Skocz do zawartości

Zajęcia zdalne - sprzęt


Kyle

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, niedługo zaczyna się dla mnie cykl zajęć z aplikantami i studentami, niestety w większości znowu zdalnych, i ponieważ zakładam, że jest na forum trochę osób, które mają w tym zakresie większe doświadczenie, mam prośbę o rekomendacje co do sprzętu, żeby być dobrze słyszalnym i widzialnym. W zeszłym roku prowadziłem najprostszymi metodami (kamerka z laptopa, proste słuchawki z mikrofonem, zwykła lampka biurkowa), chciałbym wypaść bardziej profesjonalnie. Zatem jakie polecacie:

- kamerkę

- mikrofon

- oświetlenie

- coś na tło.

Jakiś rozsądny budżet (powiedzmy 200-300 zł za urządzenie jeżeli to wykonalne, mimo wszystko jest to dla mnie uboczna działalność). Zdarzało się, że prowadziłem zajęcia przez 7 godzin jednego dnia, więc baterie w słuchawkach BT mogą nie pociągnąć takiego czasu i potrzebne coś z zasilaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku, jeżeli nie masz przedpotopowego laptopa, to kamerka z komputera w zupełności wystarczy. Zapewne i tak będziesz prezentować slajdy, a Twoja twarz będzie widoczna tylko na miniaturce, więc żadna kamera 4K nie jest tu potrzebna. Zadbaj tylko o to, żeby była na odpowiedniej wysokości. Postaw komputer wyżej, może nawet być na kilku książkach, tak żeby kamerę mieć na wysokości oczu. Zadbaj też o przyzwoite oświetlenie (w szczególności nie siadaj plecami do okna) i wtedy nawet na jakimś domyślnym tle z Teams nie powinno być źle. Za te kilka stówek kupiłbym na Twoim miejscu zestaw głośnomówiący Jabry i to powinno wystarczyć.

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jaskokoz napisał:

I wygląda jak wygląda...

Dokładnie. Aż tak ograniczony technicznie nie jestem, żeby nie wiedzieć o opcjach w Teams, ale to słabizna. Zresztą na aplikacji zajęcia odbywają się na specjalnej platformie, więc trzeba sobie radzić samemu.

5 minut temu, Zajac Poziomka napisał:

Bartku, jeżeli nie masz przedpotopowego laptopa, to kamerka z komputera w zupełności wystarczy. Zapewne i tak będziesz prezentować slajdy, a Twoja twarz będzie widoczna tylko na miniaturce, więc żadna kamera 4K nie jest tu potrzebna. Zadbaj tylko o to, żeby była na odpowiedniej wysokości. Postaw komputer wyżej, może nawet być na kilku książkach, tak żeby kamerę mieć na wysokości oczu. Zadbaj też o przyzwoite oświetlenie (w szczególności nie siadaj plecami do okna) i wtedy nawet na jakimś domyślnym tle z Teams nie powinno być źle. Za te kilka stówek kupiłbym na Twoim miejscu zestaw głośnomówiący Jabry i to powinno wystarczyć.

Dzięki Paweł, mam Della Latitude model nie nowy, do pracy dobry z powodu ilości ramu i dysku ssd, ale na kamerze to trochę chyba oszczędzali, na rozprawy zdalne wystarczy, niemniej do wykładów chciałbym, żeby jakość była lepsza. Ale kluczowy jest dźwięk, te zestawy wyglądają ciekawie, zwłaszcza te dedykowane pod konferencje.

Uczestniczyłem ostatnio w kilku konferencjach online i generalnie jakość obrazu i dźwięku jest na ogół bardzo słaba (zarówno starsi naukowcy, jak i młodsi, nie potrafią się ogarnąć technicznie, ale może prawnicy tak mają). Nawet przy dobrym poziomie merytorycznym to obniża jakość odbioru. Chciałbym być tak powyżej średniej, jednorazowa inwestycja w sprzęt (zresztą ostatnia szansa, żeby wrzucić w koszty zanim przynajmniej na rok spadam na ryczałt dzięki rządowemu programowi Pies+), a efekt na jakiś czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jabra, nawet w podstawowej wersji, jest w porządku pod kątem jakości dźwięku, o ile nie masz zbyt dużo hałasu w tle. IMO wygodniejsze do długotrwałego używania niż słuchawki, bez plączących się kabelków, bez problemu rozładowania jak w przypadku BT. Miałem okazję korzystać wielokrotnie z modelu 510 w pracy i nigdy nie było problemów z jakością dźwięku. Z wad - przekracza budżet. Jeśli słuchawki to korzystałem z Plantronics Blackwire C3225 i do zastosowań biurowych są w porządku, mikrofon naprawdę niezły. Same mikrofony na stojaczku - nigdy nie korzystałem, nie doradzę.

Kamera na wysokości oczu to podstawa. Od dołu dodaje kilka kilogramów, podbródków i lat. Zewnętrznej nie doradzę, bo w ogóle się nie znam, natomiast co do światła - znajomy chwali sobie panel LEDowy GlareOne LED Panel 12 BiColor. Swoich doświadczeń z nią nie mam, ale wydaje się rozsądnie tania, ma opcję dostosowywania mocy i temperatury światła, więc powinno dać się ustawić do otoczenia. Sugeruję spojrzeć jeszcze na jakieś recenzje, bo to nie moja branża i nie chciałbym sugerować miny :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to co bym kupił w pierwszej kolejności to bym brał mikrofon i dodatkowe oświetlenie

Jeśli chodzi o podświetlenia sceny to bym kupił np: GlareOne LED Panel 12 BiColor i dokupił do niego statyw co dało by około 250 zł, inna opcja do kupienia to taki lekko droższy zestaw z allegro 2 lampy studyjne, z parasolkami i tłem, a z jeszcze lepszego rodzaju to np: Quadralite LEDTuber (tylko cena tak prawie 2 razy tyle) - oczywiście są jeszcze lepsze i bardziej drogie rozwiązania, a także rozwiązania trochę tańsze jak lampy pierścieniowe montowane na statywie albo monitorze.

Przyzwoity mikrofon w tym budżecie to jak dla mnie jest Novox NC-1 i zastanowiłby się tylko nad tym, czy wziąć go w wersji podstawowej, która dostępna jest za około 250 zł, czy w zestawie z statywem i pop-filtrem za około 310-350 zł (jak dla mnie sensowniejsza wersja).

---

W drugiej kolejności to bym zastanowił się nad kupnem:

Jeśli chodzi o kamerki to np: Logitech HD Webcam C925e - można jeszcze rozważyć opcje takie jak smartfon np: smartfon s20/s21 etc. z gimbalem np:  FeiyuTech Vimble One lub jakiś statyw do telefonu. Drugą możliwością jest, wykorzystanie aparatu fotograficznego posiadającego czyste HDMI, ale i tu trzeba było by dokupić statyw i najlepiej jeszcze zasilacz sieciowy.

Co do tła, to jeśli używasz Teams to możesz tam ustawić sobie sam jakie chcesz (jakość taka sobie) lecz jeśli potrzebujesz dodatkowego tła jakiś zestaw z allegro z jednolitym tłem białym by rozjaśnić, albo jakimś w ciepłym kolorze, by dodać trochę koloru i głębi (najbardziej preferuję pomarańcz i żółty) lub w kolorze zimniejszym (niebieski/jasny zielony) - najlepiej w rozmiarze około 1,5-2 metry wysokości na 2-3 metry szerokości by ładnie tło i twarz z kawałkiem fotela znalazła się w kadrze na allegro to taki zestaw pewnie jest w cenie od 150-250 zł.

Edit:

Jeszcze zastanowiłbym się nad zakupem przyzwoitej jakości słuchawek pełnowymiarowych, ale to już moje zboczenie.

Jeszcze jeden zakup będzie Ci potrzebny a mianowicie puder byś nie świecił się w kamerce jak choinka na lampce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention]Kyle [/mention] Uczę online codzień, ale to praca o trochę innym charakterze i ma związek z muzyką, więc przy „normalnym” mówieniu to nie jest potrzebne. Używam zewnetrznego interface’u i dwóch mikrofonów pojemnościowych na zasilanie fantomowe (52V). Do mówienia wystarczy jeden lavlalier.
f3af4ff226278291f33aa1df77849504.jpg
Do tego słuchawki. Normalne, przewodowe na jack.
Ponadto tak, jak mówią koledzy ważne jest światło. Mnie w zupełności wystarcza pojedyncza „parasolka”:
140477744d5a14d540276f09e60b6b8f.jpg
Używam też zewnętrznej kamery, ale ona jest zbyteczna jeżeli tylko mówisz. Kamera z laptopa spokojnie da radę przy dobrym świetle.
Co do tła, uważam, że najlepiej wyglada naturalne schludne tło: biblioteczka (byle był na niej porządek), jak to miejsce pracy. Być może dla zajęć grupowych/ konferencji panują inne zwyczaje. Tak wyglada screen z mojego dzisiejszego zooma.a91720cb85f4ec7412038517630e5ec1.jpg

Co do cen to można na to wszystko wydać od paru stówek do prawie nieskończoności. Dla potrzeb prowadzenia wykładów nie ma co szaleć.

  • Like 3
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadzę zajęcia zdalnie od początku pandemii. Nawet dobre komputery miewają słabe kamery - musisz sprawdzić, jaką masz i porównać ze sprzętem, który jesteś w stanie kupić. Z mikrofonem też bywa różnie, na ile się orientuję, prędzej masz w laptopie przyzwoitą kamerę niż mikrofon (w macach jest chyba odwrotnie).

Kluczem do wszystkie okaże się oświetlenie, jak zauważyli koledzy.

Aha, oprócz ceny i parametrów weź pod uwagę, że to wszystko zajmuje miejsce. Kamerę trzeba gdzieś postawić (u mnie jest na stosie książek obok laptopa), mikrofon zamontować do blatu itd. Raczej nie będziesz tego codziennie chował i wyjmował.

Powodzenia, zajęcia zdalne to męczarnia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.