Skocz do zawartości

Krawat - kluczowy i niedoceniony, jak dobrać odpowiedni?


Ę-żine

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tylko dodam, że wersja z wyżej wymienionymi 12 wiązaniami jest bezpłatna. Możliwe jest także wykupienie wersji płatnej, w której pozbywamy się reklam i dostajemy 2 różne sposoby wiązania Bow Tie i 3 inne wiązania. Jak dla mnie całkiem fajna aplikacja ;)

St. Andrew całkiem mi się podoba, muszę wypróbować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się właściwie nie uczyłem wiązania krawata. Jak miałem kilkanaście lat to mi ojciec pokazał najprostszy, a potem jakoś wymyśliłem sam kilka węzłów, które odpowiadają pół windsorowi, windsorowi, four-in-hand (także z podwójnym "obwiązaniem"). Nie wiem, czy udałoby mi się zawiązać muchę, to wygląda na trudniejszą sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda że krawaty z malutkimi herbami , są przeznaczone do marynarek klubowych tip a nie do codziennego garnituru w firmie itp ?

Myślę, że do pracy raczej nie wypada zakładać krawatów w tego typu wzory, choć nie uważam żeby było to jakieś straszne nadużycie. Natomiast tak jak napisałeś, najlepiej komponują się one z marynarkami klubowymi oraz w koordynowanych zestawach casualowych.
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda że krawaty z malutkimi herbami , są przeznaczone do marynarek klubowych tip a nie do codziennego garnituru w firmie itp ?

Myślę, że do pracy raczej nie wypada zakładać krawatów w tego typu wzory, choć nie uważam żeby było to jakieś straszne nadużycie. Natomiast tak jak napisałeś, najlepiej komponują się one z marynarkami klubowymi oraz w koordynowanych zestawach casualowych.

Przy znakach herbowych i barwach klubowych (heraldycznych) na krawatach radzę zachować ostrożność. Może to być odebrane czasami jako nadużyciu, natrętne przypochlebianie się etc. Po prostu warto wiedzieć, czy mamy na szyi luźną wariację czy też prawdziwy klubowy krawat lub odwołujący się do jakiejś grupy (tak jak Samoobrona zawłaszczyła tradycyjne klubowe krawaty i barwy narodowe, nad czym osobiście boleję).

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda że krawaty z malutkimi herbami , są przeznaczone do marynarek klubowych tip a nie do codziennego garnituru w firmie itp ?

Myślę, że do pracy raczej nie wypada zakładać krawatów w tego typu wzory, choć nie uważam żeby było to jakieś straszne nadużycie. Natomiast tak jak napisałeś, najlepiej komponują się one z marynarkami klubowymi oraz w koordynowanych zestawach casualowych.

Przy znakach herbowych i barwach klubowych (heraldycznych) na krawatach radzę zachować ostrożność. Może to być odebrane czasami jako nadużyciu, natrętne przypochlebianie się etc. Po prostu warto wiedzieć, czy mamy na szyi luźną wariację czy też prawdziwy klubowy krawat lub odwołujący się do jakiejś grupy (tak jak Samoobrona zawłaszczyła tradycyjne klubowe krawaty i barwy narodowe, nad czym osobiście boleję).

rozumiem, dzieki Wam za odpowiedz.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy udaje się Wam zawiązać krawat praktycznie za każdym razem od razu na odpowiednią długość ? Zawsze jest mi trudno wycelować z długością, muszę mieć kilka podejść zanim krawat zostanie zawiązany i wówczas jest już nieco pognieciony. Może macie jakiś sposób, aby za pierwszym razem od razu zrobić to dobrze ? Podziwiam facetów, którym się to udaje za pierwszym razem, zwłaszcza bez lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem da się wypracować pewne wzorce, bo czasami sama praktyka nie wystarczy - sam mam w szafie krawaty, których długość momentami różni się nawet o 7 cm. Niektóre skracam do optymalnej długości, ale większość pozostawiam w takim stanie w jakim je nabyłem. Wtedy przydaje się jednak wymierzyć krawat w stosunku chociażby do guzików koszuli.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od długości krawata dobieram rodzaj węzła, czyli np. do dłuższych w stosunku do mojego wzrostu często stosuję podwójny windsor lub ostatnio węzeł ks. Alberta. Staram się, by cieńsza końcówka miała maksymalnie długość "części reprezentacyjnej" krawata. Do niedawna praktycznie zawsze wiązałem krawaty podwójnym windsorem, co niestety, niezawsze korzystnie wyglądało przy danym rodzaju kołnierzyka lub krawata. Obecnie, o ile się da, krawaty wiążę four in handem, który wg mnie pasuje do większości kołnierzyków i krawatów (proszę o korektę, jeśli się mylę :) ). Jest prosto, lecz nie zawsze szybko, bo jak napisał Kolega w jednym z wcześniejszych postów, ciężko nieraz utrafić z odpowiednią długością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franky, z ciekawości zapytam, ile Ty masz krawatów? :)

Dokładnie nie liczyłem, temu m.in. służy blog. Myślę, że mam co najmniej 1000. Muszę trochę uzupełnić o bardzo standardowe. Mam zdecydowanie za mało jednokolorowych. Ale w zakupach ograniczam się już tylko do rzeczy rzadkich i oryginalnych... ;-) no, chyba że jakas okazja sie trafi :lol:
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawaty przechowuję w pudłach, z praktyki wychodzi, że przy takiej liczbie najlepiej je rolować, że by sie nie gniotły. Teraz oddzielnie trzymam te co już miałem na blogu (na pudłach piszę numery z bloga), i oddzielnie te, które nie poszły. Ale jeden się zaplątał ich chciał pójść drugi raz, wyłapałem go w ostatniej chwili, bo mam świetną pamięć wzorkową i na szczęście jakoś indeksuję je, więc wyszkiwarki mi pokazała cały spisek ;) Pudła stoją w garderobie i zajmują sporo miejsca (niestety :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy udaje się Wam zawiązać krawat praktycznie za każdym razem od razu na odpowiednią długość ? Zawsze jest mi trudno wycelować z długością, muszę mieć kilka podejść zanim krawat zostanie zawiązany i wówczas jest już nieco pognieciony. Może macie jakiś sposób, aby za pierwszym razem od razu zrobić to dobrze ? Podziwiam facetów, którym się to udaje za pierwszym razem, zwłaszcza bez lustra.

U mnie przy najczęściej używanym węźle trafiam od razu z długością, kształtem itd. Natomiast próbując nowego zdarza się z 7-8 razy próbować. Więc jak napisano wcześniej - praktyka czyni mistrza :)
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w wiekszości wypadków zaczynam węzeł w miejscu gdzie rozpoczyna się jedwabne pokrycie na kark/szyję, długość wychodzi praktycznie zawsze poprawna, problem tylko w tym, że to też bywa mylące ze względu na wady postawy. Długość potrafi być dobra jak stoimy ładnie wyprostowani, ale część ludzi (czyt. ja) w trakcie chodzenia lekko się garbi, co owocuje krawatem odrobinę za długim. Patent wiązania nieco wyżej rozwiązuje ten problem, do momentu, gdy człowiek zdaje sobie sprawe, że się garbi i próbuje utrzymać poprawną, wyprostowaną postawę, co owocuje krawatem odrobinę za krótkim. Wniosek z tego chyba taki, że albo się garbić nonstop, albo się prostować nonstop.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie chodzenia człowiek zwykle przyjmuje naturalną postawę fizjologiczną, dlatego do takiej naturalnej swobodnej postawy trzeba dobrać długość krawata. Sztuczne prostowanie się jest wręcz niezdrowe (piszę to jako ktoś, kto kiedyś się tak nadmiernie prostował a teraz musi chodzić na rehabilitację, gdzie go rozluźniają ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten 2 krawat jest z wełny?

Na podstawie zdjęcia nie można stwierdzić ze 100% pewnością z jakiego materiału jest wykonany ten krawat. Na pewno wełna jest jednym z materiałów składowych. Może to być np. mieszanka wełny z bawełną (rzadko spotykana) lub wełny z jedwabiem (częściej spotykana). W mieszankach mogą również występować takie dodatki jak chociażby elastan, moher (również odmiana wełny) lub poliamid. Krawaty w 100% wełniane również są rzadkością z uwagi na ich nieprzyjemną w dotyku i zbyt matową fakturę. Poza tym bardziej też się mechacą.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.