął 1-2cm od krawędzi. W ten sposób będziesz miał przylegającą, ale z mniejszym otwarciem z dołu. Albo noś spodnie z wyższym stanem na szelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc marynarka odebrana. Z obwodu ściągnięte 8 centymetrów, więc sporo. Dodatkowo założone niewielkie poduszki. Kołnierz był dość gruby a marynarka nie miała zupełnie wypełnienia co powodowało efekt opadających ramion, więc z krawcem zdecydowaliśmy się je podnieść. Co myślicie? Jak dla mnie efekt rewelacyjny.

Osobiście nie rozumiem powyższego krytykanctwa - marynarka (bo teraz już nie kurtka) optycznie poszerza w ramionach, jest bardzo dopasowana w talii, efekt - w sensie sylwetki - super. Rozchodzenie się na dole wg mnie bardzo sympatyczne. Jedyny - drobny - mankament to lekkie zapadanie się materiału z przodu ramion.

Natomiast, niestety, takie taliowanie 1. wymaga wąskich bioder albo bardzo dobrego dopasowania w tychże, 2. zmniejsza komfort ruchu. Na zdjęciach wygląda się super, ale normalne, dłuższe użytkowanie już takie przyjemne nie jest. Ja jednak w marynarkach zostawiam pewien margines (guzik można odciągnąć na te kilka centymetrów); mam jedną o podobnym efekcie (nie taliowałem, taka była) i rzeczywiście, jest to jedna z najładniej na mnie leżących, ale zapięcie jest na styk, na granicy dobrego wyglądu (w sensie marszczenia materiału) i komfortu noszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w marynarce garnituru RTW, w której nie ma butonierki można takową zrobić?

Oczywiście, sam niedawno zleciłem osiedlowej krawcowej taką robotę. Chwilę zastanawiała się, po co oraz zarzekała się, że już się takich "dziurek" w męskich marynarkach nie robi, ale koniec końców zlecenie przyjęła i za cenę 3zł butonierka podziurawiła mi kilka klap. Skutek zadowalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.