Skocz do zawartości

Krawat - kluczowy i niedoceniony, jak dobrać odpowiedni?


Ę-żine

Rekomendowane odpowiedzi

Przegladam ksiazke Hardy Amies ABC of Men's Fashion z 1963 roku (klasyka brytyjskiej elegancji) i Hardy przyznaje sie do noszenia krawatu o szerokosci 1.25 cala (ok 3.2 cm) w hasle tie dodajac ze wielu panow woli wezsze! Pisze takze ze szerokosc krawata wyznaczaja aktualne trendy w modzie meskiej. Bynajmniej nie dyskredytuje sledzikow za to ze sa 'trendy' (a to juz bylo prawie 50 lat temu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegladam ksiazke Hardy Amies ABC of Men's Fashion z 1963 roku (klasyka brytyjskiej elegancji) i Hardy przyznaje sie do noszenia krawatu o szerokosci 1.25 cala (ok 3.2 cm) w hasle tie dodajac ze wielu panow woli wezsze! Pisze takze ze szerokosc krawata wyznaczaja aktualne trendy w modzie meskiej. Bynajmniej nie dyskredytuje sledzikow za to ze sa 'trendy' (a to juz bylo prawie 50 lat temu).

Oglądając starsze amerykańskie filmy też zauważyłem, że wąskie krawaty był kiedyś modne. Kilka przykładów:

George Peppard (Śniadanie u Tiffaniego, 1961)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jack Lemmon (The Apartment, 1960)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dwunastu gniewnych ludzi (1957)

Dołączona grafika

Cary Grant (Szarada, 1963)

Dołączona grafika

Tu także trochę szerszy:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat dzisiaj, jeśli chodzi o szerokość, wrócił do tej z przełomu lat 80 i 90. Oglądając seriale z tych lat (np. "Miasteczko Twin Peaks") ma się wrażenie, że aktorzy są ubrani bardzo dzisiejszo :). Bardzo szerokie krawaty początku XXI wieku uważałem za niezbyt dobry pomysł, ale może bierze się on stąd, że jestem szczupły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie,

mam dwa krawaty, które bardzo lubię, ale uważam, że są za cienkie i niespecjalnie przez to pasują do mojej sylwetki. W wewnętrznej części mają jeszcze trochę materiału, dlatego też chciałbym je poszerzyć. Myślę, że to wykonalne, ale może miał ktoś podobne doświadczenia? Komu mógłbym to w Warszawie zlecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Pomyślałem, że warto założyć ogólny temat o krawatach więc proszę, oto jest!

Będziemy mogli w tym temacie rozmawiać porównywać i doradzać, bez konieczności zakładania nowego(tematu, nie krawata) za każdym razem(w końcu porządek na forum być musi :) )

Osobiscie, mam pewien problem z krawatami, mianowicie nie wychodzi mi taka ładna, głęboka łezka(zagłębienie).

Myślałem, że to na początku sprawa węzła (pojedyńczy four in hand), ale gdy przetestowałem inne jest to samo.

Macie może jakiś rade na ten problem ?

jest na to remedium: http://parisiangentleman.fr/2011/04/27/ ... mple-clip/

ale wg, mnie to nie to, co prawdziwy, oryginalny "dimple"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to kwestia ulozenia materialu pod wezlem. Przy formowaniu wezla, glowna czesc krawata (czyli to co widac tak naprawde) jest sciskana i najczesciej (z tego, co zauwazylem) krawedzie materialu zachodza pod spod, przez co tracimy 'lezke' zyskujac jednoczesnie uwypuklenie. Mozna tego uniknac ukladajac material pod wezlem, tak, aby material marszczyl sie po srodku, a nie przy krawedziach. Na ogol dziala umieszczenie palca wskazujacego po srodku materialu i odwiniecie krawedzi podczas zaciskania.

Znacznie latwiej to wyjasnic na zdjeciu, ewentualnie filmiku, jesli ktos zrozumie cokolwiek z powyzszego wytlumaczenia to bedzie swietnie;)

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja metoda: lekko zacisnąć węzeł tak, aby został ostatni cm-dwa na dociśnięcie węzła, a materiał pod węzłem był na razie w miarę prosty (bez fałdek). Następnie ściskamy krawat tuż poniżej węzła w literę "M" (bruzda na środku) i dociskamy (znaczy się, ściągamy w dół), ale z wyczuciem. Zwracam uwagę, że nigdzie nie wsadzam palca. Metoda działa bardzo dobrze na różnej grubości jedwabnych krawatach, rzadko mam problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to kwestia ulozenia materialu pod wezlem. Przy formowaniu wezla, glowna czesc krawata (czyli to co widac tak naprawde) jest sciskana i najczesciej (z tego, co zauwazylem) krawedzie materialu zachodza pod spod, przez co tracimy 'lezke' zyskujac jednoczesnie uwypuklenie. Mozna tego uniknac ukladajac material pod wezlem, tak, aby material marszczyl sie po srodku, a nie przy krawedziach. Na ogol dziala umieszczenie palca wskazujacego po srodku materialu i odwiniecie krawedzi podczas zaciskania.

Znacznie latwiej to wyjasnic na zdjeciu, ewentualnie filmiku, jesli ktos zrozumie cokolwiek z powyzszego wytlumaczenia to bedzie swietnie;)

Pozdrawiam,

dsc.

a ten palec to wkładać z góry czy z dołu ?

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję jeszcze inną metodę, wcześniej próbowałem wtykania palca. Kiedy węzeł jest już prawie dociągnięty, wtykam palec w pętlę materiału nad węzłem i dociągam go lekko. W ten sposób cała konstrukcja zacieśnia się i łezka zazwyczaj formuje się sama, ponieważ węzeł jest węższy na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Uczę się właśnie four-in-hand, dotychczas go nie stosowałem. Czy z założenia "główka" krawata ma być jakby asymetryczna?

pzdr

Michał

Tak, four-in-hand jest z założenia niesymetryczny. Nie mogę uwierzyć, że nigdy go nie używałeś :shock: . Z ciekawości zapytam - jakie węzły dotychczas stosowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was orientuje się, czy gdzieś można kupić grenadyne? Następnym krokiem byłaby wycieczka na Solec do MM Krawaty, oczywiście.

My już nawet stworzyliśmy potencjalną listę chętnych na wspólne szycie z grenadyny w MM, ale problem w tym że nie ma grenadyny. :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.