Jump to content
cez

[WARSZAWA], Tadeusz Januszkiewicz – artysta wśród szewców

Recommended Posts

Jeśli chcesz lotniki czarne lub brązowe, to TJ ma (a przynajmniej regularnie miewa) najwyższej jakości skórę z Kegara garbowaną głównie na potrzeby niemieckiego właściciela, której, z tego co się udało ustalić, używa m. in. Hermes.

Na wystawie w pracowni są jasnowiśniowe, które mnie zauroczyły. Chyba nie będę chciał innych. TJ pokazywał mi tę brązową skórę (o ile dobrze kojarzę, że to był Kegar), ale była zupełnie matowa. Co prawda przekonywał mnie, że będzie się ją dało wypolerować na wysoki połysk, ale miałem co do tego wątpliwości. A w przypadku lotników jednak zależy mi na tym połysku :) Niestety w najbliższym czasie nie będę w Warszawie, ale przy kolejnej okazji na pewno coś wybiorę :)

W każdym razie wielkie dzięki za informację, ciekawa sprawa z tym Hermesem.

Co prawda przekonywał mnie, że będzie się ją dało wypolerować na wysoki połysk, ale (...)

Tordalu niewierny!

Przyjmij słowa Mistrza jako dogmat i nie zbaczaj ze ścieżki obuwniczego bispołka ;)

A na poważnie:

Według mojej najlepszej wiedzy te "jasnowiśniowe" i brąz to ten sam rodzaj skóry - crust. Gdybyś zobaczył "jasnowiśniową" skórę bez wykończenia to też nie dałbyś wiary co do efektu końcowego, bo ta skóra też jest matowa i właściwie bliżej je do ... różu indyjskiego (?)

A na poważnie:

Według mojej najlepszej wiedzy te "jasnowiśniowe" i brąz to ten sam rodzaj skóry - crust. Gdybyś zobaczył "jasnowiśniową" skórę bez wykończenia to też nie dałbyś wiary co do efektu końcowego, bo ta skóra też jest matowa i właściwie bliżej je do ... różu indyjskiego (?)

Tzn, że TJ sam je wykańcza?

@damiance

Dzięki za uświadomienie, to też bardzo przydatna informacja. Tym bardziej żałuję, że przed wakacjami pewnie Warszawy nie odwiedzę :(

Tak wygląda ta skóra niewykończona, w dwóch wersjach. Z lewej box calf wykończony.

VrVGyZ0.jpg

• Upvote 3

Będę w poniedziałek w Warszawie i myślałem nad wizytą u P. Januszkiewicza,

mam od niego brązowe oxfordy, bardzo wygodne.

Co byście polecili, gdyby to miała być ostatnia para od Mistrza?

Balmoral oxfordy w połączeniu zamsz+skóra. Na forum takie buty od Januszkiewicza prezentowali eye_lip i Whitesnake i obie pary wyglądają obłędnie. Jest to fason bardzo rzadko dostępny w butach RTW.

Edycja: wstawiam dwa zdjęcia, które koledzy wrzucali na forum, mam nadzieję że się nie obrażą :) 

Whitesnake:

TJanuszkiewicz (2 of 1).jpg

eye_lip:

CRW_6124.jpg

• Upvote 3

W kwestii nazewnictwa bym pogadał o tym czy to są balmorale - ja zawsze rozumiałem to tak, że trzewiki to buty za kostkę z otwartą przyszwą, a balmorale są z zamkniętą. 

Nie, balmoral to but o tak wycietej cholewce (z długą poziomą linią) jak w moich. Te Whitesnake'a to nie są balmoral oxford (oczywiście wg Amerykanów chyba każdy oxford to balmoral ;)).

• Upvote 2

Edycja: wstawiam dwa zdjęcia, które koledzy wrzucali na forum, mam nadzieję że się nie obrażą :)

Ależ skąd, to bardzo ładne buty. Miło na nie spojrzeć ponownie.

Te Whitesnake'a to nie są balmoral oxford (oczywiście wg Amerykanów chyba każdy oxford to balmoral ;)).

Te moje, są po prostu moje :). Mam taką ambicję, żeby tworzyć coś swojego. Jeśli ktoś się dokładnie przyjrzy, to zauważy w tych butach protoplastę pomysłu, który został rozwinięty w kielmanowych loafersach.

• Upvote 1

Na ostatnią parę (dziwnie brzmi) brałbym czarne wiedenki ze sztuprem i jaskółką. Nigdy się nie znudzą i będziesz ich zawsze potrzebował - ultimate business shoe.

W takim prostym modelu najlepiej widać też piękno kopyta Januszkiewicza.

Czarny zamsz w takiej konfiguracji wyglądałby średnio imo.

Na trzewikach (np. Herring Moriarty) czarny zamsz+czarna licówka wyglądają moim zdaniem bardzo fajnie. Do niskich butów faktycznie nie jest to chyba najlepszy wybór.

dziękuję za wiele cennych rad i zdjęcia.

Z uwagi na ideę zamówienia myślałem o bucie na specjalne okazje . Stąd ten brak sztupra, czerń i prostota w założeniu. Ciężki wybór jednak :-P

zdecyduję się jednak na czarne wiedenki bez nakładanego noska. W Waszej ocenie bardziej formalne bez sztupra czy z ?

Pytanie kolejne - jakie rodzaje czarnych skór wchodzą u P. Januszkiewicza w grę? Czy ma rozróżnienie na bardziej delikatne w dotyku i twardsze, czy po prostu jest jedna skóra ze Skoczowa?

Chodzi mi  o but wyjściowy na specjalne okazje - opera etc.

Skóra najlepsza dostępna u TJ to box calf Weinheimer (Kegar) i tę rekomenduję. Buty bez sztupra.

• Upvote 1

Byłem dziś na Chmielnej i TJ powiedział mi, że możliwy jest obcas poniżej 3 cm, byłem do tej pory przekonany, że to jest wymiar stały.

Na nowo się zastanawiam, jaki model zamówić.

Oglądałem wiedenki bez sztupra na wystawie w środku i znalazłem jedną parę wyjątkowo smuklych , ponowne zaskoczenie.Albo ktoś miał wyjątkowo wąską stopę, albo pojawiło się nowe kopyto na rozkładzie. Nie zdążyłem o to spytać, bo spieszyłem na pociąg, a dodatkowo weszła Pani (kolejny zaskok) po odbiór damskich oficerek.

Skóra najlepsza dostępna u TJ to box calf Weinheimer (Kegar) i tę rekomenduję. Buty bez sztupra.

Eye_lip- bez sztupra ze względu na estetykę, czy TJ lepiej się czuje w tej wersji?

TJ powiedział, że nie ma na razie tej niemieckiej skóry, z tego co pamiętam,

ale Skoczów jest przecież równie dobry, o ile nie lepszy.

Pytanie może głupie, ale dla takich znawców jak Wy to pestka. Jakie buty mógł nosić Bodo? :?  Filmy przedwojenne są takiej jakości, że trudno ocenić.